Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

Güçlü gelen TÜFE rakamları sonrasında Fed’in ek faiz artışlarına gidebileceği endişeleri yurt içi piyasalarda satış baskısını artırdı ve BIST100 endeksi günü %0,91 kayıpla 113.455 puandan tamamladı. TÜFE verisi sonrasında dolarda yaşanan güçlenmenin kısa sürdüğünü söylemek mümkün. Yeni günde ABD 10 yıllıkları %2,92 ile yüksek seviyesini korurken, dolar endeksi tekrar 89’un aşağısında sarktı. ABD TÜFE sonrasında 3,8230 seviyesine kadar yükselen USDTRY’de an itibariyle işlemler 3,78’in hemen üzerinden geçerken, Devlet Başkanı Zuma’nın da istifasıyla güçlenen G. Afrika randı yeni günde dolar karşısında hafif değer kaybı yaşıyor.   Çin piyasaları bugün itibariyle 22 Şubat’a kadar Çin Yeni Yılı sebebiyle kapalı olacak. ABD vadelileri %0,36, Nikkei endeksi %1,43 primli.

Bugün içeride Kasım dönemi işsizlik oranını alacağız. İçeride ayrıca jeopolitik gelişmeler takip edilecek. ABD ile yaşanan Suriye gerilimi devam ederken bugün ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Türkiye ziyareti önemli olacak. Tillerson’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ve mevkidaşı Çavuşoğlu tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Dışarıda ise ABD ocak ayı ÜFE, sanayi üretimi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile NY ve Philadelphia imalat endeksleri ajandada yer alıyor.

ABD’de TÜFE güçlü geldi…ABD’de Ocak ayında TÜFE sürpriz şekilde artış göstererek yıllık manşet TÜFE %1,9 beklentisinin üzerinde %2,1 olarak gerçekleşirken, manşet TÜFE %1,8’de sabit kaldı. (beklenti %1,7). Aylık bazda artış manşette %0,5 ile güçlü gelirken, çekirdek TÜFE’de artış %0,3 oldu. Güçlü gelen TÜFE verisi sonrasında ABD 10 yıllıkları %2,81’den 2,92’ye yükselirken, Fed’in bu yıl 3 veya daha fazla faiz artışına gidebileceği endişeleriyle doların güçlendiğini görüyoruz. 21 Mart’ta gerçekleşecek Fed toplantısında yılın kalanına ilişkin beklentiler dikkatle takip edilecek. Enflasyon tarafından güçlenmenin devam etmesi halinde Fed yetkilileri ek faiz artışlarına sıcak bakacaktır.

2017 yılında cari açık 47,1 milyar dolara yükseldi. Aralık ayında cari işlemler dengesi 7,5 milyar dolar olan piyasa beklentisinin üzerinde 7,7 milyar dolar açık verirken, 2017 yılında cari açık 33,1 milyar dolardan 47,1 milyar dolara yükseldi. 2017 yılında cari açıktaki artışta ithalat giderlerindeki artış etkili olmakla birlikte, söz konusu dönemde seyahat gelirleri 3,7 milyar dolarlık artışla 17,6 milyar dolar oldu. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Günün büyük çoğunluğunu pozitif tarafta geçiren BIST100 endeksi dün seans sonuna doğru gelen satışlarla günü %0,28 kayıpla 114.496 puandan tamamladı. Dün 3,8041-3,8135 dar bandında hareket eden USDTRY’de an itibariyle işlemler 3,8050’den geçiyor.

Yeni günde küresel piyasalarda risk iştahı zayıf…TÜFE verisi öncesinde ABD vadelileri %0,24 primli seyrederken, ABD 10 yıllıkları %2,81 ile yatay seyrediyor. Asya piyasalarında ise görünüm karışık. Shanghai endeksinin  %0,35 primli seyrettiği yeni günde,  Nikkei endeksi zayıflamasını sürdüren dolar karşısında değer kazanan yenin baskısıyla %0,32 değer kaybediyor.

Bugün saat 10:00’da Aralık ayı cari işlemler dengesi istatistiklerini alacağız. Aralık ayında cari açığın 7,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Saat 16:30’da alacağımız ABD Ocak ayı TÜFE verisi piyasaların odağında olacak.  Mart ayında Fed’in faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, son dönemde enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü bir ivmelenme mevcut ve bu durum da 2018 yılında 3 adet faiz artışının (veya daha fazla) gerçekten gerçekleşebileceği ihtimallerini doğuruyor.

Bu noktada enflasyon verileri piyasanın radarında olmaya devam edecek. Aralık 2017’de %2,1 olan yıllık manşet TÜFE’nin %1,9’a gerilemesi, yıllık çekirdek TÜFE’nin ise %1,8’den %1,7’ye inmesi beklenirken, aylık değişim beklentisi manşet TÜFE’de %0,3, çekirdek TÜFE’de %0,2 seviyesinde. Özellikle çekirdek tarafta TÜFE verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi doları güçlendirebileceği gibi GOP’larda satış baskısına yol açabilir.

Bugün ayrıca Almanya ve Euro Bölgesi 4Ç17 büyüme verisi, Almanya Ocak ayı TÜFE ile ABD perakende satışlar da ajandada yerini alıyor.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalar kayıplarını geri almaya çalışıyor…

Wall Street’te başlayan düzeltme hareketinin tüm hisse senedi piyasalarına yayıldığı geçen hafta yaşanan sert kayıpların ardından haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarında toparlanma çabaları öne çıktı.  BIST100 endeksi risk iştahındaki artışla birlikte günü %1,08 primle 114.822 puandan tamamladı. USDTRY ise gelişen ülke kurları paralelinde gevşemesini sürdürerek 3,8007’den günü tamamladı. Dün özellikle rand önderliğinde gelişen ülke kurları dolar karşısında kazançlarını genişletti. G. Afrika’da iktidar partisi icra komitesinin Devlet Başkanı Zuma’yı görevden almaya karar verdiği haberleri basında yer alıyor.

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık…Dün kapalı olan Nikkei endeksi haftaya dolar karşısında değer kazanan yenle birlikte %0,49 kayıpla başlarken, Shanghai endeksi %0,97 primli. Dün Wall Street’te yaşanan toparlanmanın ardından bu sabah ABD vadelileri %0,33 değer kaybı yaşarken, dolar endeksi 90 seviyesinin altında seyrediyor. Dolardaki zayıflıkla birlikte an itibariyle kurda işlemler 3,80’nin hemen aşağısından geçmekte. 

Bugün içeride makroekonomik veri akışı bulunmuyor. Dışarıda ise ajandada İngiltere Ocak ayı TÜFE verisi dışında ajandada saat 16:00’da FOMC’de oy hakkına sahip üyelerden Cleveland Fed Başkanı Mester’ın konuşması bulunuyor. 21 Mart’ta gerçekleşecek Fed toplantısı öncesinde bölgesel yetkililerin (özellikle oy hakkına sahip) açıklamaları oldukça ön önemli olacak. Mart ayında Fed’in faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, son dönemde enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü bir ivmelenme mevcut ve bu durum da 2018 yılında 3 adet faiz artışının (veya daha fazla) gerçekten gerçekleşebileceği ihtimallerini doğuruyor.

Bu noktada enflasyon verileri piyasanın radarında olmaya devam edecek. Yarın ABD’den alacağımız Ocak ayı TÜFE verisinin beklentileri aşması doları güçlendirebileceği gibi GOP’larda satış baskısına yol açabilir. 

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

12 Şubat Pazartesi      Japon piyasaları kapalı

14 Şubat Çarşamba    Japonya, Almanya ve Euro Bölgesi 4Ç17 Büyüme

                                     Almanya ve ABD Ocak ayı TÜFE

15 Şubat Perşembe     Çin piyasaları Yeni Çin Yılı nedeniyle 22 Şubat’a kadar kapalı

                                     Türkiye Kasım dönemi İşsizlik Oranı

                                     ABD Ocak ayı ÜFE ve Sanayi Üretimi

 

Küresel piyasalar, zorlu bir haftayı geride bıraktı…Yükselen tahvil faizlerinin ardından Wall Street endekslerinde başlayan düzeltme hareketiyle birlikte hisse senedi piyasalarında satış dalgası net bir şekilde hissedildi. Haftalık bazda Dow Jones %5,2, S&P %5,2, Dax %5,3 değer kaybederken, BIST100 endeksinde kayıp %3,8 ulaştı ve endeks haftayı 113.590 puandan tamamladı. Yeni haftada küresel piyasalarda toparlanma öne çıkıyor. ABD vadelileri %0,72 primli seyrederken, Shanghai endeksi %0,89 artıda. Yeni haftaya zayıf başlayan dolarla birlikte USDTRY’de gelişen ülke kurları paralelinde işlemler hafif düşüşle 3,81’in hemen aşağısından geçmekte.

Bu hafta makroekonomik veri akışı açısından nispeten sakin bir hafta bizi bekliyor. Almanya ve ABD’den alacağımız Ocak ayı TÜFE verisi ajandada öne çıkıyor. Ayrıca Çarşamba günü Japonya, Almanya ve Euro Bölgesi 4Ç17 büyüme verisi ile içeride Aralık ayı cari işlemler dengesini; Perşembe günü Türkiye Kasım dönemi işsizlik oranı ile ABD’den Ocak ayı ÜFE ve sanayi üretimi rakamlarını alacağız. Fed başkanlarından gelecek açıklamalar ise bu hafta da dolara yön vermeye devam edecek. Son dönemde bölgesel Fed başkanlarından gelen açıklamalar ek faiz artışlarını destekler nitelikteydi. Bu yıl için 3 faiz artışı (2’si piyasada fiyatlanıyor) masada olmakla birlikte, enflasyon verilerinin desteklemesi durumda ek faiz artışlarının gelebileceği endişeleri piyasada mevcut. Bu sebeple gelecek enflasyon ve enflasyona işaret eden datalar oldukça önemli olacak.

ABD’de F/K oranı son verilerle 20,8’de iken 5 yıllık ortalama 18,8’de. Yine son verilerle F/K oranı MSCI gelişmiş ülkelerde 20’de, gelişen ülkelerde 15,9’da iken BIST’de 9,5’de. BIST’in 5 yıllık ortalaması ise 10,7’de. Böyle bakılınca BIST gelişmiş ve gelişen ülkelere göre hala cazip, bu açıdan küresel piyasalardaki durulma sonrasında gelecek tepkilerde BIST’in daha iyi performans göstereceğini tahmin ediyoruz. Bu hafta endekste 111.500-116.500 bandında hareket beklerken, USDTRY’de teknik görünümü 3,78 üzerinde TRY açısından negatif tarafta değerlendiriyor, 3,78-3,8350 bandında seyrin devamını bekliyoruz. Bu bandın kırılımına göre pozisyonların takip edilmesini öneriyoruz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Global hisse senetlerinden çıkış devam ediyor…

ABD’de dün hisse senetlerinde yine sert satışlara şahit olduk. ABD S&P Endeksi dünü %3,75, D&J Endeksi ise %4,15’lik kayıpla günü tamamladı. Bu sabah ise vadeli işlemlerde %0,45’e varan tepki var. Asya piyasalarında da Çin’de %4,5’e, Japonya’da %3’e varan kayıplar var Dün %2,88’i yeniden aşan ABD 10 yıllık faizleri ise bu sabah %2,83 ile sakin. Dün 3,8356’yı gören USDTRY’de ise bu sabah 3,82’nin hemen altında sakin seyir var.

Global hisse senedi piyasalardaki ağır değer kayıplarının etkisiyle BIST’te açılışın negatif olmasını bekliyoruz. Yükselen kurlar ve Avrupa borsalarındaki negatif havanın eşliğinde 113.892 seviyesine geri çekilen BIST100 endeksi günü %1,13 düşüşle 114.264 puandan tamamlamıştı.

Yeni güne Çin’den Ocak ayı enflasyon verileriyle başladık. Çin’de Ocak ayında ÜFE’de yıllık artış %4,3 ile %4,4’lük yıllık beklentinin altında artış gösterirken TÜFE’de yıllık artış %1,5 ile beklentilere paralel geldi.

Haftanın son işlem gününde makroekonomik ajanda zayıf…

İçeride önemli veri akışının bulunmadığı günde İngiltere’den Aralık ayı sanayi üretimi rakamlarını alacağız.Yurtiçinde Afrin ve Münbiç konusundaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Sanayi üretimi Aralık ayında beklentileri aştı…

Büyümenin en güçlü öncü göstergelerinden olan sanayi üretiminde 2017 yılının son ayını aldık. Aralık ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi beklentileri aşarak yıllık %8,7, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık %0,9 artış gösterirken, arındırılmamış seride yıllık artış %6,5 oldu. Sanayi üretiminin yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %7,8 artış gösterirken, yılın tamamında yıllık %6,3 genişlemesi 2017 yılını güçlü bir büyüme rakamıyla kapatacağımızı bize gösteriyor. 

Yazar: Anadolu Yatırım

 

Almanya’da uzun zamandır beklenen koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlandığının açıklanması sonucunda yükselişe geçen Avrupa borsalarındaki olumlu havaya paralel günü pozitif tarafta geçiren BIST100 endeksi %0,1 primle 115.570 puandan tamamlarken, faiz artışı beklentilerinin desteğiyle güçlenen doların eşliğinde USDTRY günü 3,8038’den kapattı. an itibariyle kurda işlemler 3,80’nin hemen aşağısından geçmekte.

Yeni günde ABD vadelileri primli seyrederken, Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir öne çıkıyor.Dün tekrar yönünü aşağı çeviren Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler, ABD Senatosu’nun 2 yıllık bütçe planı üzerinde anlaşma sağlamasıyla %0,16 primli. Çin’den ise bu sabah dış ticaret rakamlarını aldık. Dolar bazında ithalat beklentilerin oldukça üzerinde yıllık %36,9’luk artış gösterirken, ihracat yıllık %11,1 arttı. Shanghai endeksi yeni günde %1,62 değer kaybederken, Nikkei endeksi dolar karşısında değer kaybeden yenin desteğiyle %1,17 primli.

Bugün içeride Aralık ayı sanayi üretimi rakamlarını alacağız…İktisadi faaliyeti desteklemek adına alınan tedbirlerle birlikte Türkiye ekonomisi 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık %11,1 ile rekor büyüme gerçekleştirmişti. 2017 yılı son çeyreğindeki öncü göstergelere baktığımızda gerek sanayi üretimi rakamları gerekse imalat PMI verileri son çeyreğe ilişkin olumlu bir tablo çizmeye devam ediyor. Bugün saat 10:00’da Aralık ayı sanayi üretimi rakamlarını alacağız.Kasım ayında %4,9 olan beklentilerin üzerinde %7 artış gösteren takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin Foreks anketi medyan tahminine göre Aralık ayında yıllık %6,45 artış göstermesi bekleniyor…

Günün kalanında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı dışında önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor. FOMC’de oy hakkı bulunmayan üyelerden Kaplan’ın saat 12:50’de, Harker’ın saat 16:00’da ve Kashkari’nin saat 17:00’da konuşması ajandada yer alıyor. Son dönemde bölgesel Fed başkanlarından ek faiz artışlarını destekleyen açıklamaların gelmesi doları güçlendiriyor. bu sebeple özellikle oy hakkına sahip üyelerin açıklamaları yakından takip edilmeli.  

Yazar: Anadolu Yatırım

Kar realizasyonu ile faiz artırım endişelerinin eşliğinde değerlemelerin aşağı çekilmesi ile önceki gün ABD’de yaşanan sert satışlar, dün yerini tepki alımlarına bıraktı. Önceki gün %4,6 kaybeden Dow Jones endeksi, dünü %2,33 primle, yine önceki günü %4,1 değer kaybedenS&P endeksi, dünü %1,74’lük yükselişle kapattı.

Yeni günde ABD vadelilerinde kayıplar öne çıkıyor…Dünkü tepki alımlarının ardından bu sabah vadelilerinde %1’e yakın değer kaybı var. Dün 50’nin üzerine çıkan korku endeksi VIX ise bu sabah 30’un altında nispeten sakin seyrini sürdürüyor. Asya piyasalarında ise bu sabah görünüm karışık. Nikkei endeksi %0,16 primli iken, Shanghai endeksinde %1,45’lik kayıp var.

Gelişen ülke kurlarında ise bu sabah sakin seyir var. Asya seansında 3,7635’e kadar gerileyen USDTRY’de an itibariyle işlemler 3,77’nin üzerinden geçiyor.

Makroekonomik veri akışı bugün de zayıf, gözler hisse senedi piyasalarında olacak. Saat 10:00’da Almanya’da Aralık ayı sanayi üretimi verişi açıklanacak. Beklenti %1,8’lik artış yaşanması yönünde. Günün kalanında saat 16:30’da FOMC’de oy hakkı bulunan NY Fed Başkanı Dudley’in açıklamaları takip edilecek.

Çekirdek göstergelerin ana eğilimi, yüksek seviyelerini koruyor… TCMB, Ocak ayı enflasyonunu değerlendiren raporunu dün yayımladı. Enflasyondaki düşüşte büyük ölçüde baz etkilerinin ve işlenmemiş gıda fiyatlarının desteklediğini belirten TCMB, birikimli döviz kuru etkilerinin hissedilmeye devam ettiği temel mal grubunda yıllık enflasyonun giyim fiyatlarına bağlı olarak yukarı yönlü seyrini sürdürdüğünü bildirdi. Hizmet enflasyonunda bir miktar yavaşlama gözlendiğini kaydeden TCMB, çekirdek göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğiliminin yüksek seviyelerini de koruduğunu açıkladı. Ocak ayında tüketici fiyatları %1,02 ile beklentilerin altında artmış ve yıllık enflasyon
1,57 puan gerileyerek %10,35’e gerilemişti. Çekirdek enflasyondaki katılık nedeniyle TCMB’nin sıkı para politikasını devam ettireceğine dair beklentimizi korumaya devam ediyoruz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalarda riskli varlıklardan kaçış yaşanıyor… Geçen hafta rekor seviyelerden gevşeyen Wall Street endekslerinde dün faiz artırım endişelerinin de eşliğinde sert bir düzeltme yaşandı. Dow Jones %4,6 kayıpla 25 bin puan seviyesinin altına sarkarken, S&P %4,1 değer kaybetti.Dünkü satışların ardından Dow Jones vadelilerinde yeni günde kayıplar %2’ye yakın seyrederken, Asya piyasaları küresel piyasalarda yaşanan satış dalgasına ayak uyduruyor. Güvenli liman algısıyla yene artan taleple birlikte Nikkei endeksi %5,5 değer kaybederken, Shanghai endeksi %2,87 ekside.

Gelişen ülke kurlarının genelinde sabah itibariyle satışlar devam ediyor. Asya seansında 3,7960’a kadar yükselen USDTRY’de an itibariyle işlemler 3,7850’den geçiyor.

Atilla davasının 11 Nisan’daki ceza duruşması öncesinde beraat talebine ilişkin mahkemeye yapmış olduğu başvurunun görüşüleceği bugünkü duruşma edildi. Makroekonomik veri akışı ise bugün zayıf. Saat 10:00’da Almanya’dan alacağımız fabrika siparişleri ve 16:30’da açıklanacak ABD dış ticaret dengesi ajandada yer alıyor. Bugün ayrıca bu yıl oy hakkına sahip olmayan St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın açıklamaları bulunuyor.

Ocak ayı tüketici fiyatları beklentilerin altında artış gösterdi… Ocak ayında tüketici fiyatları %1,35 olan Foreks medyan tahmininin aşağısında aylık %1,02 artış gösterirken, yıllık enflasyon %10,70 olan beklentinin altında %10,35 olarak gerçekleşti (2017 Aralık: %11,92). Çekirdek TÜFE %12,30’dan %12,18’e gerilerken, yıllık ÜFE baz etkisiyle %15,47’den %12,14’e geriledi. Bir önceki aya göre %6,02 düşüş gösteren giyim ve ayakkabı grubu aylık enflasyona 0,43 puan düşüş yönünde katkı sağlarken, artış yönünde katkı yine en yüksek 0,38 puan ile gıda grubundan geldi.

 

Araştırma Bölümü

 

Saygılarımızla.

 

 

Twitter adresimiz içintıklayınız...

 

Facebook adresimiz içintıklayınız...

 

 

 

 

 

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

BIST 100 Endeksi

118.000 altında teknik görünüm negatif…

 

Dün ABD’de %4’ün üzerine değer kaybı yaşanırken dün %2,8850’yi gören 10 yıllık faizleri bu sabah %2,66’ya kadar gerilemiş durumda. TRY ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise sınırlı değer kaybı var. USDTRY’de bu sabah işlemler 3,79’a yakın seviyelerden gerçekleşmekte. Riskten kaçışta altında hafif yükseliş varken, brent petrolde değişiklik yok. Endekste 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 118.000 altında teknik görünüm zayıf olmaya devam ederken aşağıda 116.000 bugün için ilk destek iken bu seviye altında trend desteği olarak gördüğümüz 115.000’e doğru geri çekilme riski artacaktır. Tepkilerin güçlenmesi için ise 5 günlük ağırlıklı ortalama (118.000) üzerine yerleşme sağlanmalı aksi halde yükselişler satış fırsatı olmaya devam edecek.

 

Kapanış

:

116.853

 

Destekler

:

116.500-116.000-115.000

 

Dirençler

:

117.000-117.500-118.000

 

 

VIOP30 Yakın Vade Kontratı

Trendin korunması için 143,000 üzerinde kalınmalı…

Geçen hafta 150,475 puanı gören kontratlarda dün 143,650 seviyesi görüldü, kapanış 144,675’den gerçekleşti. 144,000-143,500 bugün için ilk destekler iken 143,000’i, yükseliş trendinin devamı için korunması gereken destek olarak görüyoruz. Bu seviye üzerinde 145,000-145,500’e doğru tepki alımları beklenebilecekken 146,000 tepkinin ivmelenmesi için kırılması gereken kritik direnç seviyesi olarak takip edilebilir. 146,000 altında zayıf görünüm devam edeceğinden bu seviyeye dopru olası yükselişler satış için kullanılabilir.

 

Kapanış

:

144,675

Destekler

:

144,000-143,500-143,00

Dirençler

:

145,000-145,500-146,000

 

USD/TRY Spot Teknik Yorum

Bu sabah işlemler 3,78’e yakın seviyelerden geçmekte…

Dün sabah %2,8850’yi test eden ABD 10 yıllık faiz oranları, ABD’de riskten kaçısın etkisiyle  yaşanan alımlarla bu sabah %2,66’ya kadar düşmüş durumda. USDTRY’de nispeten sakin seyir ile bu sabah işlemler 3,78’e yakın seviyelerden geçmekte. Yurtdışında gelişen ülke faizleri/riskten kaçısın etkileri  takip edilmeye devam edilecekken yurt içinde Afrin ve Münbiç konusundaki gelişmeler ile Perşembe günü sanayi üretimi verisi takip edilecek.

 

Son Fiyat

:

3,7860

Destekler

:

3,7700-3,7600-3,7500

Dirençler

:

3,7960-3,8050-3,8250

 

GBP/USD Teknik Yorum

Bu sabah işlemler 1,3970 seviyesinde….

Geçen hafta dolardaki değer kaybının etkisiyle paritede 1,4345 seviyesi görüldükten sonra istihdam raporu sonrasında dolardaki değer kazanımı ile başlayan düşüşte dün 1,3979 seviyesi görüldü. Paritede 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 1,4060 altında GBP’de değerlenmenin devamı ile 1,38’e doğru düşüşün devamı beklenebilir.

 

Son Fiyat

:

1,3970

Destekler

:

1,4030-1,4000-1,3950

Dirençler

:

1,4100-1,4150-1,4200

 

HİSSE ÖNERİLERİ

ALARK_Alarko Holding

7,15 üzerinde görünüm pozitif…

Geçen haftaki öneri listemizde 7,50 hedef fiyat ile yer verdiğimiz hissede 7,44 seviyesi görüldükten sonra piyasa genelinde yaşanan değer kayıpları ile dün 7,19 seviyesi görüldü. 7,15 üzerinde hissede teknik görünümü pozitif olarak değerlendirmeye devam ederken yukarıda 7,30’u ilk direnç olarak izliyoruz. 7,30 üzerinde 7,40 ardından 7,50 yeni hedef fiyatlar olarak izlenebilir. Hissede bu haftaki stop-loss seviyemiz 7,05’de bulunuyor.

 

 

Kapanış

:

7,24

Destekler

:

7,20-7,15-7,10

Dirençler

:

7,30-7,40-7,50

NTHOL_Net Holding 

2,54 üzerinde yükseliş beklentisi korunabilir…

Dün piyasa genelinde yaşanan satış baskısına karşılık günü %4,38’lik primle 2,61’den kapatan hissede, 2,54 üzerinde 2,65 ardından 2,70’in hedef olacağını düşünüyoruz. Bu açıdan 2,54 üzerinde geri çekilmeler alım fırsatı olarak kullanılabilir. Yeni açılacak pozisyonlar için stop-loss önerimizi ise 2,50 olarak belirliyoruz. 

 

 

Kapanış

:

2,62

Destekler

:

2,58-2,55-2,50

Dirençler

:

2,65-2,68-2,70

OZKGY_Özak GYO

2,36 üzerinde görünüm pozitif…

Hisseyi, 2,36 üzerinde beğenmeye devam ediyoruz. Dün sabahki Teknik Bakış bültenimizde ve haftalık öneri listemizde yer verdiğimiz hissede, 2,36 üzerinde geri çekilmelerde alım tarafında olmayı tercih ederken stop-loss olarak 2,33’ü takip edeceğiz. Hissede 2,43-2,45 ilk hedef olarak izlenebilecekken bu seviye üzerinde 2,50-2,54 bandı yeni hedefler olarak takip edilebilir.

 

 

Kapanış

:

2,39

Destekler

:

2,38-2,36-2,33

Dirençler

:

2,41-2,43-2,45

 

Anadolu Yatırım Teknik Bakış’ta ayrıca;

 

  • Spot USD/TL’nin teknik görünümü,
  • 30 Endeksi Hisselerinde İndikatörler (CCI, MOM, RSI ve STO ile Ürettiği Sinyaller) yer almaktadır.
  • Net Para Girişi / Çıkışı (5 kurum bazında ilk 20 hisse)
  • 30 Endeksi Hisseleri ve 100 Endeksi Hisseleri Teknik Tablo (Kapanış, Pivot Seviye, Destek I-II, Direnç I-II ve 5, 22, 50, 100 ve 200 günlük Basit Hareketli Ortalamalar ve Teknik Görünümleri (olumlu, olumsuz))

 

“Teknik Bakış”ın tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

 

Araştırma Bölümü

 

Saygılarımızla.

 

 

 

Twitter adresimiz içintıklayınız...

 

Facebook adresimiz içintıklayınız...

 

 

 

Uyarı:

 

Burada verilen öneri, tamamen teknik analiz çalışmalarımıza dayanmaktadır. Bu grafiğe göre verilen stop-loss, alım-satım, destek-direnç seviyeleri, öneride verilen yorum çerçevesinde uygulanmalıdır. Önerinin kullanıcı tarafından uygulanması halinde, önerilerin kapatılmaması kararı da kullanıcıya aittir. Bu öneride, şirketin mali verilerine dayanan temel analizimiz dikkate alınmamıştır. Bu açıdan temel analizimize göre verilen tavsiyelerle tutarlı olmayabilir. Stop loss seviyesinin altına inilmesi ya da vade tercihine göre belirtilen hedeflere ulaşılması halinde alınan pozisyonlar kapatılmalıdır.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler,yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel tarafta dolar zayıf seyrini sürdürürken, hisse senedi piyasalarında satışlar ön plana çıkıyor… 

Dün güç kaybetmeye devam eden dolar endeksinde yeni günde toparlanma çabaları öne çıkarken, ABD tahvillerinde yükseliş devam ediyor. ABD 10 yıllıkları Mart 2014’ten bu yana görülen en yüksek seviye olan 2,80’i bu sabah test ederken, dünkü karışık kapanışın ardından ABD vadelileri haftanın son işlem günü %0,28 ekside. Asya piyasaları da küresel taraftaki risk iştahındaki zayıflığın etkisiyle değer kaybediyor. (Shanghai -%0,43, Nikkei -%0,69)

Dolardaki zayıflıkla birlikte dün 3,75’in altında kapanış gerçekleştiren USDTRY’de sabah itibariyle işlemler 3,7450’den geçerken, gelişen ülke kurlarının genelinde toparlanmaya çalışan dolar karşısında hafif değer kayıpların öne çıkıyor.

Bugün ABD Ocak ayı istihdam raporu açıklanacak…Bugün saat 16:30’da Ocak ayı istihdam raporunu alacağız. İstihdam setinde ortalama saatlik kazançlar ön planda olmaya devam edecek. Ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,3 artış göstermesi, tarım dışı istihdam artışının ise 175 bin seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Pazartesi açıklanan kişisel gelir-gider ve Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi beklentileri karşılamıştı. Bugün alacağımız istihdam raporunda 150 bin-205 bin beklenti aralığında gerçekleşen bir tarım dışı istihdam rakamının yanı sıra beklentileri aşan bir ortalama saatlik kazanç artışı uzun süredir zayıf seyreden doları zayıflatabilir.

Bugün içeride önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmazken, jeopolitik gelişmeler öne çıkmaya devam ediyor. Dışarıda ise Euro Bölgesi ÜFE verisi, ABD’den fabrika siparişleri ve Michigan tüketici güveni ajandada yerini alıyor.  

Yazar: Anadolu Yatırım