Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

EUR/USD

1,07 önemli trend desteği konumunda…

Trump'ın yeni sağlık yasa tasarısının oylaması bugüne ertelendi. Oylama öncesinde bu sabah parite 1,0767 seviyesinde  hafif eksi yönde hareket etmektedir. Fed Başkanı Yellen dünkü konuşmasının para politikası dışında olduğu için paritede etki yaratmadı. ABD’de dün açıklanan verilerden yeni konut satışları %6,1 artışla Şubat'ta 7 ayın zirvesine çıkarak olumlu bir görünüm çizdi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise olumsuz hava koşulları nedeniyle 258 bin ile 7 haftanın zirvesine çıktı. ABD veri gündeminde bugün Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri (beklenti %1,3) ve Mart ayı İmalat PMI (54,5) verileri izlenecek. Bu iki verinin beklentiler üzerinde gelmesi dolar tarafında pozitif etki yaratabilir. Avrupa tarafında ise Euro Bölgesi ve Almanya imalat PMI verileri öne çıkmaktadır. Son üç işlem gününde uzun vadeli alçalan trendin üzerinde hareket eden parite dünkü işlemlerde 1,0768-1,0806 bandında hareket ettikten sonda sabah saatlerinde zayıf görünümlü hareket etmektedir. Paritede son üç günlük işlemlerde 200 günlük AO (1,0760)’nın ve uzun vadeli alçalan trend desteğinin yaklaştığı 1,0750 üzerinde kalınması teknik olarak yükselişin devam etmesi için önemli. Kısacası 1,0760 ve 1,0700 önemli destekler üzerinde, paritede 1,08 ilk direnç olmak üzere 1,0835 -1,0870 dirençleri hedeflenebilir.

 

EUR/TRY

3,8790-3,9350 aralığını takip etmeye devam ediyoruz…

EUR/USD paritesinde devam eden hafif satıcılı seyre paralel olarak EURTRY’de 3,9350 seviyesi aşılamıyor. 3,9350 seviyesi ilk direnç olmaya devam ederken 3,8790 seviyesi ise son bir haftalık sürede korunan önemli destek seviyesi. 3,9350’nin yukarı kırılmadığı durumlarda 3,8790 desteğinin aşağı doğru kırılma ihtimalinin artması beklenebilir. Aşağı kırılması durumunda 3,85’e doğru geri çekilme mümkün. ABD Temsilciler Meclisi’nde bugüne ertelenen sağlık yasası oylaması paritelerin seyri için belirleyici olacak. Yasanın geçip geçmeyeceği, dolar endeksi, EUR/USD paritesi ve diğer pariteler açısından kritik öneme sahip. Trump için önemli bir sınav olarak görülen oylamanın kabul edilmemesi durumunda piyasalarda önemli dalgalanmalar görülebilir.

 

GBP/USD

1,24 - 1,25 bandı dışındaki hareketler yönde belirleyici olabilir…

ABD'de Temsilciler Meclisi tarafından yapılacak sağlık hizmetleri tasarısı oylamasının bugüne ertelendi. Bu sabah paritede eksi yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. Dün İngiltere’de perakende satışlar Şubat'ta aylık bazda %0,4 olan beklentinin üzerinde %1,4 artması da dün GBP tarafında pozitif fiyatlandı. ABD veri gündeminde bugün Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mart ayı İmalat PMI verileri izlenecek. Fed yetkililerinden gelecek açıklamalarda takip edilecek. Dünkü işlemlerde 1,24632-1,25310 bandında hareket eden parite 1,25 seviyesi teknik yönde önemini korumaktadır. Son bir haftadır MACD göstergesi alım konumunda olan paritede 50 ve 100 günlük AO‘nın yaklaştığı 1,24 üzerinde hareketin başlaması orta vadeli teknik görünüm açısından olumlu. Paritede 1,24 üzerinde kalınması teknik yönde önem arz etmekte, bu seviye üzerinde 1,2550 ve 1,26 dirençleri gündemde olabilir.

 

USD/JPY

110,950 (200 günlük AO) orta vadeli teknik yönde belirleyici…

Trump'ın sağlık yasasının ilişkin belirsizliklerin devam etmesi paritede aşağı yönde hareketi artırdı. Dünkü işlemlerde 110,630-111,591 bandında hareket eden paritede bugün tepki hareketleri görülmektedir. Paritede kısa vadeli görünüm açısından izlediğimiz 5 günlük AO dün itibariyle 111,500 seviyesine gerilerken, olası tepkilerde bu seviye teknik yönde önemli olabilir. Sonraki önemli direnç olarak ise  112,000, 112,500 ve 113,000 seviyeleri izlenebilir. Son dört aylık destek noktası olan 111,600 altında  kalınması halinde 110,500 ve 110,000 destekleri gündeme gelebilir.

 

XAU/USD

1240-1250 bandını takip ediyoruz…

ABD'de Temsilciler Meclisi tarafından yapılacak sağlık hizmetleri tasarısının bugüne ertelenmesi ile dolar endeksinin bu sabah dar bantta hareketini sürdürdüğünü izlemekteyiz. Yasanın Meclis’ten geçmesi durumunda dolar endeksinde güçlenme görülebilir. Bu sabah 1243 seviyesinde olan değerli madende eksi yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. ABD veri gündeminde bugün Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mart ayı İmalat PMI verileri izlenecek. Ayrıca öğleden sonra Fed yetkililerinden gelecek açıklamalarda takip edilecek. Son üç işlem gününde 1250 seviyesinin direnç olarak çalıştığı paritede 5 günlük AO’nın 1243 altında 1235 ve 1231 destek olarak izlenebilir. 200 günlük 1231 orta vadeli yükselişin devam etmesi için önemli. Yukarı yönde 1250 direncinin kırılması halinde ise 1263 ve 1275 önemli dirençleri gündeme gelebilir. Altının ons fiyatında aşağı yönde ise 1235, 1230 ve 1215 önemli destekler olarak izlenebilir.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalarda toparlanma çabaları sürüyor. Son dönemde Avrupa’da yaşanan siyasi gelişmelerin yanı sıra Trump’ın politikalarına dair belirsizlik piyasalardaki risk iştahının hız kesmesine yol açtı. Dün Avrupa borsalarında toparlanma çabaları görülürken, Wall Street endeksleri yeni sağlık tasarısı endişeleriyle yönünü tekrar aşağıya çevirdi.

ABD tarafından merakla beklenen yeni sağlık yasa tasarısının oylaması ise yasanın geçmeyeceği endişeleriyle ertelendi. Trump’ın ikna turlarında başarısız olduğu basına yansıyanlar arasında.  Trump’ın Cumhuriyetçi milletvekillerini teker teker telefonla destek için aradığını hatırlatalım. Trump ikna turlarına devam edecektir.

Haftanın son işlem gününe piyasalar pozitif seyirle başlıyor. Yenin dolar karşısında değer kaybıyla 11’in üzerine çıkan USD/JPY Nikkei endeksinde alımları öne çıkarırken (Nikkei %0,93), Shanghai endeksi %0,20 primli. Dün satış ağırlıklı kapanışın ardından ABD vadelileri de bu sabah %0,28 değer kazanıyor.Dolardaki hafif güçlenmenin ardından bu sabah gelişen ülke kurlarıyla birlikte TL’de dolar karşısında değer kaybediyor. An itibariyle USD/TL’de işlemler hafif yükselişle 3,6370 seviyesinde. 

Tüketici güveni Mart ayında yükseldi. Şubat ayında 65,7’ye gerileyen tüketici güveni Mart ayında 67,8’e yükseldi.Mart ayında tasarruf etme ihtimalinin düşmesine karşın, genel ekonomik durum beklentisi başta olmak üzere diğer endekslerde yaşana yükseliş sayesinde tüketici güveni Mart ayında bir önceki aya göre %3,2 artış gösterdi. Reel kesim güven endeksinde Ocak ve Şubat aylarında yaşanan güçlü çıkışın ardından tüketici güveninde de yönün yukarı dönmesi ilk çeyrek büyüme beklentileri açısından pozitif bir unsur.

Günün ajandası...İçeride veri akışının olmadığı haftanın son işlem gününde dışarıda Almanya, Euro bölgesi ve ABD’den Mart ayı PMI verilerinin yanı sıra ABD Şubat ayı dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Dün Yellen konuşmasında para politikasına değinmemişti. Bugün FOMC’de oy hakkına sahip iki üyenin konuşması var. Chicago Fed Başkanı Evans saat 15:00’da, New York Fed Başkanı Dudley ise 17:00’da açıklamalarda bulunacak.

Kap Haberleri

·        Katmerciler (KATMR, Pozitif),Güvenlik Kuvvetlerine teslim edilmek üzere 6,2 milyon USD tutarında Zırhlandırılmış Araç siparişi aldı. Siparişlerin teslimi 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

·        Anel Elektrik (ANELE, Potansiyel Pozitif) ,Birleşik Krallık’ta bina, havalimanı, raylı sistem, liman ve endüstriyel tesislerin Elektrik ve Mekanik Sistemlerinin montaj, mühendislik, satın alma, test ve devreye alma işlerini yapmak üzere, sermayesinin tamamı Şirkete ait Londra merkezli Anel Engineering & Contracting Ltd. şirketinin kurulmasına, şirketin sermayesinin, 100.000 İngiliz Poundu olarak belirlenmesine karar verdi.

·        Ford Otosan (FROTO, Nötr), gerçekleştirilecek yatırım projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar çerçevesinde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam 150 milyon Avro tutarında yatırım kredisi sağlanması amacıyla görüşmeler yaptığını açıkladı. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde, söz konusu tutarın tamamının doğrudan EBRD tarafından fonlanması öngörülmektedir.

SPK Haftalık Bülteni

SPK;

·        Tacirler Yatırım Holding'de (TCHOL) zorunlu pay alım teklifinde bulunulmasını (3,44TL+ 3 Ocak’tan bu yana için hesaplanan faiz) olumlu karşıladı.

·        Politeknik Metal'de (POLTK) zorunlu pay alım teklifinde bulunulmasını (4,1982 Euro, 31 Ocak 2017 TCMB kuru ile) olumlu karşıladı.

·        Alcatel Lucent Teletaş (ALCTL) ve Avrasya GYO (AVGYO) pay piyasasında 3 ay brüt takas uygulanmasına, açığa satış ve kredili menkul kıymet işlemleri gerçekleştirilmesinin yasaklanmasına ve yatırım kuruluşlarının internet üzerinden emir kabul etmelerinin yasaklanmasına karar verdi.

·        Kervansaray Bodrum Oteli'nin satışın iptali için ivedilikle girişimlerde bulunulması yönünde Şirkete talimat verilmesine karar verdi.

 

Basında Şirket ve Sektör Haberleri

·        THY, tüm yolcularına bedava internet sunmak için harekete geçti. ABD ve İngiltere’nin cep telefonu dışında elektronik cihazların uçak kabininde taşınmasını yasaklamasının ardından, pazarı kaybetmek istemeyen THY, tüm yolcularına bedava internet sunmak için harekete geçti. Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu ve Tolga Özbek'in haberine göre, Emirates’in de benzer çalışma yaptığı öğrenilirken, THY’nin ikinci planının ise yine ABD uçuşlarında tüm yolculara tablet dağıtma uygulaması olduğu belirtiliyor.

·        Sigortacılar tavan fiyat uygulamasına tepki gösterdi. Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı (SADER) Kemal Gazioğlu, zorunlu trafik sigortasında nisanda başlayacak tavan fiyat uygulamasının 7 bin acentenin batmasına, 20 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacağını iddia etti.  Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Gazioğlu, zorunlu trafik sigortasında primlerin araca göre değil, sürücüye göre belirlendiği İngiliz tipi uygulama beklerken, Türk tipi tavan fiyat uygulamasına şaşırdıklarını söyledi.

 

 

Bugün Temettü Ödeyecek Hisseler

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

ANHYT

0,2767

5,33

5,19

ISYAT

0,1250

1,00

12,50

 

Genel Kuruldan Geçen Temettü Kararları

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

ALBRK

0,0488

1,26

3,87

10/04/2017

ALCAR

2,5551

50,70

5,04

31/05/2017

ARCLK

0,5346

22,82

2,34

03/04/2017

BRSAN

0,5058

9,24

5,47

31/05/2017

FROTO

0,9690

36,56

2,65

03/04/2017

ISGYO

0,0750

1,58

4,75

28/03/2017

TKFEN

0,2609

8,79

2,97

29/03/2017

TSKB

0,0340

1,45

2,34

27/03/2017

TTRAK

3,9817

82,60

4,82

03/04/2017

 

Yönetim Kurulundan Geçen Temettü Kararları

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

BIMAS

1,1900

56,55

2,10

07/06/2017 - 08/11/2017

BIMAS temettü ödemesini iki taksitte gerçekleştirecek.

Yazar: Anadolu Yatırım

EUR/USD

1,0760 ilk 1,0700 önemli destekler olarak izlenebilir…

ABD Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılacak sağlık yasası oylaması paritelerin seyri için belirleyici olacak. Yasanın geçip geçmeyeceği, dolar endeksi, EUR/USD paritesi ve diğer pariteler açısından kritik öneme sahip. Trump için önemli bir sınav olarak görülen oylamanın kabul edilmemesi durumunda piyasalarda önemli dalgalanmalar görülebilir. Bugün Fed Başkanı Yellen’ın TSİ ile 15:45’deki konuşması da yakından takip edilecek. Veri gündeminde ise ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve yeni konut satışları izlenecek. Avrupa’da ise ECB Aylık Raporu ve TSİ ile 18:00’da açıklanacak olan şubat ayı Tüketici Güveni izlenecek. Diğer taraftan Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşması ile seçime yönelik anketler ön plana çıkmaktadır. AB karşıtı olarak bilinen Le Pen’in son anketlerde güç kaybetmesi ile Euro tarafında olumlu fiyatlanmaktadır. Fransa’da iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Bir önceki gün uzun vadeli alçalan trendinin üzerinde harekete başlayan parite dünkü işlemlerde 1,0776-1,0825 bandında hareket ettikten sonra sabah saatlerinde zayıf görünümlü hareket etmektedir. Paritede son iki günlük işlemlerde 200 günlük AO’sının ve uzun vadeli alçalan trend desteğinin yaklaştığı 1,0760 üzerinde yukarı yönde hareketin devam edebileceğini tahmin etmekteyiz. Alçalan trend üzerinde hareketin korunması halinde, 1,0835 -1,0870 dirençleri hedeflenebilir. Aşağı yönde ise 1,0760 ilk 1,0700 önemli destekler olarak izlenebilir.

 

USD/TRY

3,65 altında negatif görünüm devam edebilir…

Trump politikalarına ilişkin belirsizliklerin artması ile dün dolar endeksinde aşağı yönde fiyatlamalar devam etti. Diğer taraftan Fransa'da yaklaşan ilk tur seçimleri ve Fed üyelerinden gelen açıklamalarında dolar tarafında negatif fiyatlamalarda etkili olmaktadır. Bugünkü işlemlerde dolar endeksinin hafif artı yönde 99,750 seviyesinde olduğunu izlemekteyiz. ABD veri gündeminde bugün Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Yeni Konut Satışları izlenecek. Ayrıca TSİ ile 15:45’de Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı konuşma ve Temsilciler Meclisi'nde Obamacare ile ilgili yasa değişikliğini öngören tasarıya ilişkin oylama izlenecek. Dolar/TL paritesi dünkü işlemlerde 3,6058-3,6445 aralığında hareket ettikten sonra günü 3,6183 seviyesinden tamamladı. Dünkü işlemlerde 3,65 direncine doğru yükselişlerde satış baskısının etkisinde kalan dolar/TL paritesinde bu sabah  kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO (3,62) altında ve hafif eksi yönde hareket edilmektedir. Orta vadeli teknik göstergesi MACD sıfır çizgisi yakınlarında son beş gündür satım konumunda bulunmaktadır. Son bir haftalık direnç haline dönüşen 3,65 direnci altında teknik olarak negatif görünümün devam etmesini ve 3,60 seviyesinin önemli destek olarak takip edilmesini öneriyoruz. Sonraki destekler ise 3,58 ve 3,55’de bulunmaktadır. Yukarı yönde izlediğimiz 3,65 üzerinde ise 3,68 ve 3,70 önemli dirençleri oluşturmakta.

 

EUR/TRY

3,8790-3,9350 aralığını takip ediyoruz…

EUR/USD paritesindeki hafif satıcılı seyre paralel olarak EURTRY’de dün 3,9350 seviyesi aşılamadı. 3,9350 seviyesi ilk direnç olmaya devam ederken 3,8790 seviyesi ise son bir haftalık sürede korunan önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. 3,9350’nin yukarı kırılmadığı durumlarda 3,8790 desteğinin aşağı doğru kırılma ihtimalinin artması beklenebilir. Aşağı kırılması durumunda 3,85’e doğru geri çekilme mümkün. ABD Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılacak sağlık yasası oylaması paritelerin seyri için belirleyici olacak. Yasanın geçip geçmeyeceği, dolar endeksi, EUR/USD paritesi ve diğer pariteler açısından kritik öneme sahip. Trump için önemli bir sınav olarak görülen oylamanın kabul edilmemesi durumunda piyasalarda önemli dalgalanmalar görülebilir.

 

GBP/USD

1,24 üzerinde, 1,25 ve 1,2550 gündemde…

Trump politikalarına ilişkin belirsizlikler paritede yukarı yönde fiyatlamaları artırdı. Dünkü işlemlerde 1,24246-1,25065 bandında hareket eden parite, yeni günde yatay yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. Son iki günlük işlemlerde 50 ve 100 günlük AO 1,23800/1,24 bölgesi üzerinde hareketin başlaması orta vadeli teknik görünüm açısından olumlu. Kısa vadede yukarı yönde hareketin devam etmesi için Paritede 1,24 üzerinde kalınması teknik yönde önem arz etmekte, bu seviye üzerinde 1,25 ve 1,2550 dirençleri gündemde olabilir.

 

USD/JPY

111,600 altında negatif görünüm devam edebilir…

Dolar endeksi Trump politikalarına ilişkin belirsizliklerin artması paritede aşağı yönde hareketi artırdı. Fed Başkanı Yellen’ın bugün TSİ ile 15:00’da yapacağı konuşma öncesinde dolar tarafında zayıf fiyatlamalar devam edebilir. Dünkü işlemlerde 110,733-111,800 bandında hareket eden paritede bugün tepki hareketleri geldiğini izlemekteyiz. Paritede kısa vadeli görünüm açısından izlediğimiz 5 günlük AO 111,623 seviyesine gerilerken, olası tepkilerde bu seviye teknik yönde önemli olabilir. Sonraki önemli direnç olarak ise  112,500 ve 113,000 seviyeleri izlenebilir. Dünkü işlemlerde son dört aylık destek noktası olan 111,600 kırılması ile negatif görünümün arttığını izledik. Bu seviye altında kalınması halinde 110,700 ve 110,000 destekleri gündeme gelebilir.

 

XAU/USD

1235 üzerinde, 1250-1263 hedef dirençler…

ABD Başkanı Trump'ın politikalarına ilişkin belirsizlikler dolar endeksinde negatif fiyatlamaları artırdı.  Dolar tarafında güç kaybı dün değerli madende yukarı hareketin ivme kazanmasını sağladı. Trump'ın seçim vaatlerinden biri vergi indirimlerini faaliyete geçirmekte zorlanacağı endişeleri güvenli liman olan Altın’a olan ilgiyi artırmaktadır. Bu sabah 1246 seviyesinde olan değerli madende eksi yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. ABD tarafında bugün Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Yeni Konut Satışları ve TSİ ile 15:00’da  Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı konuşma takip edilecek. Dün itibariyle 1240 seviyesine yükselen 5 günlük AO’nın korunması kısa vadeli görünüm açısından önemli. Bu seviye altında ise 200 günlük 1231 teknik yönde önemli. Yukarı yönde 1250 ilk direnç olmak üzere 1263 ve 1275 önemli dirençleri oluşturmaktadır. Altının ons fiyatında aşağı yönde ise 1230, 1215 ve 1200 önemli destekler olarak izlenebilir.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel hisse senedi piyasalarda yaşanan sert kayıpların ardından Wall Street endeksleri dün karışık kapanış gerçekleştirdi. Asya piyasalarında da bu sabah toparlanma çabaları görülüyor. Dün %2’nin üzerinde değer kaybeden Nikkei endeksi bu sabah %0,15 primli iken, Shanghai endeksi %0,29 ekside. ABD vadelileri de bu sabah %0,12 primli. Küresel çapta riskten kaçıcın tetiklenmesiyle 3,64’ün üzerinde çıkan USD/TL gün sonunda panik dalgasının geçmesiyle 3,6183’den kapanış gerçekleştirdi. Yeni günde USD/TL’de işlemler hafifi düşüşle 3,6128’den geçmekte.

Hafta başından bu yana sakin olan ajandanın ardından bugün veri akışı yoğun. Bugün saat 10:00’da Mart ayı tüketici güven endeksini alacağız. Aralık ayında 63,4 seviyesine kadar gerileyen tüketici güven endeksi Ocak ayında toparlanarak 66,9 seviyesine yükselmiş, Şubat ayında ise yönünü tekrar aşağıya çevirerek %1,8 düşüşle 65,7’ye gerilemişti. Şubat ayında alt endekslerin hepsinde azalış öne çıkıyor. Özellikle hane halkının maddi durum beklentisi bir önceki aya göre %2,2, tüketicinin tasarruf etme ihtimali ise %5,9 geriledi. Bu noktada Mart ayı tüketici güveni yılın ilk çeyrek büyümesinde önemli bir öncü gösterge olarak izlenmeye devam edilecek.

Günün kalanında 12:30’da İngiltere Şubat ayı perakende satışlar verisi, 15:30’da ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve yeni konut satışları; 18:00’da ise Euro Bölgesi tüketici güveni açıklanacak. Bugün saat 15:45’de Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları bulunuyor. 14-15 Mart FOMC toplantısı sonrasında gerçekleştireceği Yellen’ın ilk konuşmasında 2017 yılının kalanında para politikasının gidişatına ilişkin sinyaller alınmaya çalışılacak.

Öte yandan ABD piyasaları Trump’ın yeni sağlık yasa tasarısının önce Temsilciler Meclisi sonra Senato’da oylanmasına odaklanmış durumda. Trump’ın Cumhuriyetçileri koltuklarını kaybetme yönündeki uyarılarını da göz önünde bulundurursak, tasarının kongreden geçmemesi Trupm’ın diğer seçim vaatlerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği belirsizliğini yaratacağından başta Wall Street olmak üzere piyasaları rahatsız edebilir.

Kap Haberleri

·        Adel Kalemcilik’te (ADEL, Sınırlı negatif) işçi sendikasının aldığıgrev kararı 5 Nisan’da yürürlüğe girecek. Taraflar arasında görüşmeler devam ediyor.

·        Akbank (AKBNK, Nötr),uluslararası piyasalardan 219,5 milyon ABD Doları ve 738,3 milyon Avro'su 1 yıl vadeli, 185 milyon ABD Doları 2 yıl vadeli olmak üzere toplam 1,2 milyar ABD Doları karşılığı sendikasyon kredisi sağladı.

·        Garanti Bankası (GARAN, Nötr): Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A.(BBVA)’ın Garanti Bankası'nın toplam çıkarılmış sermayesinin %9,95'inin devralınması işlemi tamamlandı. İşlemin ardından Garanti Bankası'nda BBVA'nın toplam payı %49,85'e yükseldi.

·        BANVT, YATASve ERBOS payları 3 Nisan itibariyle Ana Pazar’dan Yıldız Pazar'a alınacak.

 

Basında Şirket ve Sektör Haberleri

·        Pegasus HavayollarıCEO’su Mehmet Nane, ABD ve İngiltere’ye İstanbul’dan direkt uçuşlarda uygulanan yasağın ardından aynı uygulamaya İsrail’in de geçeceğini iddia etti. Politika falan bir yana kişisel özgürlüklere getirilmiş bir kısıtlama. İngiltere uçuşu 4 saat, Amerika uçuşu minimum 10 saat. Kendi bilgisayarınızdan müzik dinlemek, kitap okumak ya da rapor yazmanız kısıtlanıyor. Bir bomba ihbarı istihbarat kaynaklı önlem amacıyla alınmış bir karardır bu ve 90 gün sonunda biteceğini düşünüyorum” dedi.(Sözcü)

·        EasyJet, Türkiye-İngiltere uçuşlarında elektronik yasağını başlattı.Türkiye ile İngiltere arasındaki uçuşlarda cep telefonundan büyük elektronik aletlerin kabine alımını yasaklayan ilk havayolu şirketi EasyJet oldu. İngiliz şirketi yasağın uygulanmasına bugün itibarıyla Türkiye ve Mısır'da başlandığını açıkladı. Diğer dört ülkeden kalkan uçaklarda yasağın ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor.(BBC Türkçe)

·        Sigorta şirketlerinin prim üretimi %17,6 artışla 8,4 milyar TL oldu.Türkiye Sigorta Birliği(TSRŞB) tarafından açıklanan verilerine göre, sigorta şirketlerinin prim üretimi 8 milyar 407,8 milyon TL oldu. Aynı dönemde Allianz Sigorta % 11,30 pay ile ilk sıradaki yerini korudu. Anadolu Sigorta %8,55 pazar payı ile ikinci sırada yer alırken, Mapfre Sigorta %6,72 ile üçüncü oldu.  Aksigorta %5,01 payla 7., Güneş Sigorta % 3,28 payla 10., Halk Sigorta %2,29 payla 15., Ray Sigorta %1,52 payla 18., Anadolu Hayat Emeklilik %0,95 payla 23. ve Avivasa Emeklilik %0,80 payla 29. sırada yer aldı.

·        Moody’s Tüpraş'ın uzun vadeli kredi notu değiştirilmeksizin "Ba1" olarak görünümü ise durağan olarak teyit etti.

·        Moody’s Koç Holding’in "durağan" olan not görünümü "negatif" olarak revize edilmiş olup; yatırım yapılabilir seviyede olan uzun vadeli kredi notu ise değişmeksizin "Baa3" olarak teyit etti.

·        Moody's Anadolu Efes'in uzun vadeli kredi notunu Baa3, görünümünü ise "Negatif" olarak teyit etti.

 

 

Bugün Temettü Ödeyecek Hisseler

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

AVISA

0,1561

19,19

0,81

 

Genel Kuruldan Geçen Temettü Kararları

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

ANHYT

0,2767

5,27

5,25

24/03/2017

BFREN

4,6159

151,80

3,04

03/04/2017

ISYAT

0,1250

1,00

12,50

24/03/2017

TTRAK

3,9817

82,55

4,82

03/04/2017

Yazar: Anadolu Yatırım

EUR/USD

Uzun vadeli alçalan trendin üzerinde harekete başladı…

Paritede Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin anketler ve Fed üyelerinden gelen açıklamalar takip edilmektedir. AB karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı lider Le Pen’in gücünü kaybettiği ve bağımsız aday Macron’un onun önüne geçtiği yönündeki haberler Euro’nun pozitif fiyatlanmasına etkili oldu. Hafta başından itibaren Fed üyelerinden gelen açıklamalarda karışık görüşlerin bildirilmesi de yukarı yönde harekette etken. Fed Başkanı Yellen’ın yarın yapacağı konuşma takip edilecek. Dünkü işlemlerde 1,0789-1,0819 bandında hareket eden parite sabah saatlerinde zayıf görünümlü hareket etmektedir. Paritede dünkü işlemler sonunda 1,0760’lar geçilerek uzun vadeli alçalan trendin üzerinde harekete başlandı. Alçalan trend üzerinde hareketin korunması halinde, 1,0835 -1,0870 dirençleri hedeflenebilir. Aşağı yönde ise 1,0760 ilk 1,07 önemli destekler olarak izlenebilir.

 

USD/TRY

Kurda 3,60-3,65 bandı dışındaki hareketler yönde belirleyici…

Dolar endeksindeki negatif fiyatlamaların etkisi ile dün kurda 3,60 seviyesinin altı test edildi. TCMB’nin dün dolar cinsi zorunlu ve serbest hesaplara ödenecek gecelik faizi % 0.75'ten %1'e yükseltmesi, kura destek verdi. Dünkü işlemlerde kritik destek noktası 100‘ün altına gerileyen dolar endeksi yeni günde aşağı yönde hareketini sürdürmektedir. Veri gündeminin sakin olduğu hafta genelinde  Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar takip edilecek. Dolar/TL paritesi dünkü işlemlerde 3,5885-3,6390 aralığında hareket ettikten sonra günü 3,6333 seviyesinden tamamladı. Dünkü işlemlerde hareket bandının genişlediği kurda kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO (3,63) üzerinde günü kapatan dolar/TL paritesi bu sabahta bu seviye üzerinde kalma çabası izlenmektedir. Orta vadeli teknik göstergesi MACD sıfır çizgisi yakınlarında son dört gündür satım konumunda bulunmaktadır. Haftalık bazda izlediğimiz 5 haftalık AO noktası olan 3,66 altında negatif görünümün devam edebileceğini tahmin etmekte ve bu seviye altında da 3,60 desteğinin gündemde olabileceğini düşünmekteyiz. Yukarı yönde izlediğimiz 3,65-3,6650 önemli direnç bölgesinin üzerinde ise 3,68 ve 3,70 gündeme gelebilir.

 

EUR/TRY

3,90 desteği üzerinde,3,93 ve 3,95 dirençleri izlenebilir….

Dünkü işlemlerde 3,8791-3,9325 aralığında dalgalan parite, yeni günde 3,9240 seviyesinde artı yönde hareket etmektedir. EUR/USD paritesindeki yükselişin etkisi ile paritede dünkü işlemlerde yeniden 3,90 üzerinde harekete başladı. 5 ve 22 günlük AO’ların 3,91 seviyesinde kesişmesi nedeniyle kısa vadeli yönde bu seviye önemli hale geldi. Yukarı yönde 3,91 ve 50 günlük AO 3,93’ün geçilmesi halinde paritede 3,95 direnci yeniden geçilmeye çalışılabilir. Aşağı yönde ise 3,8750 ve 3,85 önemli destek noktalarını oluşturmaktadır.

 

GBP/USD

Önemli dirençler 1,25 ve 1,2550’de bulunuyor…

Dün İngiltere TÜFE enflasyonunun beklentilerin üzerinde açıklanması ile paritede yukarı yönde hareketlilik arttı. TÜFE verisi aylık %0.7 artış ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Yeni günde hafif eksi yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. Dünkü işlemlerde 1,23409-1,24791 bandında hareket eden parite 1,24 üzerinde harekete başladı. Dünkü işlemlerde 50 ve 100 günlük AO 1,23800/1,24 bölgesi üzerinde harekete başlandı. Paritede 1,24 üzerinde kalınması teknik yönde önem arz etmekte, bu seviye üzerinde 1,25 ve 1,2550 dirençleri önem arz etmektedir.

 

USD/JPY

Son dört aylık desteği 111,600 teknik yönde önemli…

Hafta başından itibaren Fed başkanlarından gelen açıklamaların dolar tarafında güç kaybını artırdığını izlemekteyiz. Fed Başkanı Yellen’ın yarın yapacağı konuşma öncesinde dolar tarafında zayıf fiyatlamalar devam edebilir. Dünkü işlemlerde 111,695-112,880 bandında hareket eden paritede bugün zayıf görünümün devam ettiğini izlemekteyiz. Paritede izlediğimiz 5 günlük AO dün 112,500 seviyesine gerilerken, olası tepkilerde bu seviye ilk direnç noktasına dönüştü. Sonraki önemli direnç olarak ise  113,000 ve 113,900 seviyeleri izlenebilir. Aşağı yönde son dört aylık destek noktası olan 111,600 seviyelerinden tepki gelebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise negatif görünüm artabilir.

 

XAU/USD

1235 üzerinde, 1250-1263 hedef dirençler…

Dün dolar endeksinde negatif fiyatlamaların artması ile değerli maden yukarı yönde hareketini artırdı. Fed yetkililerinden gelen açıklamaların ardından yukarı yönde hareketlilik artı. Fed Başkanı Yellen’ın yarın yapacağı konuşma öncesinde yukarı hareketlilik devam edebilir. Günün 5 günlük AO 1234 ve 200 günlük 1231 üzerinde tamamlaması teknik görünüm açısından olumlu. Bu sabah değerli madende pozitif fiyatlamaların 1240 üzerinde devam ettiğini izlemekteyiz. Son bir haftadır kısa vadeli alçalan trendinin üzerinde harekete başlayan değerli madende bu hafta 1235 üzerinde hareketin sürmesi durumunda 1250 ve 1263 dirençleri hedeflenebilir. Altının ons fiyatında aşağı yönde ise 1230, 1215 ve 1200 önemli destekler olarak izlenebilir.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalarda riskten kaçış hızlandı. Hala netlik kazanmayan vergi reformunun yanı sıra altyapı harcamalarına ilişkin olarak da somut bir aksiyonun görülmemesi uzun süredir Trump’ın mali teşvik beklentileriyle rekorlar kıran Wall Street’te yönü tersine çevirdi. Trump’ın mali teşvikler yerine Obamacare’e odaklanması piyasaları rahatsız ediyor. Trump’ın mali politikalarından artık umudu kesen Wall Street endekslerinde dün sert düşüşler görüldü. S&P %1,24, Dow Jones %1,14 değer kaybetti ki bu Ekim 2016’dan bu yana en sert düşüşe işaret ediyor. 

Diğer yandan Avrupa’da siyasi belirsizlik de ön planda olmaya devam ediyor. Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken gelen anketler euronun seyrini belirliyor. Son yayınlanan ankete göre AB karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı lider Le Pen’in gücünü kaybettiği ve bağımsız aday Macron’un onun önüne geçtiğinin açıklanmasıyla euro güçlendi. Fransa’da iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde yapılacağını hatırlatalım. Eurodaki güçlenmeyle dün dolar endeksi 100 seviyesinin altına gerilerken, EUR/USD paritesi 1,08’in üzerine çıktı.

Dün dolardaki kayıpla gelişen ülke kurlarının neredeyse tamamı dolar karşısında değer kazansa da yeni günde riskten kaçısın hızlanmasıyla kurların büyük çoğunluğunun kazançlarını geri verdiğini görüyoruz. Dün gün içinde 3,5885’e kadar gerileyen USD/TL’de 3,6333’den kapandı. An itibariyle kurda işlemler 3,6375’den geçmekte.

Yeni günde Asya piyasaları da olumsuz havayı devralıyor. Güvenli liman algısıyla yen talebinin artmasının ardından USD/JPY paritesi 111 seviyesine kadar geriledi. Yendeki değer kazanımı Nikkei endeksinde %2,15’lik kayba yol açarken, Shanghai endeksi %0,69 ekside. Dün ser düşüşlerin ardından ABD vadelileri ise %0,29 değer kaybıyla işlem görüyor.

Bugün yine ajanda zayıf. Yurtiçinde önemli veri akışı bulunmazken, dışarıda ise saat 17:00’da ABD’den mevcut konut satışlarını alacağız.

Kap Haberleri

·        Akfen GYO (AKFGY, Nötr), bağlı ortaklığı Hotel Development'in yine bağlı ortaklığı Akfen Gayrimenkul'e devredilmesine karar verdi.

·        Banvit (BANVT, Nötr)ödenmiş sermayesinin yaklaşık %79.48'ine tekabül eden payların satışında hisse devrinin 13 Nisan tarihinde gerçekleştirilmesinin beklendiğini bildirdi.

·        Çelebi Hava Servisi (CLEBI, Sınırlı Pozitif)Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde mukim, %74 oranında iştiraki bulunan bağlı ortaklığı Celebi Delhi GH'in sermayesinde %26'lık payı bulunan Salwan Leasing and Finance'den bu paylarının %25,9'luk kısmının 134.444.310 Hint Rupisi (yaklaşık 2,05 milyon Amerikan Doları) bedelle devir alınmasına ilişkin "Hisse Devir Sözleşmesi" şirket ile Salwan arasında imzalandı.

·        Net Holding (NTHOL, Nötr),otel ve casino faaliyetlerinin 'Merit' markası altında toplanmasına yönelik çalışmalar yapacağını açıkladı.

Basında Şirket ve Sektör Haberleri

·        ABD’den sonra İngiltere de Türkiye dahil 6 ülkeden gelen uçuşlarda kabin içinde elektronik cihaz bulunması yasağı getirdi.İngiltere uçuşlarında uygulamanın ne zaman başlayacağının henüz kesinleşmediği belirtiliyor. İngiltere'de Başbakanlık, 6 ülkeden gelen direkt uçuşlarda kabin içine dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve normalden büyük cep telefonlarının alınmasının yasaklandığını açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, Yasak kapsamındaki diğer ülkeler ise Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan. Dün de ABD, aralarında İstanbul'un da olduğu 10 uluslararası hava alanından ABD'ye yapılacak uçuşlarda yolcuların laptop, iPad, fotoğraf makinesi ve diğer başka elektronik eşyaları el bagajlarında kabine sokmalarını geçici olarak yasaklamıştı.  

 

·        Ulaştırma Bakanı: “Karar doğru değil”ABD’den uçak kabinlerine getirilen elektronik cihaz yasağı sonrasında Ulaştırma Bakanı Arslan, kararı doğru bulmadıklarını, bu konuda çalışma başlattıklarını, önümüzdeki günlerde sonuç alacaklarını ve İstanbul’daki havalimanlarında zaten her türlü tedbiri aldıklarını açıkladı.

 

Bugün Temettü Ödeyecek Hisseler

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

TAVHL

0,5802

15,41

3,77

22/03/2017

 

 

Yönetim Kurulunda Alınan Temettü Kararları

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

Genel Kurul Tarihi

ECZYT

0,9775

9,60

10,18

10/05/2017

13/04/2017

ALBRK

0,0411

1,26

3,26

10/04/2017

23/03/2017

ADEL

0,6120

15,70

3,90

31/05/2017

13/04/2017

SELEC

0,0706

3,31

2,13

22/05/2017

09/05/2017

 

Genel Kuruldan Geçen Temettü Kararları

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

Genel Kurul Tarihi

AVISA

0,1561

19,06

0,82

23/03/2017

21/03/2017

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalarda bu sabah karışık seyir var…

Yoğun geçen haftanın ardından küresel piyasalar haftaya zayıf makroekonomik veri akışıyla başladı. Fed’in faiz kararının ardından güç kaybeden dolar zayıflamaya devam ederken, küresel hisse senedi piyasalarında satışların hakim olduğu bir gün yaşadık. Küresel ticarete yönelik endişelerin etkisiyle Avrupa borsalarında gün boyu yön aşağıda iken, Wall Street endeksleri karışık kapandı. S&P’de %0,20’lik kayıp var iken bu sabah vadelilerde %0,17’lik prim görülüyor.

İçeride ise beklendiğimiz gibi Moody’s’in Türkiye’nin kredi not görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e çekme kararının etkilerinin sınırlı kaldığını gördük. Endeks küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışarak günü %0,4’lik artışla primle 90902 puandan tamamlarken, USD/TL dolar endeksindeki kayıpların paralelinde günü 3,6163 seviyesinden kapattı.  Bu sabah 3,621’den işlem görmekte.

Öte yandan Brexit’e ilişkin gelişmeler de takip edilmeye devam ediliyor. Brexit Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesinin 29 Mart’ta yürürlüğe konulacağı duyuruldu. Sürecin başlatılmasıyla birlikte 2 yıl içerisinde İngiltere’nin AB’den çıkışı tamamlanacak. 

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık. Dün kapalı olan Japon piyasaları bu sabah %0,33 ile hafif aşağıda işlem görürken Shanghai endeksinde %0,17’lik hafif prim var.

Bugün saat 12:30’da İngiltere’den Şubat ayı enflasyon verilerini alacağız. Ajandada başka önemli veri akışı bulunmazken, TSİ ile 13:00’da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in ve New York Fed Başkanı Dudley’in açıklamaları takip edilecek. Dün bir konuşma yapan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in federal fon faiz oranında yeni bir artırıma gitmeden önce büyük olasılıkla en azından Haziran ayı FOMC toplantısına kadar bekleyeceğini, Fed’in bu yıl 3 faiz artırımına gitmesinin mümkün olduğunu söyledi. Evans, Fed'in ekonomiye ve finansal piyasalara bu ay yapılan faiz artırımını sindirmeleri ve Trump yönetiminin mali politika planlarının netleşmesi için zaman vereceğini öngördü.

 

Kap Haberleri

·         Aksa Enerji’ye (AKSEN; Negatif) Borsa İstanbul, sermayesinin %57'sini kaybetmiş olması nedeniyle uyarma kararı aldı. Aksa Enerji ise "Borsa İstanbul'un 20 Mart 2017 tarihinde şirketin özsermayesine istinaden yapmış olduğu duyurunun, teknik bir hesaplama  sonucunda yapılmış olan prosedürel bir açıklama olduğunu, alınan tedbirlerin 2017 yılı içerisinde özsermaye üzerinde olumlu etki göstereceğine inanıldığını belirtti.

·         Kordsa Global’in (KORDS, Pozitif)bağlı ortaklığı Kordsa Incorporated'in, INVISTA S.à r.l. firmasının Chattanooga TN bölgesindeki tesisinin satın alımı amacıyla teknik ve ticari değerlendirme sürecinin tamamlandığını ve taraflar arasında alım anlaşması imzalandığını açıkladı.

·         Net Holdinggrup şirketlerinden Ekspres Yatırım Yönetim Kurulu şirket faaliyetlerini 2 yıl süreyle geçici olarak durdurma kararı aldı.

·         Orge Elektrik (ORGE, Sınırlı Pozitif)elektrik taahhüt işlerini üstlendiği Bodrum Yalıkavak'ta inşası süren Epique Island Projesi'nde sözleşme büyüklüğünün 2. Etap elektrik işlerinin şirkete verilmesi ile 10,5 milyon TL+KDV'den 15 milyon TL+KDV'ye yükseldiğini açıkladı.

·         Özak GYO (OZKGY, Nötr) Eyüp ilçesi Maslakaltı mevkiinde yer alan 32.863 m2 yüzölçümlü arazinin 2B hakkı 67 milyon TL +KDV bedel ile aldığını ve devrinin 20 Mart tarihinde gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca şirket, Eyüp'te yer alan yeni arsa yatırımı finansmanında kullanılmak üzere 3 yıl vadeli 36 milyon TL tutarında banka kredisi kullandı.

·         Pegasus (PGSUS, Pozitif),filosunda yer alan 7 adet Boeing uçağı toplam 178,7 milyon USD (644,4 milyon TL) bedelle Air Lease Corporation’a devretme kararı aldı. Likiditeyi artırmak ve filo yaşının düşürülmesini sağlamak için yapılan bu devirden şirket 106,4 milyon TL kar elde edecek. Bu haber sonrasında şirket hisseleri dünü %3,65’lik primle tamamladı.

·         Sasa Polyester (SASA, Nötr)%12,61261 oranında bedelsiz sermaye artırımı için SPK'ya başvuruda bulundu.

·         Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Negatif) hissesinde bir yatırımcı 1,2 mn adet TKFEN hissesinin Borsa'da satılabilir statüye dönüştürülmesi için MKK'ya başvurdu.

 

Basında Şirket ve Sektör Haberleri

·         Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu başta Asya olmak üzere uluslararası ağırlığını artırmak için birleşme ve satın alma fırsatlarını değerlendirdiğini söyledi. Bulgurlu, Endonezya, Vietnam, Filipinler, Bangladeş, Pakistan ve Hindistan gibi yerleri işaret ederek, "Güneydoğu Asya ve Hint alt kıtasından önemli bir talep artışı geleceğini düşünüyoruz" dedi. (BloombergHT) 

·         Beyaz Eşya’da ÖTV etkisiyle artış…TÜRKBESD Başkanı Güler, beyaz eşyada ÖTV teşviki hakkında, "4 ana ürün grubunda iç satışlar şubatta bir önceki aya göre %25 arttı. Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda da iç satışın %32 arttığını görüyoruz" dedi. (Sabah)

Yazar: Anadolu Yatırım

EUR/USD

1,07 (5 haftalık AO) önemli destek haline dönüştü…

Yeni haftada Fed başkanlarından gelen açıklamalar takip ediliyor. Dün akşam Chicago Fed Başkanı Evans, 2017 yılı içerisinde 2 veya 3 kez faiz artırılmasını desteklediğini belirtti. Hafta genelinde ise Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar takip edilecek. Diğer taraftan dün İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit sürecini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50'inci maddesini 29 Mart'ta işleteceğini ifade etmesi paritede yukarı hareketlerde baskı yaratmaktadır. Dünkü işlemlerde 1,0725-1,0778 bandında hareket eden parite günü zayıf görünümlü tamamladı. Paritede dünkü işlemler sonunda 1,07’ye yükselen 5 haftalık AO seviyesini izlemeye devam ediyoruz. Bu seviyenin desteğe dönüşmesi halinde 1,0770 ve 1,08 ilk dirençler olmak üzere, 200 günlük AO direnci 1,0835 hedeflenebilir. Aşağı yönde ise 1,07 ilk destek olmak üzere 100 günlük AO 1,0655 ve 1,06 önemli destekler olarak izlenebilir.

 

USD/TRY

Kısa vadeli görünüm 3,65 altında negatif…

Haftaya Moody’s haberi ile başlayan dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde hareket bandının daraldığını izledik. Yeni günde dolar endeksi 100,290 seviyesinde hafif eksi yönde hareket etmektedir. Veri gündeminin sakin olduğu hafta genelinde Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar takip edilecek. Dolar/TL paritesi dünkü işlemlerde 3,6194-3,6395 aralığında hareket ettikten sonra günü 3,6159 seviyesinden tamamladı. Dünkü işlemlerde hareket bandının daraldığı kurda kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO’nın (3,6432) ve 22 günlük AO’yı (3,6818) altında hareket eden kurda negatif teknik görünüm devam etmektedir. Orta vadeli teknik göstergesi MACD sıfır çizgisi yakınlarında son üç gündür satım konumunda bulunmaktadır. Haftalık bazda izlediğimiz 5 haftalık AO noktası olan 3,6573 altında negatif görünümün devam edebileceğini tahmin etmekte ve bu seviye altında da 3,60 desteğinin gündemde olabileceğini düşünmekteyiz. Yukarı yönde izlediğimiz 3,65-3,6650 önemli direnç bölgesinin üzerinde ise 3,68 ve 3,70 gündeme gelebilir.

 

EUR/TRY

3,91(5 ve 22 günlük AO) üzerinde 3,93 -3,95 önemli dirençleri oluşturmakta….

Dünkü işlemlerde 3,8842-3,9170 aralığında negatif yönde hareket eden parite, yeni günde 3,9030 seviyesinde artı yönde hareket etmektedir. Geçtiğimiz hafta Fed ve TCMB kararları ardından TL’de artan değer kazancı ile kur 3,90 seviyelerinin altını test etmişti. Yeni haftaya ise Moody's’in Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekme kararı ile başlayan kurda, yukarı yönde etki sınırlı oldu. 5 ve 22 günlük AO’ların 3,91 seviyesinde kesişmesi nedeniyle kısa vadeli yönde bu seviye önemli hale geldi. Yukarı yönde 3,91 ve 50 günlük AO 3,93 ve 3,95 teknik yönde önemli dirençler olarak izlenebilir. Aşağı yönde ise 3,8750 ve 3,85 önemli destek noktalarını oluşturmaktadır.

 

GBP/USD

Önemli destekler 1,23 ve 1,22’de bulunuyor…

Geçtiğimiz hafta Fed kararları ile yukarı yönde hareket eden parite, dün 1,24359’un test edilmesi ile gevşemeye başladı. Yeni günde hafif eksi yönde hareket edildiğini izlemekteyiz. Dün İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit sürecini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50'inci maddesini 29 Mart'ta işleteceğini ifade etmesi paritede aşağı yönde fiyatlamalara neden oldu. Bugün İngiltere tarafında Şubat ayı ÜFE verileri takip edilecek. Dünkü işlemlerde 1,23353-1,24359 bandında hareket eden parite aşağı yönde 1,23 ilk önemli destek noktasını oluşturmaktadır. 50 günlük AO (1,23728) altında 1,23 ve 1,22 destekleri gündemde. Paritede 1,24 üzerinde ise 100 günlük AO direnci 1,24335, 1,2470 ve 1,25 dirençleri önem arz etmektedir.

 

USD/JPY

113,000  ve 113,500 ilk dirençleri altında görünüm negatif…

Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar paritenin yönünde etkili olabilir. Dünkü işlemlerde 112,461-112,900 bandında hareket eden paritede bugün yukarı yönde  hareket edildiğini izlemekteyiz. Paritede izlediğimiz 13,000 (5 günlük AO) ilk direnç olmak üzere, teknik yönün yukarı dönmesi için 50 günlük AO seviyesi olan 113,531’in geçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Sonraki önemli direnç olarak ise 113,900 izlenebilir. Kısa vadede bu iki seviye altında kalınması halinde aşağı yönde hareketlilik 112,000 ve 111,700 desteklerine doğru devam edebilir.

 

XAU/USD

Son dört haftalık alçalan trendin üzerinde hareket ediliyor…

Değerli madende bu hafta  Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar takip edilecek. Bu sabah değerli madenin ons fiyatının 1229 seviyesinde eksi yönde hareket  edildiğini izlemekteyiz. Bu hafta 200 günlük AO’nın (1231) üzerine yerleşme olması halinde teknik olarak yükseliş 1240 ve 1250 dirençleri hedefli devam edebilir. Altının ons fiyatında aşağı yönde ise 1215 ve 1200 önemli destekler olarak izlenebilir. Son dört haftalık alçalan trendin üzerinde hareket ediliyor olması nedeniyle yukarı yönde eğilim devam edebilir.

Yazar: Anadolu Yatırım

EUR/USD

 

1,07 üzerinde yukarı hareketlilik devam edebilir…

Küresel piyasalarda Merkez Bankaları kararlarının ve veri gündemin yoğun olduğu bir hafta geride bırakıldı. Fed toplantısından bu yıl için faiz artışı sayısında değişiklik olmaması ve Hollanda seçimlerinden merkez partilerin çıkması ile paritede yukarı yönde hareketlilik arttı. Geçtiğimiz hafta son altı haftalık hareket bandı olan 1,05- 1,07 üzerinde hareketlilik başladı. Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar yeni haftada paritenin yönünde etkili olabilir. Haftalık veri akışında ise ABD tarafında Yeni Konut Satışları, Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mart ayı İmalat PMI takip edilecek. Avrupa’da ise Almanya ve İngiltere’de Şubat TÜFE, İngiltere Şubat Perakende Satışlar, Euro Bölgesi Tüketici Güveni ile İmalat PMI verileri haftanın önemli veriler arasında bulunmaktadır. Geçen haftaki işlemlerde 1,0600-1,0783 bandında hareket eden parite haftayı pozitif görünümlü tamamladı. Paritede  haftalık bazda 5 haftalık AO 1,0669 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,07 desteğe dönüşebilir ve yukarı yönde 1,08 ilk önemli direnç olmak üzere, 200 günlük AO direnci 1,0842 hedeflenebilir. Aşağı yönde ise 1,07 ilk destek olmak üzere 100 günlük AO 1,0655 ve 1,06 önemli destekler olalar izlenebilir.

 

USD/TRY

Kısa vadeli yönde 3,60-3,65 dışındaki hareketler belirleyici olabilir…

Hafta genelinde aşağı yönde hareket eden dolar /TL paritesi, Cuma gecesi Moody's’in Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekme kararı ardından bu sabah 3,6265 seviyesinde bulunmaktadır. Geçtiğimiz hafta ise Fed’in ve TCMB’nin Mart ayı toplantıları ardından TL varlıklar pozitif fiyatlanmıştı. Veri gündeminin sakin olduğu günde ABD tarafında Michigan Tüketici Güveni Endeksi takip edilecek. Bu hafta  ABD tarafında Yeni Konut Satışları, Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mart ayı İmalat PMI takip edilecek Dolar/TL paritesi geçtiğimiz haftaki işlemlerde 3,6000-3,7623 aralığında hareket ettikten sonra haftayı 3,6244 seviyesinden tamamladı. Geçtiğimiz hafta hareket bandının oldukça genişlediği kurda kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO’nın (3,6588) ve 22 günlük AO’yı (3,6847) aşağı yönde kesmesi ile teknik yön negatife döndü. Diğer taraftan kısa vadeli göstergeler ve MACD negatif yönde harekete başladı.  Haftalık bazda izlediğimiz 5 haftalık AO noktası olan 3,6650 altında negatif görünümün devam etmesi beklenebilir. Bu seviye altında kalınması halinde 3,60 desteği altına geri çekilmeler sözkonusu olabilir. Aşağı yönde 3,58 ve 3,55 destekleri gündeme gelebilir. Yukarı yönde 3,65-3,6650 direnç bölgesinin geçilmesi durumunda ise haftalık bazda 3,70 önemli direnç olarak izlenebilir.

 

EUR/TRY

3,93 (50 günlük AO) önemli direnç noktasını oluşturmakta…

Geçtiğimiz hafta 3,8775-4,0172 aralığında negatif yönde hareket eden parite, yeni günde 3,9044 seviyesinde hafif eksi yönde hareket etmektedir. Cuma gecesi Moody's’in Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekme kararının ardından, bu sabahki işlemlerde yukarı yönde etkinin sınırlı olduğunu izlemekteyiz. Paritede 50 günlük AO 3,93’ün geçilmesi halinde 3,95 ve 3,98 dirençleri gündeme gelebilir. Aşağı yönde is 3,8750 ve 3,85 önemli destek noktalarını oluşturmaktadır.

 

GBP/USD

1,24 üzerinde kısa vadeli teknik yön yukarı…

Geçtiğimiz hafta Fed kararları ile dolar tarafında artan negatif fiyatlamalar paritede yukarı yönde tepki hareketlerini getirdi. Bugün yukarı yönde fiyatlamaların zayıfladığını izlemekteyiz. Önümüzdeki günlerde, Brexit ile ilgili veri akışları paritenin yönünde etkili olabilir. Bu hafta ABD tarafında Yeni Konut Satışları, Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mart ayı İmalat PMI takip edilecek. Geçen haftaki işlemlerde 1,21095-1,24049 bandında hareket eden parite haftanın ikinci yarısında yönünü yukarı çevirdi. Paritede 5 günlük AO’nın (1,23206) ve 22 günlük AO (1,22895) üzerine yükselmesi kısa vadeli teknik yönün yukarıya dönebileceğine işaret etmektedir. Diğer taraftan 50 günlük AO (1,23739) üzerinde hareketin devam etmesi halinde 1,24 direnci üzerine yerleşme olabilir. Paritede 1,24 üzerinde 100 günlük AO direnci 1,24335, 1,2470 ve 1,25 dirençleri gündeme gelebilir. Aşağı yönde 1,23 ve 1,22 önemli destekler olarak izlenebilir.

 

USD/JPY

Kısa vadede 113,00 desteğinde tutunma görülebilir…

Geçtiğimiz hafta Fed toplantısı sonrasında paritede aşağı yönde fiyatlamaların arttığını izledik. Haftalık bazda 112,566-115,194 bandında hareket eden parite haftayı 50 günlük AO seviyesi olan 113,576 altında tamamladı. Kısa vadede bu seviye altında kalınması halinde aşağı yönde hareketlilik 112,500 ve 112,000 desteklerine doğru devam edebilir. Kısa vadeli yönün yukarı dönmesi için ilk etapta  5 günlük AO seviyesinin denk geldiği 113.048 üzerinde hareketin başlaması ve ardından 113.500 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Sonraki önemli direnç olarak ise 113,900 izlenebilir. 

 

XAU/USD

1231 üzerinde, 1240 ve 1250 hedef dirençler…

Değerli maden geçtiğimiz hafta Fed toplantısı ardından doların güç kaybetmesi ile yukarı yönde hareketini artırdı. Fed Başkanı Yellen’ın Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar yeni haftada değerli madenin yönünde etkili olabilir. ABD tarafında Yeni Konut Satışları, Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mart ayı İmalat PMI takip edilecek. Haftayı 22 ve 50 günlük AO’larının yaklaştığı 1224 üzerinde tamamlaması teknik olarak pozitif. Bu sabah değerli madende pozitif fiyatlamaların 1230 üzerine taşındığını izlemekteyiz. Geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde kısa vadeli alçalan trendinin üzerinde harekete başlayan değerli madende bu hafta 200 günlük AO’nın üzerinde kalınması halinde teknik olarak yükseliş 1240 ve 1250 dirençleri hedefli devam edebilir. Altının ons fiyatında aşağı yönde ise 1215 ve 1200 önemli destekler olarak izlenebilir.

Yazar: Anadolu Yatırım

Fed sonrasında risk iştahının yükseldiği günde TL varlıklarda TCMB faiz kararının da etkisiyle alımlar ön plana çıktı. BIST 100 endeksi günü %0,92 primle 90.268 puandan tamamlarken, USD/TL 3,63’un altına gevşedi. Dolarda güç kaybı sürerken an itibariyle kurda işlemler 3,6274’ten geçmekte.

Asya piyasalarında yeni günde görünüm zayıf (Shanghai -%0,22, Nikkei -%0,35). Dünkü satış ağırlıklı kapanışın ardından ABD vadelileri %0,07 kayıpla işlem görürken, 10 yıllıklar 2,53 seviyesinde.

Veri akışının zayıf olduğu haftanın son işlem gününde içeride AB ile ilişkiler izlenmeye devam edecek.En son Ak Parti Genel Başkan Yrd. Eker’in Almanya’da yapılması planlanan toplantısı iptal edildi. Öte yandan Avrupa ülkeleri ile gerilimin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu vize serbestisi olmazsa mülteci anlaşmasının iptal edilebileceğini açıkladı.

TCMB piyasa beklentilerini karşıladı… TCMB bizimde beklentimiz paralelinde geç likidite penceresi borç verme faiz oranını %11’den %11,75’e yükseltirken, politika faizini (haftalık repo) %8’de, faiz koridorunu ise %7,25-9,25’de sabit bıraktı. Karar metninde “Toplam talep gelişmeleri enflasyona düşüş yönünde katkı vermektedir.” cümlesi çıkarılırken, maliyet yönlü gelişmelerin ve gıda fiyatlarındaki oynaklığın enflasyon üzerinde yukarı yönlü etkilerine değinildi. Bu noktada Merkez Bankası enflasyona bağlı olarak TL likiditesine yön vermeye devam edecektir.

Kararın etkilerine baktığımızda geç likiditesi borç verme oranının 75 bp artırılarak %11,75’e yükseltilmesi TL likiditesini sıkılaşması anlamına gelmesi dolayısıyla TL pozitif bir hareket olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlamasının %11’in üzerine çıkması beklenebilir. Dün gecelik ortalama fonlama faizi %10,82 seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatalım. Piyasa fiyatlamalarına baktığımızda güne Fed kararı ardından alımlarla başlayan BIST 100 Endeksi, TCMB kararı sonrasında 90.828 seviyesine kadar yükselirken, USD/TL 3,63 seviyesini altına geriledi. Enflasyon gelişmeleri önemle takip edilmeye devam edecek.

Günün ajandası...Hafta boyunca yoğun veri akışının ardından bugün ajanda oldukça sakin. Euro Bölgesi dış ticaret dengesi, ABD Michigan tüketici güveni ve sanayi üretimi dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Kap Haberleri

·        Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS, Nötr)22.07.2016 tarihinde başlatılan pay geri alım programının dün itibariyle sonlandırılmasına karar verdi.

·        Boyner Perakende (BOYP, Nötr)200 milyon TL bedelli (%345,62) sermaye artırımı için SPK’ya başvurdu.

·        VakıfFinansal Kiralama (VAKFN, Negatif) paylarında bugünden itibaren 3 ay süre ile; brüt takas uygulanmasına, açığa satış ve kredili menkul kıymet işlemleri gerçekleştirilmesinin yasaklanmasına, yatırım kuruluşlarının internet üzerinden emir kabul etmelerinin yasaklanmasına karar verildi.

·        İş GYO (ISGYO, Nötr),TSKB GYO (TSGYO, Nötr) ile birleşme görüşmelerine devam edildiğini açıkladı.

·        Tesco Kipa (KIPA, Pozitif),ileride doğabilecek kısa vadeli yatırım ve işletme sermayesi gibi genel nakit ihtiyaçlarına yönelik olarak Rabobank A.Ş.'den 70 milyon TL tutarında kredi kullandı.

·        Odaş Elektrik (ODAS, Pozitif) iştiraklerinden Çan Kömür ve İnşaat'ın dolaylı olarak %52 oranında bağlı ortaklığı konumunda olan YS Madencilik, Çorum İli Dodurga İlçesindeki kömür madeni işletme ruhsat alanına yönelik olarak Kömür İşletmeleri ile 10 yıllık rodövans sözleşmesi yaptı.

·        Tav Havalimanları (TAVHL, Pozitif) ve Al Rajhi Holding Group’un Suudi Arabistan'ın Yanbu şehrinde bulunan Yanbu Uluslararası Havalimanını 30 yıl süreyle işletmesi konusunda, Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından resmi açıklama yapıldı.

·        Aksa Enerji (AKSEN, Pozitif) Ayres Ayvacık RES’in Güriş Şirketler Grubu'ndaki Notos Elektrik Üretim'e satışının 15 Mart 2017 tarihinde tamamlandığını açıkladı. Satış bedeli olan 8,5 mn USD nakden tahsil edildi.

·        Türk Telekom (TTKOM, Nötr) ile PTT, gayrimenkul danışmanlık şirketi veya GYO kurulmasını değerlendirecek.

Yazar: Anadolu Yatırım