Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

20 Kasım Pazartesi      Japonya Ekim ayı Dış Ticaret

                                   ECB Başkanı Draghi’nin konuşması

22 Kasım Çarşamba    Fed Başkanı Yellen’ın konuşması

                                   Türkiye Kasım ayı Tüketici Güveni

                                   FOMC Toplantı Tutanakları                  

23 Kasım Perşembe    ABD ve Japon piyasaları kapalı olacak.

                                   Almanya ve İngiltere 3Ç17 Büyüme

                                   ECB Toplantı Tutanakları

24 Kasım Cuma           ABD piyasaları erken kapanış gerçekleştirecek

                                   Türkiye Kasım ayı Reel Kesim Güven Endeksi

Kasım ayı başından bu yana düşüşünü sürdüren BIST100 endeksi geçen hafta %2,5 kayıpla 106.239 puandan tamamladı. TL varlıklarında yaşanan satışların arkasında gelişen piyasalarda yaşanan kayıpların yanı sıra iç siyasi ve jeopolitik risklerin de etkili olduğu görülüyor. Bu noktada Merkez Bankası’nın ek önlemlerinin geçen hafta TL’deki tansiyonu düşürmede yetersiz kaldığını söylemek mümkün. Geçen hafta 3,91’in üzerini zorlayan USDTRY haftayı 3,8745’den tamamlarken, TL dolar karşısında %0,3 değer kaybederek haftayı tamamlamayı başardı. Diğer yandan güçlü gelen büyüme rakamlarının ardından eurodaki güçlenmeyle EURTRY geçen hafta 4,6128 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Yeni haftaya önemli iç ve dış gelişmelerle başlıyoruz.TCMB hafta sonu TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine başlayacağını açıkladı. 2017 yılsonuna kadar devam edecek ihalelerde vadeli döviz satım pozisyonunun en fazla 3 milyar dolar olması planlanıyor. TCMB’nin kararı ardından Asya seansında USDTRY 3,85’in altına gevşese de dolardaki güçlenmeyle birlikte tekrar 3,87’ye yaklaştı. Avrupa tarafında ise Almanya’da başarısızlıkla sonuçlanan koalisyon görüşmeleri izleniyor. Almanya’da erken seçim ve azınlık hükümeti ihtimallerinin güçlenmesinin ardından euroda değer kayıplarının öne çıktığını görüyoruz. EURUSD paritesinin 1,17 seviyesine gerilediği yeni günde. EURTRY’de işlemler 4,54’ten geçmekte.

Bu hafta ABD’de vergi reformuna ilişkin gelişmelerin yanı sıra FOMC ve ECB toplantı tutanakları ajandada öne çıkıyor. FOMC tutanaklarında enflasyon gelişmelerine dikkat çekilebilir. Fakat Aralık ayı artırım beklentilerini değiştirecek bir detayın yer alacağını düşünmüyoruz.  İçeride ise Kasım ayı tüketici ve imalat güveni bu hafta takip edilecek.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

7 Ağustos Pazartesi          OPEC ve OPEC dışı yetkililer Abu Dhabi'de toplanacak

8 Ağustos Salı                  Çin Temmuz ayı Ticaret Verileri

                                        Türkiye Haziran ayı Sanayi Üretimi

9 Ağustos Çarşamba        Çin Temmuz ayı Enflasyon Rakamları

10 Ağustos Perşembe      ABD Temmuz ayı ÜFE

11 Ağustos Cuma             Japon piyasaları kapalı olacak.

Türkiye Haziran ayı Cari İşlemler Dengesi

ABD Temmuz ayı TÜFE

                                       

İçerde ikinci çeyrek finansallarının yanı sıra Enflasyon Raporu ve enflasyon verilerinin takip edildiği geçen hafta dışarıda ABD Temmuz ayı istihdam raporu fiyatlamalarda etkili oldu. Her ne kadar Fed beklentilerini değiştirecek boyutta olmasa da iyi gelen istihdam verileri hafta boyu güç kaybeden dolarda rüzgarı bir miktar tersine çevirirken, içeride Merkez Bankası’nın sıkı duruş mesajına vurgusu izlendi. Haftaya kötü başlayan BIST100 endeksi haftanın ikinci yarısında kayıplarını telafi ederek haftalık bazda %0,79 primle 108.545 puandan kapanırken, USDTRY’de işlemler 3,5121-3,5478 bandında gerçekleşti.

Yeni haftaya küresel piyasalar pozitif risk iştahı ile başlıyor.ABD vadelilerinin %22 primli olduğu haftanın ilk işlem gününde Asya piyasaları da artıda seyrediyor. (Shanghai %0,18, Nikkei %0,59) Geçen haftayı 3,5281’den tamamlayan USDTRY’de an itibariyle işlemler hafif düşüşle 3,5270’den geçmekte. Gelişen ülke kurlarında ise sabah itibariyle sakin bir seyir var. 

Bu hafta veri akışı geçtiğimiz haftaya kıyasla daha sakin.Bugün ve yarın OPEC ve bazı OPEC dışı ülkeler Abu Dhabi'de biraraya gelecek. İçeride yarın ikinci çeyrek büyüme beklentileri açısından öne çıkan Haziran ayı sanayi üretimi verisi ve Cuma günü alacağımız Haziran ayı cari işlemler dengesi dışında önemli veri akışı bulunmuyor. Dışarıda ise ABD tarafında ÜFE ve TÜFE verileri; Çin dış ticaret ve enflasyon verileri ajandada ilk sıralarda yerini alıyor.

Bilanço sezonunda olmamız nedeniyle hisse bazlı hareketlerin bu hafta da ön plana çıkacak. BIST100’de 109.000-110.000 hedeflerini izlemekle birlikte,  USDTRY’de ise 3,51-3,58’de beklenti aralığımızı koruyoruz.

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

24 Temmuz Pazartesi       Japonya, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri

25 Temmuz Salı               Türkiye Temmuz ayı Reel Kesim Güven Endeksi ve KKO

26 Temmuz Çarşamba     İngiltere 2Ç17 Büyüme

Fed Faiz Kararı

27 Temmuz Perşembe     TCMB Faiz Kararı

28 Temmuz Cuma            Almanya Temmuz ayı TÜFE

                                        ABD 2Ç17 Büyüme

Yoğun bir haftayı geride bıraktık. Dışarıda ECB’nin faiz kararının takip edildiği haftada Draghi’nin Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin güçlü sinyaller vermesi euroyu güçlendirirken, ABD tarafında Rusya soruşturması dolarda baskı yaratmaya devam etti. İçeride ise uzun süredir beklenen kabine revizyonu açıklandı. Piyasalar tarafından sıcak bakılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bakanlar kurulunda yerini koruması sonrasında endekste rekor yükselişler gördük. 107.750 seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesi görülürken, Almanya ile Türkiye’nin karşılıklı restleşmeleri endekste bir miktar satış baskısı yarattı ve BIST100 endeksi haftalık bazda %1,59 primle 106.843 puandan haftayı tamamladı.

Bu hafta merkez bankaları piyasalara yön verecek.Fed’in ve TCMB’nin faiz kararı bu hafta öne çıkarken, içeride ayrıca Temmuz ayı reel kesim güven endeksi, ABD tarafında ise ABD 2Ç17 büyüme verisi ilk tahmini ajandada yer alıyor.  Maliye Bakanı’nın %20’deki kurumlar vergisi oranının düşürülmesinin tartışılabileceğini söylerken, işletme sahibinin tüm giderlerini kazancından düşebileceği bir çalışma yapacaklarını söylemesi sonrasında bu yöndeki gelişmeler yakından izlenecek. Bugün St.Petersburg'da yapılacak OPEC toplantısını da emtia fiyatlamaları açısından takip edilecek.

Bu hafta endekste 107.500 direncini izleyeceğiz. Bu seviye üzerine yerleşmede 110.000 seviyesinin hedefe gireceğini düşünmekteyiz. Aşağıda ise 106.000 ilk önemli destek iken haftalık bazda stop-loss seviyemizi 105.500 olarak belirliyoruz.  USDTRY’de ise bu hafta 3,520-3,54 bandını takip edeceğiz. 3,54 üzerine yerleşmede 3,56-3,58’e doğru hareket mümkün iken 3,52 altında 3,50 önemli ve kritik destek olarak izlenebilir.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

17 Temmuz Pazartesi       Japon piyasaları Okyanus Günü nedeniyle kapalı.

Türkiye Nisan ayı İşsizlik Rakamları ve TCMB Beklenti Anketi

18 Temmuz Salı               Euro Bölgesi Haziran ayı TÜFE

20 Temmuz Perşembe     Japonya Merkez Bankası Faiz Kararı

                                        Türkiye Temmuz ayı Tüketici Güven Endeksi

                                        ECB Faiz Kararı ve Draghi Basın Toplantısı

21 Temmuz Cuma            Fitch Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi

 

Yellen’ın Kongre’deki yarıyıl sunumunda zayıf enflasyon gelişmelerine vurgu yapmasının ardından gelişmekte olan piyasalarda başlayan ralli Cuma günü açıklanan ve %1,6’ya gerileyen ABD manşet enflasyonuyla devam etti. TL geçen hafta dolar karşısında %2,3 değer kazanırken, TL’deki değer kazancının yanı sıra bankacılık sektörüne ilişkin haber akışlarıyla BIST100 endeksinde ise rekor üzerine rekor kırıldı. Hafta içinde 105.200 ile tüm zamanların en yüksek seviyesi görülürken, haftalık bazda %5,09 primle 105.176 puandan rekor kapanış gerçekleşti.

Yeni haftaya küresel piyasalar karışık bir seyirle başlıyor. Bu sabah Çin’den 2Ç17 büyüme ve sanayi üretimi verilerini aldık. Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde piyasa beklentilerinin hafif üzerinde %6,9 büyüme gösterirken, Haziran ayında sanayi üretimi %6,5 artış beklentisinin üzerinde %7,6 arttı. Japon piyasalarının kapalı olduğu günde Shanghai endeksi %0,42 kayıpla işlem görüyor. ABD vadelileri ise Cuma günü yaşanan güçlü yükselişin ardından %0,02 primli. Gelişen ülke kurları genelinde ise yeni haftada görünüm pozitif. An itibariyle USDTRY’de işlemler hafif düşüşle 3,5370’den geçmekte.

Bu hafta yurtiçinde bugün açıklanacak Nisan ayı işsizlik rakamları ile TCMB Beklenti Anketi, Perşembe günü tüketici güven endeksi ve Cuma günü Fitch Türkiye kredi notu değerlendirmesi takip edilecek. Dışarıda ise ECB faiz kararı ve karar sonrasında Draghi’nin gerçekleştireceği basın toplantısı  ajandada öne çıkıyor.

Bu hafta endekste 105 bin üzerinde yerleşmede 106.500 direncini izleyeceğiz. Güçlü yükselişlerin ardından gelebilecek kar satışlarında ise aşağıda 103 bin desteğini takip ediyoruz. USDTRY’de ise bu hafta 3,5250-3,58 bandında hareket ön görmekteyiz.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

10 Temmuz Pazartesi       Türkiye Mayıs ayı Sanayi Üretimi

12 Temmuz Çarşamba     Euro Bölgesi Mayıs ayı Sanayi Üretimi ve ABD Bej Kitap Raporu

                                        Fed Başkanı Yellen’ın Yarıyıl Sunumu

13 Temmuz Perşembe     Çin Haziran ayı Dış Ticaret Verisi

                                        Türkiye Mayıs ayı Cari İşlemler Dengesi

ABD Haziran ayı ÜFE

14 Temmuz Cuma            ABD Haziran ayı TÜFE, Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi ve KKO

Genişlemeci para politikasını terk eden Fed’in ardından ECB’nin de yakın zamanda varlık alım programını sonlandırıp bu kervana katılacağı beklentileri geçen hafta gelişen piyasaları bir miktar baskı altında bıraktı. İçeride ayrıca AB ile gerilen ilişkilerin etkilerini de hissettik. Bağlayıcılığı bulunmasa da Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye ile devam eden AB üyelik müzakerelerinin koşullu olarak askıya alınmasını öneren raporu 64'e karşı 477 oyla kabul etmesiilişkilerizedeleyici bir karar.Bu gelişmeler eşliğinde haftalık bazda TL dolar karşısında %2,8, Euro karşısında %2,6 değer kaybederken endeks %0,35 düşüşle 100.084 puandan haftayı tamamladı.

Yeni haftaya gelişen piyasalar pozitif başlıyor. Çin’de yıllık bazda üretici fiyatları %5,5 ile beklentileri karşılarken, tüketici fiyatları ise %1,5 artarak beklentilerin bir miktar altında kaldı. Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık (Shanghai -%0,15, Nikkei %0,81) Cuma günkü yükselişlerin ardından ABD vadelilerinin pozitif tarafta kaldığı yeni günde gelişen ülke kurları dolar karşısında değer kazanıyor. USDTRY’de işlemler düşüşle 3,61’in hemen altından geçmekte. Bu hafta içeride bugün açıklanacak Mayıs ayı sanayi üretiminin dışında Perşembe günü alacağımız cari açık verisini takip edeceğiz. Nisan ayında %6,7 artış gösteren takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık bazda %4,3 artması bekleniyor. Dışarıda ise Fed Başkanı Yellen’ın Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleştireceği yarıyıl sunumu piyasaların odağında olacak. Bu hafta Çin’den alacağımız dış ticaret verileri, ABD ÜFE, TÜFE verisi ve Bej Kitap raporu ajandada öne çıkan veriler arasında yer almakta. Ayrıca hafta boyunca bölgesel Fed başkanlarının açıklamaları bulunuyor.

TL’deki değer kayıplarına rağmen 100 bin seviyesi üzerinde tutunmayı başaran endekste bu hafta sırasıyla 101.500 ve 102.500 dirençlerini izleyeceğiz. 3,65 direncini aşamayan USDTRY’de ise bu hafta hareket aralığı beklentimiz 3,58-3,65 bandında bulunuyor.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

TL’deki değer kazancıyla BIST haftaya pozitif başladı…

Geçen hafta TL’deki değer kaybıyla birlikte satış baskısı altında kalan BIST100 endeksi yeni haftaya güçlü başladı. Sabah açıklanan arındırılmış seride yıllık bazda %4,3 artışla beklentileri karşılamayan sanayi üretimi verisine rağmen endeks küresel piyasalardaki pozitif havaya paralel olarak ilk seansı %0,79 primle 100.871 puandan tamamlarken, USDTRY 3,61’in altına gevşedi. Bu hafta içeride Perşembe günü açıklanacak cari açık verisinin dışında içeride önemli veri akışı bulunmazken, dışarıda gözler Fed Başkanı Yellen’ın Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleştireceği Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ile Senato Bankacılık Komitesi yarıyıl sunumunda olacak. Ayrıca bu hafta Çin’den alacağımız dış ticaret verileri, ABD ÜFE, TÜFE verisi ve Bej Kitap raporu ajandada öne çıkanlar arasında yer almakta.

 

Günün ilk yarısını 100.871 puandan tamamlayan endekste 100.000 üzerinde kalması halinde bu hafta sırasıyla 101.500 ve 102.500 dirençlerini izleyeceğiz. Geri çekilmelerde takip edeceğimiz destek seviyesi 100.000 iken stop-loss seviyemiz 99.000’de bulunmakta.

 

HAFTANIN HİSSE ÖNERİLERİ

Haftanın hisselerini DESPC, DOAS, ECILC, GUBRF, KCHOL, KORDS, KRDMD, SARKY, SODA ve TCELL olarak belirliyoruz.

 

 

Son Fiyat

Alış önerisi

Sermaye (bin TL)

Piyasa Değeri (bin TL)

F/K

PD/DD

Stop-loss

Kısa Vade Satış Hedefi

DESPC

3,80

3,80

23.000

87.400

7,34

1,56

3,72

3,88

DOAS

9,38

9,38

220.000

2.063.600

9,43

1,85

9,20

9,50

ECILC

4,67

4,67

685.260

3.200.164

17,29

0,98

4,60

4,80

GUBRF

5,04

5,04

334.000

1.683.360

0,00

1,78

4,92

5,15

KCHOL

16,20

16,20

2.535.898

41.081.548

0,00

1,59

16,00

16,50

KORDS

8,36

8,36

194.529

1.626.263

10,58

1,41

8,25

8,48

KRDMD

1,86

1,86

780.226

1.451.220

0,00

0,95

1,80

1,93

SARKY

2,81

2,81

200.000

562.000

14,29

1,49

2,72

2,90

SODA

6,56

*

750.000

4.920.000

0,00

1,89

6,48

6,65

TCELL

11,64

11,64

2.200.000

25.608.000

18,20

1,60

11,50

11,85

XU100

100.871

 

 

 

 

 

 

 

Hedef ve stop-loss seviyeler teknik olarak belirlenmiştir.

 

 

 

 

*Geçen haftadan kalan hisse, hedef ve stop-loss seviyesi güncellenmiştir.

     

 

GEÇEN HAFTA ÖNERİLENLER NE GETİRDİ?

 

 

Öneri Fiyatı

 Gerçekleşme / Son Fiyat

% Değ

Hedef/ Stop Loss

En Düşük

En Yüksek

Kısa Vadeli Satış Hedefi

Stop-loss

ASELS

22,02

21,70

-1,45

Stop-Loss

21,48

22,08

22,25

21,70

BOLUC

5,76

5,69

-1,22

Son Fiyat

5,66

5,88

5,90

5,65

GUBRF

5,03

5,15

2,39

Hedef

4,97

5,21

5,15

4,83

KRDMD

1,77

1,85

4,52

Hedef

1,73

1,93

1,85

1,72

SISE

4,61

4,75

3,04

Hedef

4,60

4,79

4,75

4,56

SODA

6,53

6,56

0,46

Son Fiyat

6,49

6,61

6,65

6,45

TCELL

11,63

11,85

1,89

Hedef

11,57

11,87

11,85

11,45

YKBNK

4,51

4,60

2,00

Hedef

4,49

4,62

4,60

4,42

Öneri Ort. Getiri

 

1,45

 

 

 

 

 

BIST100

100.515

100.871

0,35

 

 

 

 

 

Rölatif Getiri

 

1,09

 

 

 

 

 

 

 

Yatırım Komitesi Önerilerinin Getirileri:

 

DEĞİŞİM (%)

HAFTALIK

2017

2016 YILLIK

2015 YILLIK

2014 YILLIK

2013 YILLIK

2012 YILLIK

2011 YILLIK

YK HİSSE PORTFÖYÜ

1,45

56,39

31,81

15,17

68,46

38,30

62,90

72,19

BIST 100 Endeksi

0,35

29,68

5,50

-17,96

31,93

-14,51

51,58

-22,06

Rölatif Getiri (%)

1,09

20,60

24,93

40,38

27,69

61,77

7,47

120,93

 

 

 

Raporun tamamına ve stratejinin uygulanış biçimine ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Küresel piyasalar Temmuz ayına pozitif risk iştahı ile başladı…

Küresel piyasalar yeni haftaya pozitif risk iştahı ile başladı. Bugün BIST’te beklentilere göre iyi gelen enflasyon rakamları ile alımlar artarken endekste ilk yarıda 10.958 puana kadar yükseliş yaşandı. Bugün ABD piyasaları erken kapanacak olup yarın tüm gün kapalı olacak. Bugün Euro tarafında olumlu gelen imalat PMI’larının ardından Çarşamba günü hizmet PMI verilerini izleyeceğiz. Cuma günü ise ABD’de istihdam raporu açıklanacak. Tarım dışı istihdamda beklenti 138 binden 179 bine yükseliş iken işsizlikte beklenti %4,3 ile değişmemesi yönünde iken ortalama saatlik kazançlarda beklenti ise %0,2 artıştan %0,3 artışa çıkması yönünde.

BIST100 endeksinde ise bu hafta yatırım komitesi üyeleri 100.000 üzerinde 101.500’ün hedef olabileceğini, 101.500 üzerinde ise aylık bazda 102.500-103.000 bandının gündeme gelebileceğini bekliyor. 100.000 altına gerilemede ise artan kar realizasyonunda 99.000 desteğinin stop-loss olarak izlenmesini bu seviye üzerinde olası geri çekilmelerin ise alım tarafında izlenmesini tavsiye ettiler.

 

HAFTANIN HİSSE ÖNERİLERİ

Haftanın hisselerini ASELS, BOLUC, GUBRF, KRDMD, SISE, SODA, TCELL ve YKBNK olarak belirliyoruz.

 

 

 

Son Fiyat

Alış önerisi

Sermaye (bin TL)

Piyasa Değeri (bin TL)

F/K

PD/DD

Stop-loss

Kısa Vade Satış Hedefi

ASELS

22,02

22,02

1.000.000

22.020.000

21,93

5,97

21,70

22,25

BOLUC

5,76

5,76

143.235

825.036

0,00

1,93

5,65

5,90

GUBRF

5,03

5,03

334.000

1.680.020

0,00

1,77

4,83

5,15

KRDMD

1,77

1,77

780.226

1.381.000

0,00

0,90

1,72

1,85

SISE

4,61

*

2.050.000

9.450.500

9,92

1,11

4,56

4,75

SODA

6,53

6,53

750.000

4.897.500

0,00

1,88

6,45

6,65

TCELL

11,63

11,63

2.200.000

25.586.000

18,18

1,60

11,45

11,85

YKBNK

4,51

4,51

4.347.051

19.605.201

6,07

0,75

4,42

4,60

XU100

100.515

 

 

 

 

 

 

 

Hedef ve stop-loss seviyeler teknik olarak belirlenmiştir.

 

 

 

 

*Geçen haftadan kalan hisse, hedef ve stop-loss seviyesi güncellenmiştir.

     

 

GEÇEN HAFTA ÖNERİLENLER NE GETİRDİ?

 

 

 

Öneri Fiyatı

 Gerçekleşme / Son Fiyat

% Değ

Hedef/ Stop Loss

En Düşük

En Yüksek

Kısa Vadeli Satış Hedefi

Stop-loss

CCOLA

37,48

38,30

2,19

Hedef

40,06

41,98

38,30

36,97

ECILC

4,35

4,50

3,45

Hedef

4,53

4,89

4,50

4,29

ENKAI

5,38

5,37

-0,19

Son Fiyat

5,30

5,46

5,50

5,32

GUBRF

4,89

5,00

2,25

Hedef

4,92

5,05

5,00

4,83

KCHOL

16,75

16,50

-1,49

Stop-Loss

16,18

16,47

17,05

16,50

PGSUS

19,01

18,80

-1,10

Stop-Loss

18,62

18,99

19,45

18,80

SISE

4,64

4,60

-0,86

Son Fiyat

4,56

4,66

4,80

4,56

THYAO

7,36

7,52

2,17

Hedef

7,74

8,16

7,52

7,25

VESTL

6,74

6,91

2,52

Hedef

6,71

6,97

6,91

6,67

Öneri Ort. Getiri

 

0,99

 

 

 

 

 

BIST100

99.154

100.515

1,37

 

 

 

 

 

Rölatif Getiri

 

-0,37

 

 

 

 

 

Geçen haftaki önerimiz 19 Haziran’da yapılmıştır.

 

 

Yatırım Komitesi Önerilerinin Getirileri:

 

 

DEĞİŞİM (%)

HAFTALIK

2017

2016 YILLIK

2015 YILLIK

2014 YILLIK

2013 YILLIK

2012 YILLIK

2011 YILLIK

YK HİSSE PORTFÖYÜ

0,99

52,68

31,81

15,17

68,46

38,30

62,90

72,19

BIST 100 Endeksi

1,37

29,22

5,50

-17,96

31,93

-14,51

51,58

-22,06

Rölatif Getiri (%)

-0,37

18,16

24,93

40,38

27,69

61,77

7,47

120,93

 

  

Raporun tamamına ve stratejinin uygulanış biçimine ekten ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

19 Haziran Pazartesi         Japonya Mayıs ayı Dış Ticaret Verileri

                                             Brexit görüşmeleri Brüksel’de başlayacak.

20 Haziran Salı                   Fed Başkan Yardımcısı Fischer ve Dallas Fed Başkanı Kaplan'ın Açıklamaları

21 Haziran Çarşamba        ABD Mayıs ayı Mevcut Konut Satışları

22 Haziran Perşembe       Türkiye Mart Haziran ayı Tüketici Güveni

23 Haziran Cuma              Japonya, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD Haziran ayı PMI verileri

                                           Türkiye Haziran ayı Reel Kesim Güven Endeksi ve KKO

Yoğun bir haftayı geride bıraktık. Küresel çapta merkez bankalarının kararları piyasalarda fiyatlamalara yön verdi. Fed’in şahin olarak algılanan duruşunun yanı sıra iç siyasi gelişmelerle haftanın ikinci yarısında endekste satış baskısının ön plana çıktığını gördük ki 100 bin direncini test eden endeks haftayı %0,76 kayıpla 98.193 puandan tamamladı.

Yeni haftaya pozitif risk iştahı ile uyanıyoruz.Japonya’da Mayıs ayında ihracat beklentilerin altında %14,9 artış gösterirken, ithalat hacmi beklentilerin üzerinde %17,8 artışla son yılların en güçlü artışını gösterdi. Asya piyasaları haftaya pozitif bir seyirle başlıyor (Shanghai %0,61, Nikkei %0,56).  Cuma günü karışık kapanışın ardından ABD vadelilerinde %0,18 ile primli hareketler gözlenirken, USD/TL’de yeni günde işlemler hafif düşüşle 3,50 seviyesinin hemen altından geçiyor. Veri akışının zayıf olduğu bu haftada Ramazan Bayramı öncesi olması da dolayısıyla zayıf hacimli hareketler gözlenebilir. 

Yurtiçinde bu hafta Haziran ayı tüketici güveni ve reel kesim güven endeksi dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dışarıda ABD tarafında açıklanacak konut verilerinin yanı sıra Japonya, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den Haziran ayı PMI verilerini alacağız. Bu hafta Fed başkanlarının takvimi ise oldukça yoğun. Fed’in faiz kararı sonrasında Fed başkanlarından gelecek açıklamalar da dolar tarafında belirleyici olacak.

Bu hafta aşağıda 97.500 desteğini izlemeye devam edeceğiz. Yükselişlerin hız kazanması için 99,300 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmekte.  USD/TL’de ise 3,4750-3,56 bandında hareket öngörmekteyiz. 3,50 seviyesini aşağısına sarkmalarda gevşeme hız kazanabilir.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

 

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

12 Haziran Pazartesi         Türkiye 1Ç17 Büyüme, Nisan ayı Cari İşlemler Dengesi ve TCMB Beklenti Anketi

13 Haziran Salı                  ABD Mayıs ayı ÜFE

14 Haziran Çarşamba        Çin Mayıs ayı Sanayi Üretimi

ABD Mayıs ayı TÜFE

Fed Faiz Kararı ve Yellen’ın Basın Konferansı

15 Haziran Perşembe       Türkiye Mart ayı İşsizlik Oranı

TCMB ve BOE Faiz Kararı

16 Haziran Cuma              BOJ Faiz Kararı

İçeride Mayıs ayı enflasyon rakamları ve sanayi üretimi verileri; dışarıda Katar diplomatik krizi, ECB faiz kararı, Eski FBI direktörü Comey’in Kongre ifadesi ve Muhalefet Partisi’nin çoğunluğu kaybetmesiyle koalisyona işaret eden İngiltere seçimleri eşliğinde oldukça yoğun bir haftayı geride bıraktık. Katar ile yakın ilişkiler dolayısıyla TL varlıklarda haftanın ikinci yarısında yaşanan baskı net bir şekilde hissedildi. BIST100 endeksi %0,1 değer kazancıyla yerinde sayarken, TL dolar karşısında %0,8 değer kaybı yaşadı. USD/TL’de yeni günde işlemler 3,53’ün hemen üzerinden geçmekte.

Yeni haftaya Fransa seçimlerinin ilk turuyla başlıyoruz.Cumhurbaşkanı Macron’un genel seçimlerden ikinci zaferini aldığını söyleyebiliriz. Çıkış anketlerine göre Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi ile ittifak kurduğu Demokrasi Hareketi milletvekilinin çoğunluğunu elde ediyor. Seçimlerin ikinci turu 18 Haziran’da gerçekleştirilecek.  Cuma günü ABD’de teknoloji hisselerine gelen satışın ardından ABD vadelileri %0,11 ekside. Asya piyasaları da yeni haftaya satışlarla başlıyor. (Shanghai -%0,25, Nikkei -%0,60)

Bu hafta küresel çapta fiyatlamalara merkez bankaları yön verecek.14 Haziran Çarşamba günü Fed’den, Perşembe günü TCMB ve İngiltere Merkez Bankası’ndan Cuma günü ise Japonya Merkez Bankası’ndan faiz kararını alacağız. Öte yandan bugün açıklanacak ilk çeyrek büyüme verisi ve Nisan ayı ödemeler dengesi istatistikleri içeride alacağımız diğer önemli veriler arasında yer alıyor. Fed’in yılın ikinci yarısında nasıl bir yol izleyeceğinin sinyallerinin alınmaya çalışılacağı bu toplantısı gelişmekte olan piyasalardaki havayı belirleyebilir.

Endekste 99.300 seviyesinin direnç olarak takip edileceği bu hafta 97.500 aşağıda izleyeceğimiz destek seviyesi olacak. Yükselişlerin hız kazanması için 99,300 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmekte.  USD/TL’de ise 3,50-3,56 bandında hareket öngörmekteyiz. 3,50 seviyesini aşağısına sarkmalarda gevşeme hız kazanabilir.

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Bu hafta gündem yoğun…

Geçen hafta Cuma günü hayal kırıklığı yaratan ABD istihdam verilerinin ardından GOP’larda haftanın ilk işlem gününde pozitif seyir devam ediyor. Yeni haftaya güç kaybeden doların yanı sıra gıda ve ulaştırma grubunun düşüş yönündeki katkısıyla beklentilere paralel aylık bazda %0,45 artış gösteren yurtiçi enflasyon rakamlarının ardından 3,50 seviyesinin altını test eden USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,5054’ten geçmekte. Alman piyasalarının kapalı olduğu günde Avrupa borsalarındaki satıcılı seyre rağmen TL’deki kazanımlarla endeks ise pozitif tarafta kalmayı başarıyor. Bu hafta veri akışı yoğun. Bugün17:00’da açıklanacak büyümenin öncülerinden ABD Nisan ayı dayanıklı mal siparişleri ve fabrika siparişleri dolar tarafında takip edilecek. Haftanın kalanında ise küresel piyasalarda İngiltere seçimleri, ECB faiz kararı, Türkiye Nisan ayı sanayi üretimi ve Çin’de açıklanacak dış ticaret dengesi ve TÜFE rakamları ajandada öne çıkıyor. Diğer yandan içeride kabine değişikliğine yönelik haber akışını izleyeceğiz.

Haftanın ilk işlem gününde 99.278 ile rekorunu tazeleyen BIST100 endeksinde bu hafta 100 bin seviyesi hedef olabilir. Diğer yandan bu hafta kar realizasyonlarına karşı 97.500-97.000 önemli destek bölgesi olarak izlenecek.

 

HAFTANIN HİSSE ÖNERİLERİ

Geçen haftadan listemizde kalan KARSN ve KCHOL hisselerini bu haftaki listemizde tutmaya devam ederken, haftanın yeni hisselerini AFYON, BAGFS, BRISA, DGGYO, EKGYO, GUBRF, VAKBN, VESTL ve VKGYO olarak belirliyoruz.

 

 

 

Son Fiyat

Alış önerisi

Sermaye (bin TL)

Piyasa Değeri (bin TL)

F/K

PD/DD

Stop-loss

Kısa Vade Satış Hedefi

AFYON

9,08

9,08

100.000

908.000

602,38

5,49

8,90

9,32

BAGFS

11,93

11,93

45.000

536.850

-11,98

1,03

11,70

12,50

BRISA

7,53

7,53

305.117

2.297.530

31,41

3,49

7,40

7,80

DGGYO

3,04

3,04

332.008

1.009.304

20,60

1,38

3,00

3,14

EKGYO

3,03

3,03

3.800.000

11.514.000

6,05

1,23

2,98

3,10

GUBRF

4,93

4,93

334.000

1.646.620

-18,65

1,57

4,85

5,05

KARSN

1,28

*

600.000

768.000

-11,81

2,80

1,24

1,32

KCHOL

16,24

*

2.535.898

41.182.984

10,12

1,78

15,85

16,60

VAKBN

6,50

6,50

2.500.000

16.250.000

4,76

0,97

6,35

6,65

VESTL

7,07

7,07

335.456

2.371.676

24,06

1,56

6,90

7,50

VKGYO

2,90

2,90

213.000

617.700

16,04

0,75

2,85

2,98

XU100

99.045

 

 

 

 

 

 

 

Hedef ve stop-loss seviyeler teknik olarak belirlenmiştir.

 

 

 

 

*Geçen haftadan kalan hisse, hedef ve stop-loss seviyesi güncellenmiştir.

     

 

 

 

GEÇEN HAFTA ÖNERİLENLER NE GETİRDİ?

 

 

 

Öneri Fiyatı

 Gerçekleşme / Son Fiyat

% Değ

Hedef/ Stop Loss

En Düşük

En Yüksek

Kısa Vadeli Satış Hedefi

Stop-loss

ALKIM

28,08

27,26

-2,92

Son Fiyat

27,00

28,12

29,00

27,20

ARCLK

24,88

25,30

1,69

Hedef

24,42

26,32

25,30

24,50

DOAS

9,02

9,20

2,00

Kapatma

8,94

9,28

9,30

8,80

EGSER

3,90

4,05

3,85

Hedef

3,78

4,24

4,05

3,80

KARSN

1,27

1,28

0,79

Son Fiyat

1,25

1,29

1,32

1,24

KCHOL

16,11

16,24

0,81

Son Fiyat

15,91

16,20

16,50

15,85

PRKME

3,15

3,06

-2,86

Son Fiyat

2,97

3,18

3,30

3,05

SODA

6,10

6,22

1,91

Hedef

6,01

6,28

6,22

5,99

THYAO

7,35

7,41

0,82

Son Fiyat

7,09

7,36

7,55

7,20

TRGYO

4,92

4,98

1,22

Son Fiyat

4,83

5,08

5,10

4,80

Öneri Ort. Getiri

 

0,73

 

 

 

 

 

BIST100

97.894

98.988

1,12

 

 

 

 

 

Rölatif Getiri

 

-0,38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEĞİŞİM (%)

HAFTALIK

2017

2016 YILLIK

2015 YILLIK

2014 YILLIK

2013 YILLIK

2012 YILLIK

2011 YILLIK

YK HİSSE PORTFÖYÜ

0,73

50,04

31,81

15,17

68,46

38,30

62,90

72,19

BIST 100 Endeksi

1,12

25,85

5,50

-17,96

31,93

-14,51

51,58

-22,06

Rölatif Getiri (%)

-0,38

19,22

24,93

40,38

27,69

61,77

7,47

120,93

 

 

 

 

Raporun tamamına ve stratejinin uygulanış biçimine ekten ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: