Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

Endeks 100.072 ile kapanış rekoru kırdı.

Dün dolardaki sakin seyirle birlikte gelişen ülke kurları paralelinde değerlenen TL’nin desteğiyle endeks 100.107 tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra 100.072 ile rekor kapanış gerçekleştirdi. Yeni günde USD/TL’de yatay seyir öne çıkıyor. Dün 3,5069 seviyesinden kapanan USD/TL’de sabah itibariyle işlemler 3,5125’den geçmekte. Haftaya Pazartesi ve Salı günü Ramazan tatili dolayısıyla yurtiçi piyasalar kapalı olacak. Tatil öncesinde yurtiçi piyasalarda zayıf hareketler görülebilir.

Haftanın son işlem gününe küresel piyasalar zayıf risk iştahı ile başlıyor…Shanghai endeksi %0,40 değer kaybı yaşarken, Nikkei endeksi %0,10 primli. Dün yaşanan satış ağırlıklı kapanışın ardından ABD vadelileri ise %0,10 primli.

Tüketici güven endeksi Haziran ayında geriledi… Tüketici güven endeksi Haziran ayında 2,8 puanlık azalışla 70 seviyesine geriledi.Böylelikle endeks Şubat ayından bu yana ilk gerilemiş oldu. Hanehalkının maddi durum beklentisi %2,2 azalışla 90’a, genel ekonomik durum beklentisi %3,3 azalışla 97,3’e, tasarruf etme ihtimali %5,5 azalışla 22,1’e ve işsiz sayısı beklentisi%6,1 azalışla 70,7’ye geriledi. Haziran ayında tüketici güvenindeki düşüş olumsuz bir sinyal.

Bugün saat 14:30’da açıklanacak Haziran ayı reel kesim güven endeksi ve KKO takip edilecek. Mayıs ayında imalat güveni bir önceki aya göre 2 puanlık azalışla 109,2’ye gerilerken, imalat sanayi kapasite kullanım oranı %78,8 ile 2011 Haziran ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye yükselerek imalat sanayine ilişkin karışık sinyaller vermişti.

Günün ajandası… Fed stres testine tabi tuttuğu en büyük 34 ABD bankasının testi geçtiğini açıkladı. Günün kalanında yurtiçinde reel kesim güven endeksi dışında önemli veri akışı bulunmuyor.  Dışarıda ise Almanya, Euro Bölgesi ve ABD hizmet ile imalat PMI verilerinin yanı sıra ABD Mayıs ayı yeni konut satışları açıklanacak.

TSİ 21:15’de Fed Guvernörü Powell’in konuşması takip edilecek. Ayrıca FOMC’de bu yıl oy hakkı bulunmayan St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın saat 18:15’de, Cleveland Fed Başkanı Mester’ın 19:40’da konuşması bulunuyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

TL’deki satışlar endekste yükselişleri sınırlıyor.Güne güçlü başlayan BIST100 endeksi 99.853 seviyesine kadar yükseldikten sonra gelişen ülke kurlarına paralel olarak TL’deki kayıpların hızlanmasının ardından yönünü aşağıya çevirdi ve günü %0,06 kayıpla 99.269 puandan tamamladı. Dün Brezilya reali ile Meksika pezosu önderliğinde gelişen ülke kurlarında başlayan satış dalgası TL’ye de yansırken, USD/TL gün içinde 3,5499 seviyesinin üzerini test etti. Yeni günde USDTL’de işlemler hafif düşüşle 3,5421’den geçiyor.

Haftaya artan risk iştahı ile başlayan küresel piyasalar ise Brexit endişeleri ve petrol fiyatlarındaki sert geri çekilmeyle yönünü aşağıya çevirdi. Arz baskılarıyla dün petrol fiyatlarında yaşanan %2’nin üzerinde düşüş Wall Street endekslerinin rekor seviyelerden düşüşe geçmesine neden oldu. Sabah itibariyleABD vadelilerinde %0,05 ile kayıplar sürüyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in İngiliz ekonomisine dair açıklamaları önemliydi ki Brexit konusunda endişelerini dile getiren Carney, enflasyonun durgun seyrettiğini ve faiz artışı konusunda aceleci davranmayacaklarını belirtti. Bu noktada İngiltere Merkez Bankası aksiyon almadan önce Brexit’in ekonomiye etkilerini görmeyi bekleyecektir. Sürecin uzun olması ise belirsizliği artırıyor.

MSCI’ın Çin hisselerini küresel endekslere dahil etme kararına rağmen Shanghai endeksinde an itibariyle yön aşağıda. Nikkei endeksi sabah itibariyle %0,42, Shangai endeksi ise %0,06 değer kaybediyor.

Günün ajandası… Dün Fed Başkan yardımcısı Fischer gerçekleştirdiği konuşmasında para politikasına ilişkin mesajlar vermemişti. Diğer yandan FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan enflasyon tarafında yaşanan zayıflığın geçici olduğunu doğrulayacak verileri görmek istediğini ifade etti. Kademeli faiz artışını destekleyen Kaplan’ın açıklamalarını güvercin tarafta değerlendirebiliriz.

Bugün ise Fed başkanlarının açıklamaları bulunmuyor. Günün tek önemli verisi ABD tarafında açıklanacak Mayıs ayı mevcut konut satışları olacak. Nisan ayında aylık bazda %2,3 azalan konut satışlarının Mayıs ayında %0,4 düşmesi bekleniyor.

 

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Küresel piyasalar yeni haftaya güçlü başladı. Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un partisinin mecliste çoğunluğu sağlamasının ardından Avrupa borsalarında güçlü alımların görüldüğü haftanın ilk işlem gününde yurtiçi piyasalar küresel taraftaki pozitif havaya ayak uydurdu ve günü %1,16 primle 99.332 puandan tamamladı. Geride bıraktığımız haftayı teknoloji hisselerindeki düşüşle satış baskısı altında geçiren Wall Street endekslerinde haftanın ilk işlem gününde rekor yükselişler görüldü ve geride bıraktığımız haftada %0,9 değer kaybeden Nasdaq haftanın ilk işlem gününde %1,42 primle kapanış gerçekleştirerek kayıplarını geri aldı.

Avrupa’da siyaseti ise piyasaların gündeminde kalmaya devam edecek. Brexit müzakerelerinin ilk günü dün Brüksel’de tamamlandı. Önce vatandaşlık hakkı sonrasında ise ticaret konularının görüşüleceği müzakerelerin 29 Mart 2019’da sonlanması bekleniyor. Gelişmeler yakından izlenecek.Diğer yandan AB-Türkiye ilişkilerinde ise düzelme sinyalleri geliyor. Dün Başbakan Yıldırım’ın AB’ye yeşil ışık yakmasının ardından AB sözcüsü müzakerelerin resmen dondurulmadığını ve sürecin Türkiye’ye bağlı olduğunu belirtti. En büyük ticari partnerimiz AB ile ilişkilerin eski haline geri dönmesi pozitif bir unsur.

Risk iştahındaki artış yeni günde de devam ediyor…111 seviyesi üzerine yerleşen USD/JPY paritesinden destek alan Nikkei endeksi %0,97 primle işlem görürken, Shanghai endeksi %0,10 değer kaybediyor. Dünkü rekor yükselişlerin ardından ABD vadelilerinde pozitif seyir sürerken, gelişen piyasalardaki pozitif havaya paralel olarak TL’de de değerlenme çabaları ön planda. USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,5175 seviyesinden geçmekte.

Günün kalanında önemli veri akışının bulunmadığı günde Fed başkanlarının ajandası yoğun.Dün New York Fed Başkanı Dudley’in açıklamalarını takip ettik. Dudley enflasyonun hedefin bir miktar aşağısında olduğunu belirtmesine rağmen istihdam piyasası ve ekonomik büyüme konusunda güvenli açıklamaları doları güçlendirici yönde olarak nitelendirilebilir. Fakat Fed vadelilerinde Aralık ayına kadar faiz artışına ihtimal verilmediğini de belirtelim. Bugün saat 14:45’te bu yıl oy hakkı bulunmayan Boston Fed Başkanı Rosengren’in, 15:00’da Fed Başkan Yardımcısı Fischer’ın ve 22:00’da  FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın açıklamaları takip edilecek.

Bugün ayrıca Çin hisselerinin MSCI’a dahil edilip edilmeyeceği kararı beklenecek. Morgan Stanley dahil edilmesine %50’nin üzerinde ihtimal veriyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Dün ABD’de %0,2 artış beklentilerinin aksine değişim göstermeyen sanayi üretiminin ardından Wall Street endeksleri günü kayıpla tamamlarken, Avrupa borsalarında da gün boyu satış baskı hakimdi.

Haftanın son işlem gününe BOJ faiz kararı ile başlıyoruz. Japonya Merkez Bankası beklendiği gibi para politikasında değişikliğe gitmeyerek politika faizini -%0,1 düzeyinde, 10 yıllık devlet tahvili faiz hedefini %0’da tutma kararı aldı. Dünkü kayıpların ardından bu sabah Nikkei %0,64 primle işlem görürken, Shanghai endeksi %0,24 değer kaybediyor.

Washington Post’un yeni iddiasına göre özel savcı Mueller tarafından yürütülen soruşturmada Trump’ın damadı Kushner’in işletmeleri soruşturmaya dahil edildi. ABD tarafında Trump’ın siyasetine ilişkin belirsizlik devem ediyor. ABD vadelileri yeni günde %0,10 primle pozitif tarafta. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına ABD’de çıkarılan yakalama kararının ardından ABD Büyükelçisi dün gece Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Gelişmeler yakından izlenecek. Yeni günde TL’de gelişen ülke kurlarına paralel olarak kayıpla sürüyor. An itibariyle USD/TL’de işlemler 3,5296’dan geçmekte.

TCMB faizlerde değişikliğe gitmedi.TCMB beklenildiği gibi politika faizini %8’de, faiz koridorunu %7,25-9,25’de ve geç likidite penceresi borç verme faizini %12,25’de sabit bıraktı.Nisan ayı karar metninden farklı olarak güçlü gelen büyüme verisi sonrasında “iktisadi faaliyetteki kısmı toparlama” ifadesinin yerini güçlenen iktisadi faaliyete bıraktığını görüyoruz. Diğer yandan gıda fiyatlarındaki kısmı iyileşmenin olumlu etkilerine rağmen, mevcut enflasyon seviyelerini riskli olarak nitelendirilmiş. Bu noktada TCMB enflasyon gelişmelerine bağlı olarak gerekli görülmesi halinde ek sıkılaştırmayı halen gündemde tutuyor. Önümüzdeki dönemde TCMB’nin aksiyonu enflasyon gelişmelerine bağlı olmaya devam edecek. Bunun da TCMB’nin politikasına güveni artıracaktır diye düşünüyoruz. Piyasa fiyatlamalarına baktığımızda; beklentiler paralelinde gelen faiz kararına ilk tepki sınırlı olsa da sonrasında TL dolar karşısında kayıplarını artırdı. Fed sonrasında dolar karşısında değer kaybıyla güne başlayan USD/TL 3,5265’e kadar yükseldi. An itibariyle kurda işlemler 3,5296’dan geçmekte. 

Günün ajandası… İçeride önemli bir veri akışının bulunmadığı günde saat 12:00’da Euro Bölgesi’nden tüketici fiyatlarını, 15:30’da ABD’den konut başlangıçları ile inşaat izinlerini, 17:00’da ise Michigan tüketici güvenini alacağız. Öte yandan saat 19:45’de FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın açıklamaları bulunuyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Fed kararı sonrasında küresel piyasalar zayıf risk iştahına uyanıyor.Washington Post gazetesinin haberine göre Rus soruşturmasını yürüten savcı Mueller yargıyı engellediği şüphesiyle Trump hakkında soruşturma başlattı. Haber sonrasında S&P vadelileri %0,21 ekside. Asya piyasalarında da kayıplar öne çıkıyor. (Shanghai -%0,04, Nikkei -%0,26)Dün Fed sonrasında 3,50’nin üzerine çıkan USD/TL’de işlemler yeni günde 3,50’nin hemen üzerinden geçiyor.

Fed sonrasında gözler TCMB’de…Saat 14:00’da TCMB’den faiz kararını alacağız. En son PPK 26 Nisan’da gerçekleşmiş ve Merkez Bankası iki hanelere çıkan enflasyondaki yükselişi engellemek amacıyla geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 50 bp’lik artışla %11,75’den %12,25’e çekerken, faiz koridorunu %7,25-9,25 bandında, politika faizini ise %8’de sabit tutmuştu. Gelişen ülke kurlarında esen pozitif havanın yanı sıra Merkez Bankası’nın sıkı likidite politikasının TL üzerindeki pozitif etkileri aşikar. Nisan toplantısı öncesinde 11,50 olan ağırlıklı ortalama fonlama son geç likidite penceresindeki artışla birlikte 11,98’e kadar yükselmiş durumda. Diğer yandan Mayıs ayı enflasyon rakamları da TCMB beklentilerimizi değiştirecek düzeyde değil. Bu noktada zayıf gelen ABD verileriyle güç kaybeden dolarla gelişen ülke piyasalarında esen pozitif havanın yanı sıra kur ve gıda fiyatlarının olumsuz etkilerinin sınırlandığı enflasyon rakamları Merkez Bankası’nın bu toplantıda aksiyon almaktan kaçınmasına neden olabilir.

İçeride ayrıca saat 10:00’da Mart ayı işsizlik verisi açıklanacak. Saat 14:00’da İngiltere Merkez Bankası’nın da faiz kararı bulunuyor. 

Fed beklenildiği gibi faizlerde 25 baz puanlık artışa gitti. Fed beklenildiği gibi faiz aralığını 25 bp artırarak 1,0-1,25% bandına çekerken, 2017 yılında bir faiz artışı daha öngörüsü devam ettirildi. Fed projeksiyonlarını da revize etti. Buna göre 2017 yılı büyüme beklentisi %2,1’den %2,2’ye yükseltilirken, bu yıl için enflasyon beklentisi %1,7’ye düşürüldü. Fed Başkanı Yellen’dan ise beklenen açıklamalar geldi. Yellen bilanço küçülmesine yakın zamanda başlanılabileceğini belirtirken, enflasyondaki gelişmelerin gıda ve enerji fiyatları kaynaklı ve geçici olduğunu, orta vadede hedefe yaklaşacağını ifade etti. Önümüzdeki süreçte enflasyon ve PCE başta olmak üzere ekonomik veriler önemle takip edilmeye devam edilecek.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

100 bin denemesi gerçekleşti… Wall Street endekslerinin rekor seviyelerden kapandığı, Avrupa’da ise toparlanma çabalarının görüldüğü günde BIST100 endeksi dün 100 bin seviyesini test ettikten sonra TL’deki kayıplarla birlikte yönünü aşağıya çevirdi ve günü %0,14 kayıpla 99.300 puandan tamamladı.

Fed öncesinde yeni günde küresel piyasalarda görünüm karışık.(Shanghai -%0,62, Nikkei %0,14) Çin’de sanayi üretimi yıllık bazda %6,5 artış göstererek beklentileri aşarken, Japonya’da sanayi üretimi %4’lük artışla beklentilere paralel bir genişleme gösterdi. Dün rekor seviyelerden kapanış gerçekleştiren Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler Fed öncesinde %0,04 değer kaybediyor.  Doların bir miktar güç kaybettiği günde gelişmekte olan piyasalarda ise hava sakin. USD/TL’de işlemler yatay seyirle 3,5181’den geçiyor. 

TSİ 21:00’da Fed faiz kararı ve sonrasında Yellen’ın basın konferansı piyasaların odağında olacak.Haziran ayı toplantısı Yellen’ın basın konferansı olması ve Fed’in projeksiyonlarının açıklanması açısından oldukça önemli bir toplantı olacak. Son dönemde ABD tarafından zayıf veriler gelse de Haziran ayında bu yılın ikinci faiz artışına piyasalar tarafından neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Fed’in gösterge faizini 0,75-1,00% bandından 25 bp’lik artışla 1,00-1,25% bandına çekmesi bekleniyor. Asıl piyasaların odağında Fed üyelerinin Haziran sonrasında kaç adet faiz artışı öngördükleri olacak. Mevcut durumda 2017 yılı için 3 adet faiz artışı öngörülüyordu.

Fed Başkanı Yellen’ın faiz kararı sonrasında 21:30’da gerçekleştireceği basın toplantısıoldukça önemli. Yellen’ın vereceği mesajlardan Haziran sonrasında Fed’in yol haritası belirlenmeye çalışılacak. Haziran sonrasında 1’den daha fazla faiz artışının öngörüldüğünü açıklanması ve bilanço küçülmesine ilişkin detaylar, ekonomik veriler ve siyasi gelişmeler eşliğinde zayıflayan dolarda yönü tersine çevirebilir. Bu durum gelişmekte olan piyasalarda esen pozitif rüzgarı tersine çevirebilir.

Yeni güne yoğun veri akışı ile başladık. Günün kalanında saat 12:00’da Euro Bölgesi Nisan ayı sanayi üretimini, 15:30’da ABD  Mayıs ayı tüketici fiyatları ve perakende satışlar verisini alacağız. Dün açıklanan verilere göre üretici fiyatları beklentiler dahilinde aylık bazda değişim göstermezken, yıllık ÜFE %2,5’ten %2,4’e gerilemişti.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Yarın açıklanacak Fed faiz kararı öncesinde küresel piyasalarda riskten kaçışın ön plana çıktığı haftanın ilk işlem gününde, yurtiçi piyasalar beklentilerin üzerinde %5 olarak açıklanan ilk çeyrek büyüme verisiyle haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. BIST100 endeksi günü %0,50 primle 99.442 puandan tamamlarken, TL ve G. Afrika randı gelişen ülke kurlarından pozitif yönde ayrışarak dolar karşısında kazançlarını genişletti. Yeni günde Fed öncesinde gelişen ülke kurlarındaki pozitif seyir sürüyor. An itibariyle kurda işlemler 3,5153’den geçmekte.

Küresel piyasalarda yeni günde toparlanma çabaları var. (Shanghai %0,30, Nikkei %0,01) Dün de devam eden satışların ardından ABD vadelileri bu sabah %0,11 primli. ABD siyasetine ilişkin çalkantılar ise sürmeye devam ediyor. Rus soruşturması devam ederken, Maryland ve Washington DC'deki savcılar Başkan Trump’a şirketleri aracılığıyla yabancı hükümetlerden para aldığı iddialarıyla dava açtı.

Türkiye ekonomisi 2017 yılı ilk çeyreğinde %5 büyüdü. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %3,8 olan tahminlerin üzerinde yıllık %5 büyüme gösterdi. Sanayi sektörü yılın ilk çeyreğinde %5,3 büyüme gösterirken (imalat sanayi %5,1), hizmet sektörü %5,2, inşaat sektörü %3,7 büyüdü. Harcamalar yöntemiyle bakıldığında devlet harcamalarının %9,4 artış ile büyümeye katkısı sürerken, 2016 yılı 3. çeyreğinde daraldıktan sonra son çeyrekte tekrar ivme kazanan yurtiçi talep bu yılın ilk çeyreğinde %5,1 artış gösterdiği görüldü. Diğer yandan mal ve hizmet ihracatındaki %10,6’lık artışın da büyümeye katkısının güçlü olduğunu görüyoruz. İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler büyümenin yılın ikinci çeyreğinde de ivmesini koruyabileceğine işaret ediyor. İkinci çeyrekte özellikle 180 milyar TL’ye ulaşan KGF destekli kredilerin iktisadi faaliyet üzerindeki etkisi görülecektir.

Dün ayrıca içeride ödemeler dengesi istatistiklerini de aldık. Nisan ayında cari açık 2016 yılı Nisan ayına göre 542 milyon dolar azalarak 3,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklentiler de 3,5 milyar dolar düzeyindeydi.

Günün ajandası… Yurtiçinde önemli veri akışının bulunmadığı günde saat 11:30’da İngiltere’den Mayıs ayı enflasyon rakamlarını, saat 15:30’da ise ABD’den üretici fiyatlarını alacağız.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Bugün piyasalar oldukça yoğun bir güne başlıyor…Japonya’da ilk çeyrek büyüme verisi yukarı yönlü revize beklentilerinin aksine yıllık bazda %2,2’den %1’e revize edilirken, Çin’de ihracat hacmi dolar bazında %8,7, ithalat hacmi ise %14,8 artış ile beklentileri aştı. Yoğun gündem öncesinde Shanghai endeksi %0,03 primli, Nikkei endeksi ise %0,32 ekside. Dünkü pozitif kapanışın ardından ABD vadelileri %0,08 primli. 

Dün Katar’da Türk kuvvetlerinin konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TCMB Genel Kurulu’nda öne çekilmesinin önerilmesinin ardından 3,5090’dan 3,5585’e kadar yükselen USD/TL’de yeni günde işlemler 3,5452’den geçiyor. İki anlaşma dün akşam saatleri itibariyle kabul edildi. Bugün içeride ve dışarıda gündem yoğun olacak.

Yurtiçinde saat 10:00’da Nisan ayı sanayi üretimi açıklanacak. Mart ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık bazda %1,3 artış gösterirken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda %2,3 artış beklentisinin üzerinde %2,8 artış göstermişti. Nisan ayı sanayi üretimi rakamları ikinci çeyrek büyümesine ilişkin beklentiler açısından önemli. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık bazda %4,1, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış serinin ise aylık bazda değişim göstermemesi bekleniyor.

Avrupa bugün gerçekleşecek İngiltere seçimlerini bekliyor… Gelen son anketlerin büyük çoğunluğu mevcut Başbakan Theresa May’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin çoğunluğu kaybedebileceğine işaret ederken, İşçi Parti’si ise anketlere göre güçlenmekte. Bu doğrultuda her ne kadar İşçi Partisi de referandumdan çıkan sonuca saygı duyacaklarını açıklasa da seçimlerden koalisyonun çıkması sterlini zayıflatabilir. Bu gece yarısı çıkış anketlerinin gelmesi resmi sonuçların ise yarın sabah erken saatlerde açıklanmış olması bekleniyor.

ECB faiz kararını açıklayacak. Saat 14:45’te ECB’den faiz kararını alacağız. ECB’nin para politikasında değişikliğe gitmeyerek mevduat faizini -%0,40, refinansman faizini ise %0,00 düzeyinde bırakması, 60 milyar euroya inen aylık tahvil alımlarına ise Aralık 2017’ye kadar devam etmesi bekleniyor. Saat 15:30’da düzenlenecek basın toplantısında ECB Başkanı Draghi’nin enflasyona ilişkin endişelerini yinelemesi ve ECB’nin enflasyon görünümünü ise düşürmesi muhtemel gözükmekte.

Eski FBI direktörü Comey Kongre’de soruları yanıtlayacak. Comey’in bugün vereceği ifadenin yazılı metni ise yayınlandı.Metinde Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn hakkında açılan soruşturmanın kapatılmasını istediği yer alıyor. Hatırlanacağı üzere Comey 10 Mayıs’ta Başkan Trump tarafından FBI Direktörlüğü görevinden alınmıştı.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

S. Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır başta olmak üzere 7 ülkenin terör örgütlerine destek verdiği gerekçesiyle Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiği açıklamasıyla küresel piyasalar haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Beklentileri karşılayan enflasyon verisi ve gelişmekte olan piyasalarda esen pozitif havanın etkisiyle küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışan 99.278 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören BIST100 endeksi ise içeride Almanya ile gerilen ilişkilerin etkisiyle küresel piyasalardaki satış dalgasına ayak uydurdu ve günü %0,68 kayıpla 98.192 puandan tamamladı. Dün ayrıca ABD’de Kaliforniya Eyalet Meclisi’nin elinde 500 milyon dolarlık Türk varlığı bulunan iki fona Türkiye’de yeni varlık alımına yasak getiren düzenlemeyi onaylamasına ilişkin haber akışları da takip edildi. Tasarının yasalaşması için bugün Genel Kurul’da onaylanması ve federal olarak da onay alması gerekmekte. Bu durumun şimdilik zor olduğu konuşulsa da gelişmeler yakından izlenecek. 

Yeni günde Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir var. (Nikkei -%1,02, Shanghai -%0,10)Dünkü satıcılı seyrin ardından bu sabah ABD vadelilerinde kayıplar sürüyor. Vadeliler %0,11 ekside. Dün yurtiçinde beklentileri karşılayan enflasyon verisinden sonra 3,4989 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL günün ikinci yarısında olumsuz haber akışlarıyla 3,5337’ye kadar yükseldi. Yeni günde USD/TL’de işlemler 3,5237’den geçiyor.

Tüketici fiyatları Mayıs ayında beklentiler paralelinde artış gösterdi.  Mayıs ayındatüketici fiyatları piyasa beklentileri paralelinde %0,45 artış gösterirken, yıllık enflasyon %11,87’den %11,72’ye geriledi. (Beklenti: %11,73) Çekirdek enflasyon ise %9,38’e geriledi. Aylık bazda gıda ve ulaştırma grubu enflasyona düşüş 0,12’şer puanlık katkı yaparken, aylık en yüksek artış %5,97 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. (0,44 puan katkı) Yıllık bazda tüketici fiyatlarında ise gıda grubunun büyük katkısı sürüyor. Yıllık artışta gıda fiyatlarındaki artış 3,68 puanlık katkı yaparken, 2,58 puanlık katkı ile ulaştırma gurubu ikinci sırada yer aldı. Bu noktada enflasyon verilerinin Merkez Bankası’nın mevcut tutumunu değiştirecek düzeyde olmadığı kanaatindeyiz.

Günün ajandası… Bugün veri akışı oldukça sakin. İçeride ve ABD tarafında önemli veri akışının bulunmadığı günde saat 12:00’da Euro Bölgesi perakende satışlar verisini takip edeceğiz.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Yurtiçi piyasalar yoğun bir günü geride bıraktı.Beklentiler paralelinde dış ticaret dengesi 4,95 milyar dolar açık verirken, bankacılık sektörü net karı Ocak-Nisan döneminde geçen senenin aynı dönemine göre %59,2’lik artışla 17,4 milyar TL’ye yükseldi. Nisan 2017’de ise sektörün net karı 4,2 milyar TL ile %52,2’lik artışa işaret ediyor. Bankacılık karında görülen artışla birlikte bankacılık endeksi günü %0,78 değer kazancıyla tamamlarken, endeks %0,20 primle 97.542 puandan tamamladı. Gelişmekte olan piyasalarda görülen pozitif hava ve sıkı likidite politikasıyla (ağırlıklı ortalama fonlama %11,97’de seyrediyor.) TL tarafında pozitif fiyatlamalar sürüyor. Güne 3,5490’dan başlayan USD/TL dün 3,5240’a kadar gevşedi. Sabah itibariyle kurda işlemler 3,5263’den geçmekte.

Yeni günde küresel piyasalarda karışık bir seyir var.Dün artış gösteren Çin resmi imalat PMI verisinin aksine Markit imalat PMI Mayıs ayında 49,6’ya geriledi. Çin’de imalat sanayi Haziran 2016’dan bu yana ilk daralmaya işaret ediyor. Diğer yandan offshore yuan gecelik faizi %42,8’e yükseldi. Shanghai endeksi %0,32 kayıpla işlem görürken, Nikkei endeksi 53,1’e yükselen imalat PMI verisi ve dolar karşısında değer kaybeden yenin ardından %1,18 primli. Dün beklentileri karşılamayan konut ve Chicago PMI verileri eşliğinde değer kaybeden Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler %0,07 artıda.

Dış ticaret dengesi Nisan ayında 4,95 milyar dolar açık verdi. Nisan ayında dış ticaret dengesi geçen yılın aynı ayına göre %16,7’lik artışla beklentiler paralelinde 4,95 milyar dolara yükseldi.İhracat hacmi yıllık bazda %7,4’lük artışla 12,8 milyar dolara, ithalat hacmi %9,9’luk artışla 17,7 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı %73,8’den %72,2’ye geriledi.

Günün ajandası… Sabah Çin’den aldığımız Caixin imalat PMI verisinin ardından bugün Türkiye, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD imalat PMI verileri takip edilecek. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde alacağımız ADP özel sektör istihdamı da ajandada yerini alıyor.

Öte yandan saat 15:00’da Fed Guvernörü Powell’in açıklamaları takip edilecek. Dün FOMC’de oy hakkına sahip Dallas Fed Başkanı enflasyonun yavaş ve düzensiz olduğunu fakat trendinde kötüleşme olmadığını belirtirken, 2017 yılı için 3 faiz artışı öngörüsünü sürdürdüğünü ifade etmişti.

 

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: