Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

24 Nisan Pazartesi       Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi ve KKO (Nisan)

26 Nisan Çarşamba      TCMB Faiz Kararı

27 Nisan Perşembe     BoJ ve ECB Faiz Kararı

                                    ECB Başkanı Draghi Basın Toplantısı

28 Nisan Cuma            Türkiye Dış Ticaret İstatistikleri (Mart)

                                    2017-II TCMB Enflasyon Raporu

                                    İngiltere ve ABD 1Ç17 Büyüme

 

Yeni haftaya Fransa seçimlerinin etkisiyle başlıyoruz.Fransa’da hafta sonu gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundan ilk sırada %23,7 oyla merkez aday Macron çıkarken, aşırı sağcı lider Le Pen %21,7 ile ikinci sırada yer aldı.  İki lider 7 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci turda yarışacak. Merkez aday Macron’un ikinci turda AB karşıtlığı ile bilinen Le Pen’in önüne geçeceği beklentileri euroyu güçlendiriyor. Asya seansında 1,0935 seviyesine kadar yükselen EUR/USD paritesinde işlemler an itibariyle 1,0870’den geçiyor. Geçen haftayı 3,6398’den tamamlayan USD/TL’de parite etkisiyle işlemler yeni günde 3,60 seviyesinin hemen altından geçmekte. ABD vadelileri ise an itibariyle %0,77 primli.

Diğer yandan Trump’ın Cuma günü yaptığı vergi reformuna ilişkin açıklamaları da önemli. Trump vergi planı açıklamasını Çarşamba günü yapacağınıaçıkladı. Geçen hafta ABD Maliye Bakanı Mnuchin’in reforma ilişkin verdiği sinyaller de piyasalara destek vermişti.

Bu hafta gözler içeride TCMB’nin faiz kararında olacak.TCMB’nin TL likiditesini sıkı tuttuğu mevcut durumda referandum sonrasında TL’deki alımların yanı sıra küresel tarafta dolardaki güç kaybı da kurdaki sakinliği destekleyen diğer bir unsur. Bu noktada Merkez Bankası’nın bu toplantıda herhangi bir aksiyon almasını beklemiyoruz. İçeride ayrıca bugün açıklanacak Nisan ayı reel kesim güven endeksi ile KKO ve Cuma günü açıklanacak Mart ayı dış ticaret istatistikleri ile 2017-II Enflasyon raporu takip edilecek.

Dışarıda ise Perşembe günü BOJ ve ECB’nin faiz kararı, Cuma günü ise İngiltere ve ABD 1Ç17 büyüme verisi ajandada öne çıkıyor.

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

17 Nisan Pazartesi       Türkiye İşsizlik Oranı (Ocak)

                                    İngiltere ve Almanya piyasaları kapalı

18 Nisan Salı                ABD Sanayi Üretimi ve KKO (Mart)      

19 Nisan Çarşamba      ABD Bej Kitap

20 Nisan Perşembe     Türkiye Tüketici Güven Endeksi (Nisan)

21 Nisan Cuma            Dünya Bankası ve IMF Toplantıları Washington’da yapılacak

23 Nisan Pazar             Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İlk Turu

 

Referandumdan “Evet” çıktı… USD/TL 3,6250’ye kadar geriledi. Pazar günü gerçekleştirilen Anayasa değişikliği referandumunda “Evet” çıktı. Kesinleşmemiş sonuçlara göre referandumdan %51,4 “Evet”, %48,6 “Hayır” çıktı. Katılım oranı ise %85,3 oldu. Referandum sonucunda Asya seansında USD/TL 3,6250 seviyesine kadar geri çekildi. An itibariyle işlemler 3,68’in hemen altından geçiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi kısa vadeli tepkilerin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra takip edeceğimiz yapısal reformlara ilişkin gelecek destekleyici açıklamalar olacak.

Küresel piyasalar ise yeni haftaya K. Kore gerginliği ile başlıyor. K.Kore’nin hafta sonu fırlattığı balistik füzenin başarısızlığının ardından Trump’ın saldırıya istekli olduğunu belirtmesiyle jeopolitik riskler tırmanmaya devam ediyor. ABD vadelileri %0,10 kayıpla işlem görürken,  altının onsu 1.295 seviyesini gördü. Bugün İngiltere ve Almanya Paskalya’dan ertesi nedeniyle kapalı olacak.

Bu hafta veri akışı oldukça yoğun.İçeride bugün açıklanacak Ocak ayı işsizlik verisi ile TCMB beklenti anketi, Perşembe günü alacağımız Nisan ayı tüketici güveni dışında önemli bir veri akışı yok. Dışarıda ise yarın ABD’den sanayi üretimi ve inşaat izinleri; Çarşamba günü Euro Bölgesi tüketici fiyatları ve ABD Bej Kitap raporu; Perşembe günü Japonya ticaret verileri ve Almanya üretici fiyatları; haftanın son işlem gününde ise Japonya, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri ajandada öne çıkıyor.

BIST100 endeksinde bu hafta 91.500 direnci ön plana çıkacak.Asya seansında 3,6250’ye kadar gevşeyen USD/TL’nin tekrar 3,67’in üzerine çıkması pozitif fiyatlamayı bir miktar sınırlayabilir. USD/TL’nin ise bu hafta 3,58-3,70 bandında hareketini öngörmekteyiz.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Önemli gündem maddeleri…

03 Nisan Pazartesi       Türkiye Enflasyon Rakamları (Mart)

5 Nisan Çarşamba        14-15 Mart FOMC Toplantı Tutanakları

07 Nisan Cuma            ABD İstihdam Raporu (Mart)

10 Nisan Pazartesi       Türkiye Sanayi Üretimi (Şubat)

11 Nisan Salı                Türkiye Ödemeler Dengesi İstatistikleri (Şubat)

16 Nisan Pazar             Anayasa Değişikliği Referandumu

20 Nisan Perşembe      Türkiye Tüketici Güven Endeksi (Nisan)

23 Nisan Pazar             Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimleri (İlk Tur)

24 Nisan Pazartesi       Reel Kesim Güven Endeksi (Nisan)

26 Nisan Çarşamba      TCMB Faiz Kararı

27 Nisan Perşembe      ECB Faiz Kararı

28 Nisan Cuma            2017-I Enflasyon Raporu

                                   Dış Ticaret İstatistikleri ( Mart)

 

Nisan ayı zorlu geçecek gibi duruyor...

Merkez Bankası kararlarının yanı sıra iç ve dış siyası gelişmelerin fiyatlamalarda etkili olduğu bir ayı geride bıraktık. Fed 2017 yılının ilk faiz artışını gerçekleştirirken, Trump’ın politikalarına dair belirsizlik risk iştahını bir miktar zayıflattı diyebiliriz. Öte yandan Merkez Bankası’nın geç likidite penceresinde 75 bp’lik faiz artışı ise TL likiditesinin sıkılaşması dolayısıyla kurda tansiyon bir miktar sakinleşti. TL dolar karşısında %0,1 değer kazanırken, BIST100 endeksi aylık bazda %1,7 değer kazandı.

Nisan ayı ise yurtiçi piyasalar açısından biraz zorlu geçecek gibi. 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumu yaklaşırken, siyasi arenada gerginlik yüksek seyrediyor. Referandum öncesinde oluşan siyasi belirsizlik TL cinsi varlıkları bir miktar baskı altında bırakabilir. Dışarıda ise gündem içeriye nispeten daha sakin. Bu ay Fed’in toplantısı bulunmamakla birlikte, Trump’ın aksiyonları ve Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu dikkatle takip edilecek.

Bu ay belirsizliğin yüksek olması dolayısıyla TL varlıklarda volatilite yüksek olabilir. Mart ayı strateji raporumuzda da belirttiğimiz üzere BIST’te bu yıl yaşanan hızlı yükselişin devamı için 89.500’deki kritik seviyenin üzerinde kalınması gerektiğini düşünüyoruz. 87.500 desteğinin altına doğru olası geri çekilmelerde ise satış baskısı artabileceğinden bu seviyenin altında pozisyonların azaltılmasını tavsiye ediyoruz. 89.500’ün üzerine yerleşmesi durumunda ise 90.500-92.500 bandı Nisan ayı için yeni hedef olarak takip edilebilir.

 

 

Nisanayı strateji raporumuzun devamınaekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: