Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

TCMB’nin GLP borç verme oranında beklentileri karşılamayan 50 bp’lik faiz artışı ardından 3,89’un üzerini gören USDTRY günü 3,8871’den tamamlarken, BIST100 endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde %1,4 primle 109.666 puandan kapandı. Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda görünüm karışık. Dünkü satışların ardından ABD vadelileri bu sabah %0,15 primli iken, Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir hakim. (Shanghai -%0,53, Nikkei -%0,20) USDTRY’de ise işlemler hafif düşüşle 3,88’in hemen aşağısından geçiyor. Veri akışı ise düne göre sakin… İçeride saat 10:00’da Eylül dönemi işsizlik oranı, 16:30’da ABD’den NY Fed imalat endeksi, 17:15’de ise ABD sanayi üretimi verisini takip edeceğiz.

TCMB beklentileri karşılamadı… TCMB dün 75-100 baz puanlık artırım beklentilerinin aksine geç likidite penceresi borç verme faiz oranında 50 bp’lik artış yaparak %12,25’ten %12,75’e çekerken, faiz koridorunu %7,25-9,25’te, politika faizini ise %8’de bıraktı. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi beklentileri karşılamayan bir faiz artışı TL’de olumsuz etki yarattı ve USDTRY’nin 3,83’ten 3,89’a kadar yükselmesine şahit olduk.  Karar metnine baktığımızda enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler sebebiyle sıkılaştırmaya gidildiği ifade edilirken; iç talepteki iyileşmeye dikkat çekilmeye devam ediliyor. Bu noktada Merkez Bankası’nın baz etkisiyle Aralık ayından itibaren enflasyonda görülmesi beklenen düşüş nedeniyle bu kararı aldığını düşünüyoruz. İç talepteki iyileşme devam ederken enflasyonda beklentileri yönetme konusunda TCMB’nin kararının ne kadar etkili olacağını ise ileride göreceğiz. Geçen yılın Aralık ayında TÜFE’de %1,64, bu yılın Ocak ayında %2,46 aylık artış yaşanmıştı. Kasım ayı sonunda yıllık enflasyon %12,98’de. Neticede piyasayı tatmin etmeyen artışın, baz etkisi dışında enflasyonda kalıcı düşüşü ne kadar mümkün kılacak bunu izliyor olacağız.

ECB beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmezken, projeksiyonlarında revizeye gitti. Refinansman faizini %0,0’da, mevduat faizini -%0,40’da tutan ECB, büyüme beklentisini bu yıl için %2,2’den %2,4’e, 2018 yılında  %1,8’den %2,3’e, 2019 yılı için 1,7’den %1,9’a çekerken, ilk defa açıkladığı 2020 büyüme beklentisini 1,7 olarak açıkladı.Enflasyon beklentileri bu yıl için %1,5’de bırakılırken, 2018 yılında %1,2’den %1,4’e revize edildi. ECB 2018 yılında enflasyonun %1,5, 2020’de %1,7 olarak gerçekleşmesini bekliyor.Başkan Draghi’nin enflasyon için hala teşviğe ihtiyaç olduğunun belirtmesi ise önemli.Tahvil alımlarının Eylül sonrasında da devam edebileceği beklentisinin halen devam etmesiyle Euro zayıflıyor. An itibariyle paritede işlemler 1,1784’ten geçiyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Fed mevcut duruşunu korumasının ardından gelişen ülke kurları kazançlarını genişletiyor. Dün Kudüs gerginliği sonrasında 3,8646’ya kadar yükselen USDTRY Fed’in ardından günü 3,8131’den tamamladı. Yeni günde kurda işlemler hafif yükselişle 3,82’nin hemen üzerinden geçiyor. Fed’in ardından Çin Merkez Bankası’nın açık piyasa işlemlerinde faizleri artırmasının yanı sıra beklentilerin altında kalan sanayi üretimi ve perakende satışlarla Shanghai endeksi %0,29 değer kaybederken, Nikkei endeksi dolar karşısında değer kazanan yenin eşliğinde %0,45 ekside.

Haftanın en yoğun gününe başlıyoruz. Bugün saat 14:00’da TCMB’den, saat 15:00’da İngiltere Merkez Bankası’ndan ve 15:45’de ECB’den faiz kararını alacağız. Son dönemde yükselen kurlar ve enflasyonun ardından TCMB’nin bu toplantıda faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılmakta. Beklentiler ise geç likidite penceresi borç verme oranında 75 ila 125 bp’lik bir artış üzerinde yoğunlaşmış durumda. Merkez Bankası’nın TL’nin sıkılaşması adına daha başka hamleler alabileceğini de göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyoruz. Neticede Merkez Bankası’nın piyasayı sıkılaştırma konusunda tatmin etmesi gerektiğini ve beklentileri karşılamayan faiz artışı adımının TL’de satışlara yol açabileceğini belirtelim.

ECB tarafında ise bu toplantıda herhangi bir politika değişikliği beklenmiyor.Ekonomik projeksiyonlar ve ECB Başkanı Draghi’nin 16:30’da gerçekleştireceği basın toplantısı paritede volatiliteye yol açabilir. Enflasyon konusunda aşağı yönlü risklerin dile getirilmesi euroyu zayıflatabileceği gibi ekonomik faaliyetin güçlendiğine yönelik açıklamalar euroyu güçlendirebilir. Bugün ayrıca AB Liderler Zirvesi gerçekleştirilecek. Zirvenin ana konusu Brexit olacak. Hatırlanacağı üzere geçen hafta AB ve İngiltere görüşmelerin ikinci aşamaya geçmesi konusunda karara varmıştı.

Fed politika faizini %1,25-1,50 bandına çekti…Dün Fed beklenildiği gibi faizleri 25 bp’lik artışla %1,25-1,50 bandına çekti. 2018 yılında 3 adet faiz artışı öngörüsü korunurken, 2018 yılı büyüme beklentisini %2,1’den %2,5’e çekildi ve çekirdek PCE beklentisi %1,9’da bırakıldı. Fed’in faiz artışı öngörüsünü değiştirmemesinin yanı sıra enflasyonun zayıflığına ilişkin endişelerin dile getirilmeye devam edilmesinin güvercin tonda algılandığını söylemek mümkün. Beklentiler dahilinde gelen karar sonrasında ise dolar zayıflarken, gelişen ülke kurları dolar karşısında kazançlarını genişletti. 

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Merkez bankaları kararları öncesinde yurt içi piyasalarda volatilite öne çıkıyor. Dün USDTRY 3,8229-3,8582 bandında dalgalanırken,  BIST100 endeksi 108.267 seviyesine gevşedikten sonra günü %0,10 kayıpla 109.050 puandan tamamlamayı başardı.

Fed öncesinde küresel piyasalarda risk iştahı zayıf...Dün Dow Jones ve S&P rekor kırarken, Nasdaq düşüşle kapanış gerçekleştirdi. Bu sabah ABD vadelileri %0,10 değer kaybederken, Asya piyasalarında görünüm karışık (Shanghai %0,35, Nikkei -%0,56). Yeni günde zayıflayan dolarla birlikte USDTRY’de ise işlemler 3,84’ün hemen aşağısından geçiyor. Diğer yandan yeni günde ABD’de veri reformuna ilişkin gelişmeler de takip ediliyor. Basına yansıyan haberlere göre Cumhuriyetçilerin kurumlar vergi indiriminin %35’den %21’e indirilmesi konusunda anlaşma sağladığı iddia ediliyor. Diğer yandan bireysel vergi oranının üst sınırında da farklılıklar yer alıyor. Kongre’nin iki kanadında uzlaşma sağlanmadığı sürece vergi reformuna ilişkin belirsizlikler devam edecek.  

Bugün gözler Fed’de olacak…Bugün saat 22:00’da Fed’den faiz kararını alacağız. Fed’in 25 bp’lik artışla politika faizini 1,25-1,50% bandına çekmesi uzun süredir fiyatların içinde olmakla birlikte asıl önemli olan faiz artışından ziyade ekonomik projeksiyonlar ve 22:30’da Fed Başkanı Yellen’ın son basın toplantısı olacak. Fed’in 2018 yılında gerçekten 3 adet faiz artışı öngörüsünün devam edip etmeyeceğini takip edeceğiz. Diğer yandan Fed projeksiyonların açıklandığı Eylül toplantısında 2017 yılı için büyüme tahminini %2,2’den %2,4’e, çekirdek PCE enflasyon tahminini %1,7’den %1,5’e revize etmiş, 2018 yılı için 3 adet faiz artışı öngörüsünü ise korumuştu. Son toplantı tutanakları da bize gösteriyor ki Fed yetkilileri enflasyon konusunda konsensüs sağlamış değil. Bazı Fed yetkilileri enflasyondaki zayıflığın geçici olmadığını düşünürken, bir kısım yetkililer sıkı işgücü piyasasının orta vadede enflasyon yaratacağına inanıyor. Fed’in bu toplantıda 2018 yılı için 3 veya daha fazla faiz artışı öngörüsünü paylaşması dolar tarafından güçlenme yaratabilir. Diğer yandan enflasyon görünümünde aşağı yönlü revizeler doları zayıflatabilir.

Faiz kararı öncesinde saat 10:00’da Almanya’dan saat 16:30’da ise ABD’de Kasım ayı tüketici fiyatlarını alacağız. Dün ABD’de yıllık ÜFE beklentilerin üzerinde %3,1’e yükselmişti. Ayrıca saat 13:00’da Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi açıklanacak.

 

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Merkez bankalarının kararlarının beklendiği yeni haftada küresel piyasalarda karışık seyir izlenirken, içeride güçlü gelen büyüme verisinin desteğiyle alımlar öne çıktı. Gün içinde USDTRY’de 3,8204’e kadar gevşeme görürken, BIST100 endeksi ilk işlem gününü bankacılık hisselerinin desteğiyle %1,14 primle 109.156 puandan tamamladı.

Yenigünde Asya piyasalarında yön aşağıda.(Shanghai -%0,75, Nikkei -%0,34) Fed’in faiz kararı öncesinde dün Wall Street’te görülen kazançların ardından ABD vadelileri %0,08 primli seyrediyor. Dolardaki hafif kazançla birlikte USDTRY’de ise işlemler hafif yükselişle 3,8379’dan geçmekte.

Bugün içeride önemli bir veri akışı bulunmazken, saat 12:30’da İngiltere’den Kasım ayı enflasyon rakamlarını, 13:00’da Almanya’dan Zew anketini ve 16:30’da ABD’den Kasım ayı üretici fiyatlarını alacağız.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü… Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %8,7 medyan tahmininin üzerinde %11,1 büyüme gösterirken, ikinci çeyrek büyümesi ise %5,1’den %5,4’e revize edildi. Güçlü büyüme rakamında geçen senenin aynı dönemine %0,8 daralma sebebiyle baz etkisinin yanı sıra iktisadi faaliyeti canlandırma adına alınan önlemlerin etkili olduğunu görüyoruz. KGF desteği, beyaz eşya ve mobilyada ÖTV indirimi harcamaları canlandırmıştır.Verinin detayına baktığımızda harcamalar yöntemiyle yılın üçüncü çeyreğinde yurtiçi talep %11,7, yatırım harcamaları %17,2 büyürken, ihracatın %17,2 artışla büyümeye katkısı yılın üçüncü çeyreğinde de devam etti.Hatırlayacak olursak 2016 yılı üçüncü çeyreğinde mal ve hizmet ihracatı %9,4 daralarak büyümeyi aşağıya çekmişti.İktisadi faaliyet kollarına göre incelemede inşaat sektörü dikkat çekmeye devam ediyor.Yılın üçüncü çeyreğinde inşaat sektörü %18,7, geçen senenin aynı döneminde %6,3 küçülen hizmet sektörü %20,7, 3Ç16’da %1,8 daralan sanayi sektörü ise %14,8 büyüme gösterdi. Büyümeye en zayıf katkıyı ise %2,8’lik artışla tarım sektörü sağladı. Ekim ayı sanayi üretiminin ve imalat PMI verilerinin dördüncü çeyrek görünümü için olumlu bir tablo çizdiğini söylemek mümkün. Öncü göstergeleri izlemeye devam edeceğiz.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

11 Aralık Pazartesi       Türkiye Ekim ayı Cari İşlemler Dengesi

                                   Türkiye 3Ç17 Büyüme

12 Aralık Salı                ABD Kasım ayı ÜFE

13 Aralık Çarşamba      ABD Kasım ayı TÜFE

                                   Fed Faiz Kararı ve Yellen’ın Basın Konferansı

14 Aralık Perşembe     Çin ve Japonya Sanayi Üretimi, AB Liderler Zirvesi

                                   TCMB, BoE ve ECB Faiz Kararı

                                   ECB Başkanı Draghi’nin Basın Konferansı

15 Aralık Cuma            ABD Kasım ayı Sanayi Üretimi

 

Yurt içi piyasalar Aralık ayında güçlü başladı… Yükselen kurlar ve enflasyonun ardından faiz artırım beklentilerini doğurmasının yanı sıra Cuma günü ABD’de ortalama saatlik kazançların beklentilerin altında kalmasıyla GOP gelen alımlarla USDTRY’de 3,83’ünaltına gevşeme gördük. TL haftalık bazda dolar karşısında %1,9, Euro karşısında %2,9 değer kazanırken, BIST100 endeksi %4,2 primle haftayı tamamladı. Yeni haftaya piyasalar pozitif başlangıç yapıyor. ABD vadelilerinin ılımlı havayı devam ettirdiği ilk işlem gününde, Asya piyasalarında da seyir pozitif (Shanghai %0,47, Nikkei %0,40). Yoğun gündem öncesinde USDTRY’de de 3,83’ün altına gevşeme görüyoruz.

Bu hafta piyasalara merkez bankaları yön verecek… İçeride bugün Ekim ayı cari işlemler dengesi ve 3Ç17 büyüme verisi öne çıkıyor.  Güçlü gelen sanayi üretimi rakamlarının ardından Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte medyan tahminine göre %8,7 büyüme göstermesi bekleniyor. Diğer yandan Çarşamba günü TCMB, BoE ve ECB’den faiz kararını alacağız. Son dönemde yükselen kurlar ve enflasyonun ardından TCMB’nin bu toplantıda faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılmakta. Beklentiler ise geç likidite penceresi borç verme oranında 75 ila 125 bp’lik bir artış üzerinde yoğunlaşmış durumda. Perşembe günü ise Fed’in 25 bp’lik artışla politika faizini 1,25-1,50% bandına çekmesi uzun süredir fiyatların içinde olmakla birlikte asıl önemli olan faiz artışından ziyade ekonomik projeksiyonlar ve Fed Başkanı Yellen’ın son basın toplantısı olacak. Fed’in 2018 yılında kaç adet faiz artışı öngöreceği ve çekirdek PCE tahmini yakından takip edilecek. 2018 yılı için 3 veya daha fazla faiz artışı dolar tarafından güçlenme yaratabilir. Diğer yandan enflasyon görünümünde aşağı yönlü revizeler doları zayıflatabilir. Bu hafta ayrıca piyasaların gözü Almanya’daki koalisyon görüşmelerinde, 14 Aralık’ta gerçekleşecek AB Zirvesi’nde ve iç siyasi gelişmelerde olacak.

Bu hafta 107.500 seviyesi üzerinde tutunma sağlanması halinde 110.000 seviyesi hedefe girebilir. USDTRY’de ise 3,85’in altında 3,81-3,80 seviyelerini takip edeceğiz.

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Gelişen ülke kurlarında başlayan satış dalgasına paralel olarak gün içinde 3,87’nin üzerini test eden USDTRY 3,8479’a kadar gevşedikten sonra günü 3,86’lı seviyelerden tamamlarken, BIST100 endeksi yükselen kurlara rağmen günü %1,09 primle 106.448 puandan kapattı. Haftanın son işlem gününe pozitif risk iştahı ile başlıyoruz. Dün ABD’de hükümetin kapanmasını önleyecek iki haftalık geçici bütçe onaylandı. Dünkü alımların ardından bu sabah ABD vadelileri primli seyrediyor. Asya piyasalarında da iyi gelen makro veriler eşliğinde alımlar öne çıkıyor. Japonya ekonomisinin 3Ç17’de beklentilerin üzerinde çeyreklik %0,6, yıllık %2,5 büyümesinin ardından Nikkei endeksi %1,16 değer kazanırken, Shanghai endeksi iyi gelen dış ticaret rakamlarının etkisiyle %0,45 primli. Doların gücünü koruduğu haftanın son işlem gününde USDTRY’de işlemler hafif yükselişle 3,8675’den geçiyor.

Haftanın son işlem gününde içeride sanayi üretimi, dışarıda ABD Kasım ayı istihdam raporu ajanda da öne çıkıyor…Bugün içeride saat 10:00’da dördüncü çeyrek büyüme öncüsü Ekim ayı sanayi üretimi rakamlarını alacağız.Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda %10,40 artış göstererek beklentileri aşmıştı.Ekim ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık %5,3, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin aylık %0,3 artış göstermesi bekleniyor.

İçeride ayrıca ABD ile ilişkiler takip edilmeye devam edecek. ABD’nin Kudüs hamlesiyle tekrar gerilen iplerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış temasları sürüyor. Bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kudüs konusu üzerine bir görüşme yapması bekleniyor.

Saat 16:30’da ise ABD Kasım ayı istihdam raporunu alacağız. Tarım dışı istihdam artışının Kasım ayında 195 bin olarak gerçekleşmesi, data serisi içinde önemli yere sahip ve Ekim ayında değişim göstermeyen ortalama saatlik kazançların aylık %0,3 artış göstermesi bekleniyor. Beklentileri karşılayan tarım dışı istihdamın yanında ortalama saatlik kazançların beklentileri aşması doları güçlendireceği gibi gelişen ülke kurlarını baskı altında bırakabilir. Bugün ayrıca İngiltere’den sanayi üretimini, ABD’den Michigan tüketici güvenini takip edeceğiz.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Veri akışının sakin olduğu günde Avrupa Brexit belirsizliği baskı yaratmaya devam ederken, içeride ABD ile yeniden gerilen iplerin olumsuz etkisi TL varlıklar üzerinde hissedildi. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması mevcut durumda çok da iyi gitmeyen ABD ile ilişkileri daha da olumsuz etkiliyor. Durumun devam etmesi TL varlıkları baskılamaya devam edecektir. Basında yer alan haberlere göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yarın Kudüs gelişmeleri için toplanacak.

Dün BIST100 endeksi bu gelişmelerin eşliğinde %0,9 kayıpla 105.304 puandan kapanırken, USDTRY akşam saatlerinde 3,8639’u gördü. Yeni günde kurda işlemler doların gücünü korumasıyla hafif yükselişle 3,8584’den geçiyor. Brezilya Merkez Bankası’nın 50 bp’lik faiz indirimin takip edildiği gelişen ülke kurlarında da dolar karşısında hafif de olsa kayıpların ön plana çıktığını görüyoruz. 

ABD tarafında ise yine hükümet kapanma riskiyle karşı karşıya. ABD Başkanı Trump, bütçe konusunda anlaşma sağlanmaması nedeniyle hükümetin kapanabileceğini ve sorumlunun demokratlar olduğunu açıkladı. Cuma günü Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında anlaşma sağlanamazsa ABD hükümeti hafta sonu kapanacak. Bütçe sıkıntılarının yanı sıra vergi reformuna ilişkin iyimserlikle dün karışık seyreden Wall Street’in ardından yeni günde ABD vadelileri %0,20 ile primli seyrediyor. Dünkü %2’ye varan satışların ardından Nikkei endeksi bu sabah %1,39 değer kazanırken, Shanghai endeksi %0,35 ekside.

Haftanın son işlem günündeki yoğun gündem öncesinde bugün veri akışı nispeten sakin olacak.Yurt içinde saat 17:30’da Kasım ayı nakit dengesi açıklanacak. Dışarıda ise saat 10:00’da Almanya’dan Ekim ayı sanayi üretimini, saat 13:00’da Euro Bölgesi 3Ç17 büyüme verisini, saat 16:30’da ise ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvurularını alacağız.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Yüksek seviyelerde seyreden enflasyon rakamları ardından oluşan faiz artırım beklentilerinin 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metniyle de pekişmesiyle USDTRY gün içinde 3,8425’e gerilerken, kurlardaki ve faizlerdeki düşüşün eşliğinde BIST100 endeksi 106.766 seviyesine yaklaşsa da günü %0,99 primle 106.260 puandan tamamladı. Avrupa borsaları ise henüz anlaşmaya varılamayan Brexit görüşmelerinin baskısı altında kalıyor. 

Yeni günde küresel piyasalarda risk iştahı zayıflıyor...Dünkü satışların ardından ABD vadelilerinde kayıplar sürerken, Asya piyasalarında da görünüm satıcılı. BOJ yönetim kurulu üyesi Masai’nin fiyatlara ilişkin aşağı yönlü riskler gördüğünü belirtmesinin yanı sıra zayıflayan dolar karşısında değer kazanan yenle birlikte Nikkei endeksi %1,97 değer kaybederken, Shanghai %0,87 ekside. Dün 3,84’ün altında gevşeyen USDTRY’de ise yeni günde işlemler hafif yükselişle 3,8465’den geçmekte.

Bugünmakroekonomik veri akışı sakin… Yurt içinde önemli veri akışının bulunmadığı günde saat 10:00’da Almanya’dan fabrika siparişlerini, saat 16:15’de ise ABD’den ADP özel sektör istihdamını alacağız. İki veri arasında korelasyon son dönemde bozulmuş olsa da Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam öncesinde ADP verisi dolar tarafında etkili olabilir. ADP özel sektör istihdamın artışının Kasım ayında 190 bine gerilemesi bekleniyor.

TCMB’den faiz artırımı sinyali… Dün Merkez Bankası 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metninin açıkladı.2018-2020 OVP kapsamında enflasyonun %5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağını belirten TCMB, herhangi bir döviz kuru hedefi bulunmadığını, kurlardaki hareketin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi halinde elindeki araçlarla gereken tepkiyi vereceğine yer verdi.

Bu noktada Kasım ayında son 14 yılın en yüksek seviyesi olan %12,98’e çıkan manşet TÜFE ve %12,1’e yükselen çekirdek TÜFE’nin ardından 14 Aralık’taki PPK toplantısında TCMB’nin geç likidite penceresinde en az 100 bp’lik artırıma gitmesi yüksek olasılık. Tabi unutmamak gerekir ki faiz artışın dozu siyasi gelişmelere ve Fed’in 12-13 Aralık’ta gerçekleştireceği FOMC toplantısına da bağlı olacaktır.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Yurt içi piyasalar haftaya güçlü başladı… Yükselişini sürdüren enflasyonun ardından faiz artırım beklentilerinin kuvvetlenmesinin yanı sıra hükümet kanadından sermaye hareketlerinde kısıtlamanın söz konusu olmayacağına yönelik gelen açıklamalarla gevşeyen kurların eşliğinde BIST100 endeksi günü%1,60 primle 105.125puandan tamamladı.Dün 3,87’nin aşağısına gevşeyen USDTRY’de an itibariyle işlemler 3,8664’den geçmekte.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm karışık… Dün Dow Jones endeksi rekor kapanış gerçekleştirirken, S&P ve Nasdaq’da yön aşağıdaydı. Yeni günde ABD vadelileri %0,26 artıda. Çin’de hizmet PMI verisinin %51,2’den 51,9’a yükselmesine rağmen Shanghai endeksi %0,15, Nikkesi endeksi ise %0,18 değer kaybediyor.

Bugün içeride 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metni açıklanacak. Dışarıda ise sırasıyla Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den hizmet PMI verileri, Euro Bölgesi’nden perakende satışları takip edeceğiz.

Tüketici fiyatları yükselişini sürdürüyor… Tüketici fiyatları Kasım ayında aylık %1,17 beklentisinin üzerinde %1,49 artış gösterirken, yıllık manşet TÜFE %11,90’dan %12,98’e (2003 yılından bu yana görülen en yüksek seviye), çekirdek TÜFE %11,80’den %12,1’e yükseldi.Yurt içi ÜFE ise yıllık 17,28’den %17,30’a çıktı. Enflasyonda gıda fiyatlarının olumsuz etkisi sürmeye devam ediyor. Gıda grubunun yıllık TÜFE’ye katkısı 3,44 puan olurken, aylık bazda katkının 0,46 puan olduğunu görüyoruz. Bu noktada yükselen manşet ve çekirdek TÜFE’nin 14 Aralık’ta gerçekleşecek PPK toplantısında Merkez Bankası’ndan faiz artırım beklentilerini artırdığını söylemek mümkün. Bu artışın ise %12,25 olan geç likidite penceresi borç verme oranında olması ise yüksek olasılık. Diğer yandan Mehmet Şimşek’in enflasyon sonrasındaki açıklamaları da önemli. Gıda Komitesi’nin gıda fiyatlarındaki oynaklığa kalıcı çözüm bulmaya yönelik tedbirler aldığını belirten Şimşek, Aralık ayından itibaren kalıcı bir düşüş sürecinin başlayacağını ifade etti. Bu noktada gıda komitesinin adımları yakından takip edilecek. Aralık ayında baz etkisi sebebiyle enflasyonda bir düşüş beklense de komitenin adımları ve tabi ki kurların seyri enflasyonun gidişatı konusunda önemli olacak.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Kurdaki yaşanan gevşemenin desteğiyle BIST100 endeksi günü %1,6 primle 103.984 puandan tamamladığı günde ABD tarafında beklentileri karşılayan kişisel gelir-gider ve PCE fiyat endeksini takip ettik. ABD’de Ekim ayında kişisel giderler beklentiler paralelinde %0,3 artış gösterirken, kişisel gelirler %0,3 artış beklentisinin üzerinde %0,4 artış gösterdi. Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi ise %1,3’den %1,4’e yükseldi. Diğer yandan arz kısıntısının 2018 yılı sonuna kadar uzatılması konusunda anlaşma sağlanmasıyla Brent petrolün varili yaklaşık %1 yükselerek küresel piyasalardaki alımlara destek verdi. 

Yeni güne piyasalar zayıf bir başlangıç yapıyor.Dün rekor kapanış gerçekleştiren Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler %0,06 ekside. Asya piyasalarında ise görünüm karışık. Beklentilerin bir miktar altında gelen imalat PMI verisinin ardından Shanghai endeksi %0,10 değer kaybederken, Nikkei endeksi %0,56 primli. USDTRY ise dolardaki zayıf seyirle birlikte yatay hareket ediyor. An itibariyle kurda işlemler 3,9238’den geçmekte.

Haftanın son işlem gününde veri akışı düne göre zayıf olacak. Sabah Çin’den aldığımız imalat PMI verilerinin ardından günün kalanında sırasıyla Türkiye, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den imalat PMI verilerini alacağız. Diğer yandan ABD vergi reformuna ilişkin gelişmeler de takip edilecek.

Bugün Fed Başkanlarının ajandası ise yoğun. Bu sabah FOMC’de oy hakkı bulunmayan Cleveland Fed Başkanı Mesters Aralık ayında faiz artışı için tüm gerekçelerin bir araya geldiğini ifade eden Fed Başkan adayı Powell’e katıldığını ifade etti. Başkan adayı Powell’in oylaması haftaya Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleşecek. Saat 17:05’de oy hakkı bulunmayan üye St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın, saat 17:30’da yine oy hakkına sahip üye Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın, saat 18:15’de oy hakkı bulunan Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın açıklamaları bulunuyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: