Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

YENİ HAFTADA BİZİ NE BEKLİYOR?

Bu hafta takip edilecekler…

16 Ocak Pazartesi       Türkiye Ekim ayı İşsizlik Oranı ve Aralık ayı Bütçe Gerçekleşmeleri

                                     ABD piyasaları kapalı.

18 Ocak Çarşamba      ABD Aralık TÜFE, Sanayi Üretimi ve Bej Kitap

19 Ocak Perşembe      ECB Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin Basın Toplantısı

20 Ocak Cuma             Çin Büyüme (4Ç16)

                                    Trump ABD Başkanlık görevini devralacak.

 

TL’de kayıplar ön planda… Geçen haftasiyasi ve jeopolitik gelişmelerin yarattığı not baskısının ardından TL’deki değer kaybıyla birlikte USD7TL 3,9422 ile tarihi rekorunu yenilerken, döviz sepeti 4’ün üzerini gördü. TL’deki değer kaybını önlemek adına Merkez Bankası’nın aldığı likidite sıkılaştırıcı hamleler sonrasında kurlarda gevşeme görsek de TL haftayı dolar karşısında %2,2, euro karşısında  %3,2 kayıpla tamamladı. TL’deki kayıplara rağmen endeks ise haftayı %5,7 primle 81.524 puandan kapanış gerçekleştirdi. 

Yeni haftada Asya piyasalarında görünüm satış ağırlıklı. (Shanghai -%0,72, Nikkei -%0,84) Cuma günü Merkez Bankasının bankalar arası borç alabilme limitlerini indirmesinin ardından 3,72’nin altına gevşeyen USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,7681’den geçmekte. Bugün ABD piyasaları "Martin Luther King Jr." günü nedeniyle kapalı olacak. 

Bu hafta içeride Genel Kurulu’nda ele alınan 18 maddelik “Türk Tipi Başkanlık Sistemi”  görüşmeleri izlenecek. Görüşmelerde 1. tur tamamlandı. 2. tur görüşmelerine ise Çarşamba günü başlanacak.

Dışarıda ise ECB faiz kararı ve Draghi’nin basın toplantısının yanı sıra Çin 2016 yılı son çeyrek büyüme verisi küresel piyasalarda fiyatlamalara yön verecek. Öte yandan 20 Ocak’ta Trump ABD Başkanlık görevini devralacak.

BIST’te bu hafta için beklenti aralığımız 79.000-83.000 bandı iken USD/TL’de 3,72-3,90, gösterge tahvilde %11,00-11,50 bandında hareket bekliyoruz.

Ya referandum ya erken seçim... Geçen hafta Meclis Gelen Kurulu’nda 18 maddelik “Türk tipi Başkanlık Sistemi”ni içeren anayasa değişiklik teklifi görüşmelerine start verildi. Hafta başında başlayan görüşmelerde 1. tur tamamlandı. Bu hafta Çarşamba günü 2. tur görüşmelerine başlanacak. Anayasa teklif paketinin meclisten geçmesi halinde 2 ya da 23 Nisan’da referanduma gidilmesi bekleniyor.

Şuan için çok da ihtimal verilmese de teklifin meclisten geçmemesi halinde ise siyasilerden gelen açıklamalardan erken seçimin ikinci seçenek olarak sunulduğu belirtelim. Sözün özü siyasi belirsizlik bir süre daha piyasaları baskı altında tutacak gibi gözüküyor.

TCMB’den likidite hamleleri... Siyasi ve jeopolitik gelişmelerin yarattığı not baskısının ardından TL geçen haftayı dolar karşısında %2,2, euro karşısında  %3,2 kayıpla tamamladı.

24 Ocak PPK toplantısı öncesinde Merkez Bankası’ndan faiz artırım beklentileri artarken, TL’de yükselen tansiyon sonrasında Merkez Bankası’ndan likidite sıkılaştırıcı yönde hamleler geldi. Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklığın yakından takip edildiğini belirten TCMB, sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti ve ilk önlem olarak da tüm vade dilimlerinde yabancı para zorunlu karşılıklarda 50 baz puan indirime gitti. Daha önce de çokça gördüğümüz gibi bu tip hamleler TL’deki ateşi düşürmede yetersiz kalmıştır ki bu hamle de piyasaları tahmin etmedi.

Perşembe ve Cuma günü haftalık repo ihalesini açmayan TCMB, Cuma seans bitiminde aldığı kararla daha önce 22 milyar TL’ye indirdiği bankalar arası para piyasasında borç alabilme limitini 11 milyar TL’ye düşürdü ve gerekli görülen günlerde BIST repo pazarında TCMB tarafından yapılan fonlama tutarının da sınırlandırılacağını açıkladı. Bu karar TCMB’nin bankaları %8 haftalık repo oranı yerine %8,50 olan gecelik borç vermeye ve %10 olan geç likidite penceresine yöneltmesiyle ortalama fonlama maliyetini yükselterek TL’nin maliyetini yükseltmesi anlamına geliyor. Açılmayan haftalık repo ihaleleri sonrasında ortalama fonlama maliyetinin %8,31’den %8,39’e yükseldiğini gördük ki bu hafta ağırlıklı fonlamada bir miktar daha yükseliş görülebilir.

TCMB’nin son hamlelerini TL varlıkları için pozitif tarafta karşılıyor olmakla birlikte kalıcı iyileşmeler için yeterli olmadığını düşünüyoruz. Anayasa değişiklik süreci ile erken seçim ihtimalleri, güvenlik sorunu ile devam eden jeopolitik risklerin ekonomik kaygılarla birleştiği bu ortamda kalıcı iyileşme için TCMB’nin yanında ekonomi yönetiminin güven vermeye devam etmesi ve TCMB’nin faizlerde öngörülebilir bir reel getiri sunması gerektiğini düşünüyoruz. Uzun vadeli kalıcı bir iyileşme için ise siyasi risklerin ve jeopolitik kaygıların ortadan kalkması, güven ortamının yerleşmesi gerektiği görüşündeyiz.

Geçen yılın Aralık ayında kurdaki yükselişin enflasyon üzerindeki beliren etkilerinin devam edeceğini bu yılın ilk çeyreğinde baz etkisiyle birlikte enflasyonun %10’a yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Bu da TCMB’yi yükselen enflasyona bağlı olarak da bir faizi artırımı yapmak durumunda bırakacaktır diye düşünüyoruz.

Dışarıda gözler ECB faiz kararı ve Çin’de olacak.Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da dışarıda makroekonomik veri akışı sakin. En önemli gündem maddeleri ise Perşembe günü alacağımız ECB faiz kararı ve Cuma günü açıklanacak Çin 2016 yılı son çeyrek büyüme verisi olacak.

ECB Aralık ayında aylık 80 milyar Euro olan mevcut varlık alım programını Mart 2017’ye kadar sürdüreceklerini, sonrasında alımları 60 milyar euroya indirerek Aralık 2017’ye kadar devam edecekleri açıklamış, Başkan Draghi ise gerekli görülmesi halinde varlık ve süre uzatımına gidileceğini belirtmişti. Bu toplantıda ECB’nin mevcut politika duruşunda değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Son dönemde PMI verilerinin toparlanmaya işaret ettiği Çin’in 2016 yılını yıllık %6,7’lik büyüme ile tamamlaması bekleniyor.

Öte yandan ABD, Almanya ve Euro Bölgesi tüketici fiyatları, ABD sanayi üretimi ve Bej Kitap raporu izlenecek diğer veriler arasında yer alıyor. Öte yandan 2016 yılı son çeyrek finansalları da ABD endekslerine yön verecek.

Kap Haberleri

·        Pegasus Hava Yolları (PGSUS, Sınırlı Pozitif)Aralık ayı yolcu sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,9'luk artışla 1,92 milyona ulaşmıştır. Aralık ayında doluluk oranı ise %77,3'ten %78,3'e yükselmiştir. Şirket'in 2016 Ocak –Aralık döneminde toplam yolcu sayısı %8,1'lik artışla 24,14 milyona ulaşmıştır. 2015 yılındaki %79'da bulunan yolcu doluluk oranı ise 2016 yılında %2,66 gerileme ile %78,6'ya gerilemiştir.

·        Türkiye Sinai Kalkınma Bankası (TSKB, Nötr)2017 yılı faaliyet planını açıkladı. Banka Türkiye ekonomisinin 2017 yılında %3,0- %3,5 arasında büyümesini öngörürken, yılsonu enflasyonunu ise %8-8,5 olarak tahmin etmiştir. Banka, kurdan arındırılmış kredi büyümesini %10-13, takipteki krediler oranını <%0,5, net ücret komisyon artışını <%20, özkaynak karlılığın %17-%18, sermaye yeterlilik oranını <%14 ve aktif karlılığının yaklaşık %2 olarak tahmin etmiştir.

·        Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif)2016 yılı Ocak- Aralık dönemine ait prim üretimi 2015 yılının aynı dönemine göre %24 oranında artışla 4,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2016 yılı Aralık ayındaki toplam prim üretimi ise yıllık bazda %15 oranında artışla 542 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

·        Bağfaş (BAGFS, Pozitif)Pankobirlik Sınırlı Sorumlu Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği tarafından 2017 üretim yılı ihtiyacı gübre alımları için açılan 11,35 milyon dolar tutarındaki ihalenin kazanıldığını bildirdi. Şirket yaptğı diğer bir açıklamada İngiltere ve Hırvatistan'a ihraç edilmek üzere Helm ve Keytrade firmalarından sırasıyla 3.300 ton CAN ve 8.000 ton DAP gübre siparişi aldığını bildirdi.

·        Anadolu Efes (AEFES, Nötr) 4Ç2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,5 konsolide satış hacmi büyümesi gerçekleştirmiştir. Böylece şirketin, konsolide satış hacmi 2016 yılı beklentileri doğrultusunda %1,5 oranında artarak 87,5 mhl seviyesine ulaşmıştır. Toplam bira satış hacimleri dördüncü çeyrekte de %3,0 büyüyerek 2016 yılındaki hacim düşüşünü daha da yavaşlatarak %3,8 seviyesine getirmiştir. Ukrayna hariç tutulduğunda, toplam bira satış hacimleri %2,6 seviyesinde küçülmüştür. Türkiye bira operasyonlarının satış hacmi 2015 yılına göre %9,9 azalışla 6,0 mhl seviyesinde gerçekleşmiştir. Planlanandan erken uygulanan %10 oranındaki enflasyonun üzerindeki ÖTV artışı Aralık ayı satışlarının yavaşlamasına neden olmuş ve 2016 yılı hacimleri beklentilerinin altında kalmıştır. Konsolide satış hacmi 2016 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık %5,0 artışla 224,0 milyon ünite kasa olurken, 2016 yılının tamamında, şirket beklentilerine paralel olarak %3,2 artış göstererek 1.189,1 milyon ünite kasa olmuştur. Türkiye operasyonlarının toplam satış hacmindeki payı, 2016 yılında önceki yıla göre önemli bir değişim göstermeyerek %51 seviyesinde gerçekleşmiştir.

·        Özak GYO (OZKGY, Nötr)3 yıl vadeli 30 milyon TL tutarında banka kredisi kullanıldığı, kullanılan bu kredi ile daha önce kullanılan banka kredisi geri ödemesi yapılacağını bildirdi.

·        Mepet Petrol (MEPET, Nötr)Batumi İntourist LLC paylarının %40'ının satın alınması sürecinden yatırımların yurt içine kaydırılması isteği doğrultusunda vazgeçildiğini bildirdi.

·        Altınyağ Kombinaları (ALYAĞ, Nötr)Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (TFK) nezdinde bulunan kredileri için, ilgili banka ile yapılan anlaşma sonunda, vade uzatımı yapılarak, 60 ay vadeli geri ödeme planında mutabakata varıldığını bildirdi.

·        Batısöke Çimento (BSOKE, Sınırlı Negatif)döner fırın hattında yapılacak revizyon çalışmaları nedeniyle, döner fırını 22 Mart 2017 tarihine kadar durdurduğunu açıkladı. Duruş nedeniyle çimento üretim ve satışında gerekli klinker stok açığı oluşması durumunda bağlı ortaklığı Batıçim Batı Anadolu Çimento’dan temin edileceğini açıkladı.

·        Kartonsan (KARTN, Sınırlı Negatif) yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin resmi arabuluculuk safhası sonucunda uyuşmazlık ile sonuçlandığını bildirdi.

Basın Haberleri

·        Otomotiv Sektörü: Nissan Genel Müdürü Özkök, ÖTV zammı ve kurlardaki dalgalanmanın otomotiv pazarında %15'lik bir daralmaya neden olabileceğini söyledi. Özkök, otomobil fiyatlarının ise kademeli bir artış içine girebileceğini belirtti. Özkök, yaptığı değerlendirmede, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının 2016'da bir önceki yıla göre %1,6 büyüyerek 983 bin 720 seviyesine ulaşmasıyla bir rekorun daha kırılmasının sektörün gücünü gösterdiğini ifade etti. Özkök, 2016'da üretimi 1,5 milyona çıkan otomotiv sektörünün ihracattaki payının 24 milyar 250 milyon dolar ile %17'ye yükseldiğine değinerek, "Sektörümüz üretim, ihracat ve iç pazarda rekor kırdı. İstihdamda çok iyi seviyedeyiz. Otomotiv bunca olumsuzluklara rağmen Türkiye'deki lokomotif sektördür. 2016'yı çok şükür iyi bir şekilde kapattık. Bu lokomotifin 2017'de de durmaması gerekiyor." dedi.

·        Enerji Sektörü: Kamunun enerji ve maden sektörleri için ayırdığı toplam yatırım tutarı, geçen yıla göre yaklaşık %7 artarak, 6 milyar 799 milyon 67 bin lira oldu. 2017 yılı Yatırım Programından derlenilen verilere göre, bu yıl gerçekleşecek kamu yatırımlarının 4 milyar 962 milyon 361 bin lirası enerji sektöründeki 145 projeye, 1 milyar 836 milyon 706 bin lirası ise madencilikteki 53 projeye ayrıldı.

Yazar: Anadolu Yatırım

Bu hafta takip edilecekler…

09 Ocak Pazartesi        Türkiye Kasım ayı Sanayi Üretimi

11 Ocak Çarşamba      Türkiye Kasım Cari İşlemler Dengesi

12 Ocak Perşembe      Kıbrıs için Cenevre’de 5’li zirve

13 Ocak Cuma             ABD Aralık ÜFE, Michigan Tüketici Güveni ve Aralık ayı Perakende Satışlar 

 

Yurtiçi piyasalar yeni yıla kötü başlangıç yaptı…

USD/TL bu sabah 3,67’nin üzerine çıktı…

Global piyasalar yeni yıla pozitif havada başlangıç yaparken yurtiçi piyasalar yeni yılın ilk gecesinde gerçekleştirilen terör saldırı ile kötü başlangıç yaptı. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen Aralık ayı enflasyonu ile OHAL’in süresinin 3 ay daha uzatılması ile birlikte BIST’te satış baskısı artarken TL’de değer kaybı hızlandı. Yılı 78.139 puandan kapatan BIST’te hafta içerisinde hisse bazında gelen haberlerin de etkisiyle 75.656 seviyesine kadar gerileme yaşanırken  haftalık kapanış 77.107’den gerçekleşti. USD/TL’de 3,6396 ile yeni tarihi zirve görülürken, bu sabah 3,6718 ile tarihi zirve yenilendi. Yine yılı %10,72’den kapatan 2 yıllık gösterge tahvilde ise %11,09’a kadar çıkış yaşandı.

 

Beklentilerin üzerinde gerçekleşen 2016 yılı enflasyonu sonrasında 24 Ocak'ta yapılacak olan PPK toplantısının önemi artarken bu hafta açıklanacak Kasım ayı sanayi üretimi 4Ç16 büyüme beklentileri açısından yakından takip edilecek. Yine Çarşamba günü açıklanacak cari işlemler dengesi ise yapısal reformların önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatacak. Yeni anayasanın Meclis’te görüşmelerine bugün başlanacak. 15 gün sürmesi beklenen Genel Kurul görüşmeleri piyasalarda da yakından takip edilecek. 27 Ocakta Fitch'in yapacağı değerlendirmeye ilişkin endişelerin de yurtiçi piyasalarda diğer bir risk unsuru olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Global ekonomik veri takvimi açısından ise bu hafta küresel piyasalardaki fiyatlamaları önemli ölçüde etkileyecek veri akışı yok. Bu açıdan haftalık bazda oynaklığın daha az olduğu bir süreç geçireceğimizi tahmin ediyoruz. BIST’te bu hafta için beklenti aralığımız 74.500-78.500 iken USD/TL’de 3,58-3,70, gösterge tahvilde %10,50-11,10 bandında hareket bekliyoruz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Yılbaşı gecesi yaşanan terör olayını lanetliyor, tüm milletimizin başı sağolsun diyoruz.  Terörün olmadığı barışın olduğu sağlıklı huzurlu bir yıl diliyoruz.

Yılbaşı tatili nedeniylebugünABD, Çin, Japonya, İngiltere piyasaları Yılbaşı tatili nedeniyle kapalı, Almanya ve Fransa’da piyasaları açık. Metal piyasası da kapalı olduğu için Altın/ons da bugün global piyasalarda işlem görmeyecek.

BugünAlmanya ve Fransa’da imalat PMI verilerini takip edeceğiz. Yarın yurtiçinde Aralık ayı enflasyon verilerini takip edeceğiz. TÜFE’nin Aralık ayında %0,99 artması beklenirken yılsonu enflasyonun %7’den %7,83’e çıkması bekleniyor. Yurtdışında ise haftanın en önemli verisi Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi olacak. Aralık ayı tarım dışı istihdamın 175 bin olarak açıklanması beklenirken işsizlik oranının %4,6’‘dan %4,7’ye çıkması bekleniyor.

Hafta sonu yaşanan terör olayları sonrasında USD/TL yeni yıla yükselerek başladı. Cuma gününü 3,5265’den kapatan USD/TL bu sabah 3,5380’den işlem görmekte. EUR/USD paritesi ise 1,0511’den geçmekte.

 

Kap Haberleri

·         Aselsan (ASELS, Sınırlı Pozitif)Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 25,8 milyon dolarlık ek sözleşme imzalandığı bildirildi.

·         Kordsa (KORDS, Sınırlı Pozitif)ABD’de bulunan bağlı ortaklığı Kordsa Incorporated'in, Invista Corporation firmasının Chattanooga TN bölgesindeki tesisinin satın alımı amacıyla teknik ve ticari değerlendirme sürecinin başlatıldığını bildirdi.

·         Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr)30 Eylül 2016 itibariyle 1,148 kişi olarak açıklanan personel sayısının, 223 kişi azalarak 925 kişiye gerilediğini bildirdi.

·         Garanti Bankası (GARAN, Nötr)14,6 milyon TL ve 2,5 milyon TL tutarında tahsili gecikmiş alacak portföyü satışı gerçekleştirildiğini bildirdi.

·         Vestel (VESTL, Nötr)%100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret ile Compalead Electronics B.V. arasında Compal Electronics Europe sp. z o. o. unvanlı şirketin hisselerinin alımına yönelik imzalanan ön hisse alım sözleşmesi kapsamındaki tüm izinlerin alındığı ve 30.12.2016 tarihi itibarıyla hisse devir işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

·         Anadolu Efes (AEFES, Nötr) %100 bağlı ortaklığı Tarbes Tarım Ürünlerinin aktif ve pasifini sermaye artırımı yapmaksızın külliyen devralmak yoluyla kolaylaştırılmış usulde birleşmesinin tescil edildiğini ve birleşme işleminin tamamlandığını bildirdi.

·         Türkiye Kalkınma Bankası (KLNMA, Nötr) Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile 100 milyon Avro tutarındaki kredi anlaşması imzalandığını bildirdi.

·         Kristal Kola (KRSTL, Nötr) Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan 4,5 milyon adet 2.5 lt pet ambalajlı Didi marka soğuk çay ihalesinin kazanıldığını bildirdi.

·         Serve Kırtasiye (SERVE, Nötr) Banat Fırça ve Plastik ile BANAT markalı ürünlerin Kayseri-Nevşehir-Niğde-Kırşehir ili / ilçelerindeki satış ve dağıtımını yapmak amacı ile 01.01.2017-31.12.2018 dönemini kapsamak üzere bayilik sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

·         Akdeniz Güvenlik (AKGUV, Nötr) Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı (İstanbul) Birimlere Özel Güvenlik Hizmet Alım ihalesinin 5,4 milyon TL +KDV bedeliyle alındığını bildirdi

·         Rhea Girişim Sermayesi (RHEAG, Nötr)İştiraki OEP Turkey Tech B.V. (OEP BV)'nin Netaş Telekomünikasyon'daki payların satışına yönelik işlemlere Türk Rekabet Kurumu tarafından izin verildiğini bildirdi.

·         Doğtaş Kelebek (DGKLB) sermayesinin %1,69'una tekabül eden toplam 3.524.082 adet nomial değerli payların 1,35 TL fiyatla satıldığını bildirdi.

·         Say Reklamcılık (SAYAS, pozitif), fabrika binası ve arsaları 15,1 milyon TL bedelle Ateş Çelik'e katmaya karar verdi.

·         Anel Elektrik (ANELE, nötr), Anel MEP şirketinin yüzde 19 hissesini 18,05 milyon dolar bedelle satın almaya karar verdi.

·         Desa Deri (DESA, negatif),196 çalışanın görevine son verdi. Çalışan sayısı böylece 1375’den 1179’a indirilmiş oldu.

Basın Haberleri

·         Türk Hava Yolları: THY ile Hava-İş arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre 2017 için personele %4+4 oranında zam yapılacak. THY'nin önerisi bu zammı, yılsonuna kadar dondurmak. Bunun karşılığında tasarrufla birlikte toplu işten çıkarma yapılmayacak. Eğer 2017'yi THY kâr ile kapatırsa, verilmeyen zamlar enflasyon farkıyla personele ödenecek. (AA)

·         Halkbanktarafından 2017'de esnaf ve sanatkarlara, ESKKK kefaletiyle veya doğrudan kullandırılacak kredilerle önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2017 yılına devreden kredilerde %50 faiz indirimi uygulanacak. Esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırılan ve 30 bin liraya kadar olan kredilerden bakiyesi 2017 yılına devredenler için %100 faiz indirimi yapılacak. (Dünya)

·         Türk TraktörGenel Müdürü Marco Votta, Türkiye'nin dünyanın en büyük 4'üncü traktör pazarı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin toplam traktör üretimin %70'ini karşılarken, 130'dan fazla ülkeye yaptığımız satışlarla da bu yıl traktör ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştirdik." dedi. Votta, Türkiye'nin satılan traktör sayısına göre dünyanın en büyük 4'üncü pazarı olduğuna işaret ederek, "Türkiye’nin toplam traktör üretimin %70'ini karşılarken, 130'dan fazla ülkeye yaptığımız satışlarla da traktör ihracatının yüzde 90'ını gerçekleştirdik. Şirketimizin Ocak-Kasım dönemindeki toplam üretimi 42 bin 830 adet, ihracatı ise 11 bin 650 adet oldu." şeklinde konuştu. (Dünya)

·         Petrol Sektörü:Motorinin litre fiyatında 12 kuruş artışa gidildi. Motorinin litre fiyatı İstanbul'da 4,56 liraya çıktı.

Yazar: Anadolu Yatırım