Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

Dün ECB ardından Avrupa borsalarında satış ağırlıklı bir seyir yaşanırken, kötü gelen makro verilere rağmen Wall Street endeksleri karların etkisiyle pozitif tarafta kalmayı başardı. İçeride ise 95 bin üstünü test eden BIST100 endeksi bu seviye üzerinde kalmayı başaramadı ve günü %0,25 kayıpla 94.282 puandan tamamladı.

Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda satış ağırlıklı bir seyir var.Mart ayında aylık bazda %0,8 beklentilerinin üzerinde %2,1 daralan sanayi üretiminin ardından Nikkei endeksi %0,34 ekside. Dünkü yükselişlerin ardından ABD vadelilerinde de bu sabah yön %0,05 ile aşağıda. Güç kazanan dolarla birlikte USD/TL’de ise işlemler hafif yükselişle 3,5655’ten geçiyor.

ECB beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi… ECB beklenildiği gibi mevduat faizini -%0,4’da, refinansman oranını ise %0,0’da bıraktı. Bu ay itibariyle 80 milyar eurodan 60 milyar euroya inen tahvil alımları Aralık 2017’ye kadar devam edecek. Draghi’nin basın toplantısı ise önemliydi. Draghi’nin karışık verdiğini söylemek mümkün. Ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklerin azaldığına dikkat çeken Draghi’nin manşet enflasyonu desteklemek için parasal teşviğe halen ihtiyaç olduğu belirtmesi önümüzdeki sürece ilişkin net bir mesaj vermediği sonucunu çıkarıyor. Paritedeki hareketlerde bunu yansıtıyor. Açıklamalarla 1,0933’ü gören EUR/USD paritesi günü 1,0874’ten tamamladı.

Yurtiçinde Mart ayı dış ticaret istatistikleri ve 2017-II Enflasyon raporu izlenecek. Bugün saat 10:00’da Mart ayı dış ticaret istatistiklerini alacağız.  Şubat ayında 3,69 milyar dolar açık veren dış ticaret dengesinin Mart ayında 4,5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Enflasyon Raporu 2017-II bilgilendirme toplantısı ise saat 10:30’da Başkan Murat Çetinkaya’nın sunumuyla başlayacak.

Dışarıda İngiltere ve ABD’den 1Ç17 büyüme verisi, Euro Bölgesi tüketici fiyatları, ABD Chicago PMI ile Michigan tüketici güveni ajandada yerini alıyor. Bugün ayrıca ABD’de geçici bütçenin son günü. Bu geceye kadar Kongre yeni bir bütçe yasası onaylamazsa ABD hükümeti yeniden kepenk kapatma ile karşı karşıya kalabilir.

 

 

Şirket Haberleri,YKBNK, TKFEN, HEKTS, ALCAR 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Türkiye’yi yeniden siyasi denetim sürecine almasıyla AB ile ilişkilerin gerilmesi gün içinde endekste satış baskısı yaratsa da BIST100 endeksi küresel piyasalardaki alımlara ayak uydurarak günü pozitif tarafta tamamlamayı başardı.

Küresel tarafta ise risk iştahı artıyor.Dün ABD’deki yükselişlerin ardından bu sabah Trump öncesinde vadeliler %0,06 primli iken, Shanghai endeksi %0,37, Nikkei endeksi %0,95 artıda. Dün 3,60 denemesi gerçekleştiren ve günü 3,5803’den tamamlayan USD/TL’de ise işlemler bu sabah 3,5852’den geçiyor.

Yurtiçi piyasalarda gözler TCMB faiz kararında… Bugün saat 14:00’da TCMB’den faiz kararını alacağız. 16 Mart’ta TCMB, faiz koridorunu ve politika faizini sabit bırakarak, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 75 bp’lik artışla %11,75’e çekmiş ve böylelikle ağırlıklı ortalama fonlamayı yükseltmişti. Son dönemde Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı önlemlerinin TL üzerinde olumlu etkilerini görüyoruz. Referandum sonrasında TL’deki alımların yanı sıra küresel tarafta dolardaki güç kaybı da kurdaki sakinliği destekleyen diğer bir unsur. Bu noktada Merkez Bankası’nın bu toplantıda herhangi bir aksiyon almasını beklemiyoruz. TCMB faiz koridorunu %7,25-9,25, politika faizini %8’de, geç likidite penceresini ise %11,75’de sabit tutacaktır. Faiz karar metni ise önümüzdeki dönem beklentilerini şekillendirmesi açısından önemli olacak.

Trump bugün vergi planının detaylarını açıklayacak…Trump’ın bugün uzun süredir beklenilen vergi planının detaylarını açıklaması bekleniyor. Kurumlar vergisinin %15’e düşürülmesi basına yansıyanlar arasında yer alıyor. Trump’ın tahmin edici vergi reformu küresel piyasalardaki ralliyi destekleyebilir.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye’yi yeniden siyasi denetim sürecine aldı.Daha önce 1996 yılında sürece dahil edilen ve koşullu olarak 2004’te bu süreçten çıkartılan Türkiye yeniden denetime alınan ilk Avrupa ülkesi oldu. AKPM ile Türkiye arasında iş birliğinin devam için ise 35 maddeden oluşan tavsiyelerin yerine getirilmesi istenmekte. 2018’e kadar denetim sürecinin devam etmesi öngörülmekle birlikte karar en büyük ticari partnerimiz AB ile devam eden üyelik müzakerelerine zarar verebilir.

Şirket Haberleri,AKBNK, TTKOM, TAVHL 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında küresel piyasalar haftanın ilk işlem gününe güçlü başlangıç yaptı. 7 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci turda merkez aday Macron’un galip ayrılacağı beklentisiyle Euro güçlenirken Avrupa borsalarında güçlü alımlar yaşandı. 1,09’un üstünü deneyen EUR/USD paritesi günü 1,0866’dan tamamlarken, Cac 40 %4,14, Dax %3,37 değer kazandı. Küresel piyasalardaki alımlara paralel olarak BIST100 endeksi %1,49 primle 93.803 puandan kapanarak tüm zamanların kapanış rekorunu kırdı. TL ise sakinleşen siyasi ortamın yanı sıra dolardaki güçsüzlükle gelişen ülke kurlarına paralel olarak değer kazandı. Dünü 3,5720’den sonlandıran USD/TL’de an itibariyle işlemler hafif yükselişle 3,5784’ten geçiyor.

Yeni günde küresel piyasalardaki pozitif seyir sürüyor. (Shanghai %0,31, Nikkei %0,87)  Dün yaşanan güçlü yükselişin ardından ABD vadelileri bu sabah %0,29 primli. Geçen hafta jeopolitik risklerle 1.295 dolar seviyesini test eden altının onsu Fransa seçimleri sonrasında gevşemesini 1.273 dolarla bu sabah da sürdürüyor. Yarın Trump tarafından açıklanması beklenen vergi planına ilişkin detaylar ise basına yansımakta. Basında yer alan bilgilere göre Trump ekibine kurumsal vergilerin %15’e indirecek bir taslağın hazırlanması için talimat verdi. Detaylar takip edilecek.

Reel Kesim güven endeksi yükselişini sürdürüyor. Reel kesim güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre 2,3 puan yükselirken, mevsim etkisinden arındırılmış endeks bir önceki aya göre 0,2 sınırlı azalışla 106,3 olarak gerçekleşti. Reel kesim güvenindeki artışın yanı sıra kapasite kullanım oranı da Nisan ayında bir önceki aya göre 1,7 puan yükseldi. Tüketici güvenindeki artışın ardından reel kesim güveninin de artması ikinci çeyrek büyümesi için olumlu bir sinyal.

Günün ajandası… Bugün veri akışı oldukça sakin. İçeride önemli veri akışı bulunmazken, saat 17:00’da ABD’den CB tüketici güveni, yeni konut satışları ve Richmond Fed imalat endeksini alacağız.

Öte yandan içeride 1Ç17 finansallarını almaya devam ediyoruz. Seans sonunda Akbank (Beklenti: 1,25 milyar TL) , Türk Telekom (Beklenti: 37,6 milyon TL) ve Tav Havalimanları’nın (Beklenti: 53,8 milyon TL) kar rakamlarını açıklaması bekleniyor.

Şirket Haberleri,ARCLK, SASA, CEMTS, TATGD 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

TL varlıklarda alımlar tekrar ön planda.Güne 3,67’nin üzerinden başlayan USD/TL gelişen ülke kurlarına gelen alımlara paralel olarak 3,6270 seviyesine kadar gevşerken günü 3,6415’den tamamladı. BIST100 endeksi ise TL’deki değer kazancıyla 92 bin seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. An itibariyle kurda işlemler yatay seyirle 3,64’ün hemen üzerinden geçiyor.

Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda alım ağırlıklı bir seyir var.Jeopolitik risklerle satış baskısı altında kalan endekslere ABD vergi reformu haberi yine destek verdi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in vergi reformunu çok yakında açıklayacaklarını açıklamasıyla güçlenen dolar karşısında değer kaybeden yen sabah itibariyle Nikkei endeksini desteklerken (%1,09), Shanghai endeksi %0,25 kayıpla işlem görüyor. Vergi reformu haberiyle dünkü güçlü kapanışın ardından ABD vadelileri %0,08 primli. Mnuchin zaman konusunda bilgi vermezken, düzenlemenin bu yıl bitmeden Kongre’de kabul edilmesini bekliyor.

İçeride ve Avrupa’da siyasi gelişmeler izlenmeye devam ediyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin kabine revizyonunun görüşülmediğini belirtmesi piyasalar için rahatlatıcı bir unsur olmakla birlikte, Avrupa Pazar günü Fransa’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turuna kitlenmiş durumda. Anketler 4 adayın oylarının birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor. AB ve göçmenler hakkında sert beyanları bulunan aşırı sağcı lider Le Pen’in ilk turu geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Adaylardan birinin ilk turda %50’nin üzerinde oy alamaması halinde ki bu mümkün görünmüyor, en yüksek oyu alan iki aday 7 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci turda yarışacak.

Günün ajandası… Bugün Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den Nisan ayı hizmet ve PMI verilerini alacağız. Ayrıca İngiltere perakende satışlar verisi ile ABD mevcut konut satışları da ajanda da yerini alıyor.

Saat 16:30’da FOMC’de oy hakkı bulunan Minneapollis Fed Başkanı Kashkari’nin konuşması da bulunuyor.

 

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

8 Haziran’da erken seçime giden İngiltere haricinde Avrupa borsalarında yükseliş çabaları ön plana çıkarken, Wall Street endeksleri bilançolar eşliğinde dalgalandı. Yeni günde Asya piyasalarında seyir karışık. Japonya’da Mart ayında ihracat %6,2 olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde %12 artış gösterirken, ithalat %15,8 yükseldi.Ticaret verileri adından Nikkei endeksi %0,13 primli. Shanghai endeksi ise %0,35 değer kaybederken, dünkü karışık kapanışın ardından ABD vadelilerinde seyir yönsüz. USD/TL’de ise hafif düşüşle %3,6640’dan işlemler geçmekte. 

Referandumun yurtiçi piyasalar üzerindeki etkileri sürüyor…Referandumun ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın yerel yönetim, teşkilatlar ve hükümet faaliyetleri dahil gereken tüm adımların atılacağını ifade etmesi kabine revizyonunun ihtimaller dahilinde olduğunu gösteriyor. Diğer yandan CHP Sözcüsü Böke’nin CHP’nin demokratik tüm haklarını kullanacağını ki buna meclisten çekilmenin de dahil olabileceğini belirtmesi siyasi tansiyonu artırırken, MYK’da sinei milletin doğru olmadığı kararına varılması satış baskısını hafifletti. Bu noktada siyasilerden gelen açıklamalarla siyasi ortamın gerilmesi istikrar arayışında olan yurtiçi piyasalar için negatif bir unsur.

Ayrıca dün Fitch’in aksine Moody’s’in referandumdan az farkla evet kararının çıkmasının belirsizliği artırdığını belirtmesinin yanı sıra OHAL’in iş ve tüketici güvenini zedeleyeceğini vurgulaması da piyasaları baskılayan bir diğer unsur. Süreç oldukça önemli. Belirsizlik ortamının yapısal reformları aksatması ve dolayısıyla büyümeyi zedelemesi piyasaları baskı altında tutmaya devam edecektir.

Bugün saat 10:00’da büyümenin öncü göstergelerinden biri olan Nisan ayı tüketici güvenini alacağız. Mart ayında tüketici güveni Şubat ayında göre %3,2’lik artışla 65,7’ye yükselmişti. Nisan ayında tüketici güveninin 65 seviyesine düşmesi bekleniyor.

Dışarıda ise ABD’den Philadelphia Fed imalat endeksini ve Euro bölgesi tüketici güvenini alacağız.

 

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Güne OHAL’in 3 ay daha uzatılmasının yarattığı gerginlik ile başlayan yurtiçi piyasalar günü bankacılık hisseleri öncülüğünde pozitif tarafta tamamladı. BIST100 endeksi günü %0,79 primle 91.374 puandan (Bankacılık endeksi %1,41), dolardaki zayıflığın da etkisiyle USD/TL ise 3,6609’dan tamamladı. An itibariyle kurda işlemler hafif yükselişle 3,66’nın hemen üzerinden geçiyor.

Dün Fitch’in yaptığı açıklamalar da ayrıca önemli. Anayasa referandumunun not açısından negatif bir politik değişimin parçası olduğunu belirten Fitch, bu durumun pozitif ekonomik reformlara olanak sağlayabileceğini de belirtti. Büyümeyi destekleyici yapısal reformların etkinliği bu süreçte önemli olacak. Fitch’in bir sonraki not değerlendirme tarihi 21 Temmuz’da.

Küresel piyasalarda jeopolitik riskler devam ederken, dün Avrupa borsalarında ayrıca İngiltere’de erken seçim ihtimalleri kaynaklı satış baskısı net bir şekilde hissedildi. İngiltere Başbakanı May’in Brexit konusundaki ciddi görüş ayrılıkları sebebiyle 8 Haziran’da erken seçime gidilme çağrısı sonrasında Sterlin güçlenirken, FTSE100 %2,46 değer kaybetti. Diğer yandan Fransa’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesinde gelen anketlere göre aşırı sağcı lider Le Pen’in ikinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Erken seçim teklifi Avam Kamarası’na bugün sunulacak. İngiltere’nin erken seçime gidebilmesi için Avam Kamarası’nın üçte ikisinin onayı gerekiyor.

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık. Nikkei endeksi %0,19 primli pozitif tarafta kalmaya çalışırken, Shanghai endeksi %1,18 değer kaybediyor. Bilanço sezonunun start verdiği ABD’de beklentileri karşılamayan finansalların yarattığı satış baskısının ardından bu sabah vadelileri %0,06 primli.

Günün ajandası… Yurtiçinde önemli bir veri akışının bulunmadığı günde Euro Bölgesi’nden Nisan ayı TÜFE tahminini ve ABD’den Bej Kitap raporunu alacağız.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında erken seçim ihtimalinin ortadan kalkmasıyla TL varlıklarda pozitif fiyatlamalar görülse de alınan OHAL kararı ve AB ile gerilen ilişkiler TL varlıklarda pozitif fiyatlamayı sınırlandı. Dün ilk işlemlerde 3,6250 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL akşam saatlerinde tekrar yönünü yukarı çevirdi ve günü 3,7008’den tamamladı. BIST100 endeksi ise günü %0,66 yükselişle 90.654 puandan kapattı. An itibariyle kurda işlemler 3,6928’den geçmekte.
Daha önce de ifade ettiğimiz gibi orta vadede piyasalar için önemli olan yapısal reformların devamlılığının sağlanması. Pozitif fiyatlamanın devamı için yapısal reformların efektif şekilde uygulanması ve olumlu etkilerinin görülmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Diğer yandan dün gece toplanan Bakanlar Kurulu ardından OHAL’ın 3 ay daha uzatılması için meclise gönderilmesi içeride risk iştahını bozacak bir diğer unsur.
Küresel piyasalarda ise yeni günde görünüm karışık. Dolar karşısında değer kazanan yenle birlikte Nikkei endeksi %0,33 primle pozitif tarafta kalmayı başarırken, Shanghai endeksi %0,17 ekside. Dünkü güçlü kapanışın ardından ABD vadelileri bugün %0,6 ile yatay seyir izliyor.
İşsizlik oranı Ocak ayında %13 oldu. 2016 yılı Aralık ayında %12,7 olan işsizlik oranı Ocak 2017’de %13’e yükseldi. Genç nüfusta işsizlik oranı Ocak'ta %19,2'den %24,5'e yükselirken, genç erkekte işsizlik %18,4'den %22,6'ya, genç kadında ise %20,5'den %28,1'e çıktı.
Günün ajandası… Yurtiçinde önemli veri akışının bulunmadığı günde ABD’den saat 15:30’da Mart ayı inşaat başlangıçları ile inşaat izinlerini, saat 16:15’de ise Mart ayı sanayi üretimi verilerini alacağız.

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Hafta başından bu yana küresel piyasaları etkisi altına alan jeopolitik riskler fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor. Dün Avrupa borsalarında satış baskısı sürerken,  Wall Street endeksleri düşüşünü sürdürdü. Trump’ın Suriye’ye yönelik açıklamaları ise sürüyor. Trump Suriye’deki iç savaşı bitirme zamanının geldiğini ifade ederken, Rusya ile ilişkilerin en düşük seviyede kalabileceğini belirtti. Jeopolitik gelişmelerin etkisiyle altının onsu bu sabah 1.288 dolar ile Kasım 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken, ABD 10 yıllıkları 2,22’ye geriledi.

Diğer yandan FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın Fed’in bu yılsonuna doğru bilanço küçültmesine başlayabileceği yönündeki açıklamaları da önemli. Fed’in bu yıl içerisinde 2 adet faiz artışını halihazırda fiyatlayan piyasaları bilanço küçülmesi bir miktar rahatsız ediyor.

İçeride ise hafta sonu gerçekleşecek referandum öncesinde pozitif fiyatlamalar görülüyor. Küresel hisse senedi piyasalarından pozitif yönde ayrışan BIST100 endeksi 91.500 direncini aşamasa da günü %0,05 değer kazancıyla 90.952 puandan tamamladı. Trump’ın dolar karşıtı söylemlerine devam etmesi ise dolardaki güç kaybını hızlandırıyor.  Dolardaki değer kaybıyla birlikte Asya seansında 3,6449’a kadar gevşeyen USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,6534’ten geçmekte.

Yeni günde Asya piyasalarında ise görünüm karışık.Çin’de dolar bazında ihracat %4,3 beklentilerinin üzerinde %16,4 artış göstermesinin ardından Shanghai endeksi artı tarafta kalmaya çalışırken, güçlenen yenle birlikte Nikkei endeksi %0,58 ekside. Dünkü satışların ardından bu sabah ABD vadelileri %0,09 primli işlem görüyor.

Günün ajandası… İçeride veri akışının olmadığı günde Almanya’dan tüketici fiyatlarını alacağız. ABD tarafında ise veri akışı yoğun.Saat 15:30’da Mart ayı üretici fiyatları ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları, saat 17:00’da Michigan tüketici güveni açıklanacak.

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Jeopolitik riskler risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. Suriye’de yaşanan kimyasal silah kullanımı ardından geçen Cuma ABD’nin Suriye’ye müdahalesinin yanı sıra ABD ile K. Kore arasında gerilen ipler riskten kaçışı tetikliyor.

Güvenli liman algısıyla dün %1’in üzerinde değer kazanana altının onsu bu sabah 1.279 seviyesine kadar yükselirken, ABD 10 yıllıkları %2,28 seviyesine kadar geriledi.

Haftaya %3,1’lik yükselişle başlayan BIST 100 endeksi de küresel piyasalardaki satışlara ayak uydurarak günü %0,37 kayıpla tamamladı. Gelişen ülke kurları arasında ise TL ve G. Afrika randı pozitif yönde ayrışarak dolar karşısında değer kazandı. Dün 3,6970 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL’de bu sabah işlemler 3,6988’den geçmekte.

Yeni günde Asya piyasalarında da jeopolitik risklerin fiyatlandığını görüyoruz.

Güvenli liman talebiyle yenin değerlenmesi sonrasında Nikkei endeksi%1,31 değer kaybediyor.Çin’de aylık bazda %0,9’luk artışla beklentileri karşılayan tüketici fiyatlarına rağmen Shanghai endeksi ise %0,43 kayıpla işlem görmekte.Dünkü satışların ardından ABD vadelileri de %0,06 ekside.

Cari işlemler açığı beklentilere paralel geldi.

Cari işlemler dengesi Şubat ayında beklentiler paralelinde geçen senenin aynı ayına göre 564 milyon dolar artışla 2,53 milyar dolar açık verdi. Böylelikle 12 aylık cari açık 33,1 milyar dolardan 33,7 milyar dolara yükseldi. Şubat ayı cari işlemler açığındaki artışta ise dış ticaret açığında yaşanan 546 milyon dolarlık artış etkili olurken, söz konusu dönemde seyahat gelirleri 20 milyon dolar artarak 502 milyon TL’ye yükseldi.

Günün ajandası…

Bugün bu hafta içerisinde veri akışı açısından en sakin gün. Gün içinde içeride ve dışarıda önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmazken, saat 17:00’da FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın konuşması takip edilecek.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

 

Yurtiçi piyasalar haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Beklentileri karşılamayan Şubat ayı sanayi üretimi rakamlarına rağmen BIST100 endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde ilk işlem gününü %3,1 yükselişle 91.240 puandan tamamlarken (bankacılık endeksi %5,87), USD/TL gün içinde 3,72’nin altına gevşese de bu seviyede tutunamadı ve günü 3,7296’dan kapadı. An itibariyle işlemler hafif düşüşle 3,7242’den geçmekte.

Asya piyasalarında ise bu sabah satış ağırlıklı bir seyir var.Jeopolitik riskler risk algısını etkilemeye devam ederken, güçlü yen sonrasında Nikkei endeksi bu sabah %0,42 değer kaybederken, Shanghai endeksi %0,72 ekside. Dünkü yatay kapanışın ardından ABD vadelileri ise bu sabah %0,12 kayıpla işlem görüyor. Güvenli liman altın ise gücünü korumaya devam ediyor. ABD’nin Suriye müdahalesi sonrasında 1.270 dolara yükselen altının onsu sabah itibariyle 1.257 dolar seviyesinde.

Sanayi üretimi hayal kırıklığı yarattı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat ayında %3,1 olan piyasa medyan tahmininin altında geçen senenin aynı dönemine göre %1 artış gösterirken, aylık bazda %0,4 azaldı. Arındırılmamış seride ise aylık bazda azalış %2,6 oldu.Yıllık bazda zayıf seyreden sanayi üretiminde madencilik ve taşocakçılığı sektöründeki daralma etkili olurken, aylık bazda azalışta imalat sanayinde yaşanan %0,9’luk düşüş etkili oldu.Şubat ayında zayıf seyreden sanayi üretimi ilk çeyrek büyümesi açısından negatif bir sinyal.Mart ayı sanayi üretimi rakamı ilk çeyrek büyümesi için önemli olacak.

Bugün saat 10:00’da Şubat ayı ödemeler dengesi istatistiklerini alacağız. Geçen yılın Şubat ayında 1,96 milyar dolar olarak gerçekleşen cari işlemler açığının bu yılın Şubat ayında 2,5 milyar dolara yükselmesi yönünde. Ocak ayında cari açık 2,76 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Günün kalanında ise yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dışarıda saat 11:30’da İngiltere’den Mart ayı enflasyon rakamlarını, saat 12:00’da ise Almanya’dan Zew ekonomik güveni ve Euro Bölgesi sanayi üretimini alacağız.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım