Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

20 Mart Pazartesi         Japon Piyasaları Bahar Gündönümü nedeniyle kapalı.

23 Mart Perşembe        Türkiye Tüketici Güven Endeksi (Mart)

                                   Fed Başkanı Yellen’ın Konuşması

24 Mart Cuma              Almanya, Euro Bölgesi ve ABD Hizmet ve İmalat PMI Verileri

Dört önemli merkez bankası faiz kararı ve 1 seçim ile oldukça yoğun bir haftayı geride bıraktık. Fed’den beklenen 25 bp’lik faiz artışı gelirken, 2017 yılı için 3 faiz artışı öngörüsünün korunması küresel piyasalarda risk iştahının artmasına sebep oldu. ABD 10 yıllıkları 3 ayın zirvesi olan 2,63’den 2,50’li seviyelere gerilerken, 1.200 doların altını zorlayan altının onsu 1.230 doları aştı. TCMB’nin sıkı duruşunu artırmak adına geç likidite penceresinde yaptığı 75 bp’lik artış ise TL varlıklarda alımları daha da kuvvetlendirdi. BIST100 endeksi haftalık bazda %1 değer kazandı.  USD/TL 3,60 seviyesine kadar gevşerken Cuma günü piyasa kapanışı sonrasında 2016 yılı Eylül ayında Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir " seviyenin altına indiren Moody’s’in Cuma günü sürpriz bir kararla “ülkenin kurumsal gücünde uzun süredir devam eden erozyon” gerekçesiyle durağan olan görünümü negatife çekmesiyle USD/TL haftayı 3,6368’den tamamladı. An itibariyle kurda işlemler 3,6290'dan geçmekte. Moody’s’in kararının endekse etkisinin sınırlı kalacağını düşünmekle birlikte, yeni haftaya küresel piyasaların zayıf risk iştahı ile başladığını görüyoruz.  Japon piyasalarının kapalı olduğu günde Shanghai endeksi  %0,04 ekside. Cuma günkü satış ağırlıklı seyrin ardından ABD vadelilerinde işlemler %0,10 ekside.

İçeride veri akışının zayıf olduğu yeni haftada siyasi gelişmeler öne çıkıyor. Referanduma az zaman kala Almanya ile başlayan sonrasında Hollanda ve Fransa’ya kadar uzanan siyasi gerginlik piyasaların odağında olmaya devam edecek. Şimdilik ekonomik tarafa yansıyan bir gerilimin olmaması pozitif. İleriki dönemlerde siyasilerden gelen açıklamalar önemle takip edilecek. Makro ekonomik ajandada yurtiçinde Perşembe günü Mart ayı tüketici güveni dışında yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, dışarıda ABD konut verileri; Almanya, Euro Bölgesi ile ABD PMI verileri ve Fed Başkanı Yellen’ın yine Perşembe günü yapacağı konuşma ve Fed başkanlarından gelen açıklamalar dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Ajandanın zayıf olduğu yeni haftada BIST’te beklenti aralığımız 89.000-91.000 iken USD/TL’de 3,60-3,68, gösterge tahvilde %11,00-11,60 bandında hareket bekliyoruz.

 

 

KAP Haberleri

·         Park Elektrik (PRKME),konsantre bakır üretim faaliyeti ile ilgili varlıklarını Cengiz İnşaat'ye 195 milyon USD + KDV bedelle (715.9 milyon TL + KDV) satılmasına, Konya Ilgın Elektrik'in %100 oranındaki hissesini ise 150 milyon ABD Doları bedelle satın alınmasına karar verdi. Şirket bakır üretim faaliyetinin satışı tutarı olan 715.9 milyon TL’nin bugün nakden ve peşinen tahsil edileceği açıklandı. Konya Ilgın Elektrik, uhdesinde ortalama 2069 kcal/kg alt ısıl değere sahip toplam 138 milyon ton işletilebilir linyit cevheri sahası ruhsatı ile 500 MW kurulu güce sahip olacak akışkan yataklı kazan teknolojisi ile kurulacak olan Konya Ilgın Termik Santrali elektrik üretim/satış lisansını bulunduruyor. Bahsi geçen işlemlerin önemli nitelikte işlem olması dolayısıyla ayrılma hakkı kullanım fiyatının 2,097682 TL olarak hesaplandığı açıklandı. Şirket Cuma gününü 2,50 TL seviyesinde tamamlamıştı.

·         Batıçim (BTCIM),Garanti Bankası ile 70 milyon TL tutarında bir kredi anlaşması imzaladı.

·         Netaş Telekominikasyon’a (NETAS, Pozitif),İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 1 yıl süre ile kamu ihalelerine katılmaktan yasaklama kararı iptal edildi.

·         Türk Hava Yolları’nın (THYAO, Negatif)Ocak-Şubat 2016 döneminde 9,2 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2017 yılının aynı döneminde %10,4 düşüşle 8,2 milyon olarak gerçekleşti. Yolcu sayısındaki düşüş iç hatlarda %5,4, dış hatlarda %14,3 oldu.

 

Temettü Kararları

 

 

Hisse Başına Net Nakit Temettü (TL)

Son Kapanış (TL)

Net Temettü Verimi (%)

Ödeme Tarihi

Genel Kurul Tarihi

BRSAN

0,5058

9,27

5,46

31/05/2017

23/03/2017

ECBYO

0,1000

1,65

6,06

02/05/2017

13/04/2017

KRONT

0,1400

10,89

1,29

--

11/04/2017

 

Basında Şirket ve Sektör Haberleri

·         Kordsa (KORDS)kompozit güçlendirme alanında 70 milyon dolar ciro hedefliyor.  1 Nisan’da Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı görevini üstlenecek olan Kordsa CEO’su Cenk Alper, “2016 senesinde rekor patent başvurumuz var. Toplamda 407 patent başvurumuz ve 128 buluşumuz var. Global liderliğimizi müşterilerimize değer yaratan yeniliklerle koruyoruz. Şimdi lastik güçlendirmeden gelen yetkinliğimizi kompozit alanına aktardık. Kordsa hangi alana girerse fark ve değer yaratan teknolojiler sunar. Şimdi de otomotiv kompozitleri için devrim niteliğinde bir inovasyon sunuyoruz. Bu teknolojimizin de gücü ile Kordsa’nın kompozit teknolojilerinde Avrupa’daki pazar payını büyütüyoruz. Görüştüğümüz 40 müşteriden 30’u ile numune sürecindeyiz. Kompozit güçlendirme alanındaki ciromuzun 70 milyon dolara ulaşmasını hedefliyoruz.” dedi. (Foreks Haber)

·         Netaş Ceo’su Altay (NETAS, Pozitif), kamu ihalelerine katılma yasaklama kararının iptali ardından hemen girebilecekleri kamu ihalelerinin olduğunu açıkladı. Yurtdışından alınan siparişlerin %220 oranında arttığını belirten Altay, kayıtlı siparişlerinin geleceğe güvenle bakmalarını sağladığını ifade etti. Altay, 5 Gnin mali faydalarını 2018 yılında göreceklerini de sözlerine ekledi.

·         Ziraat ve Halkbank dışında Varlık Fonu’na aktarılan diğer şirketler yeniden yapılandırılacak. Ziraat ve Halkbank dışında Varlık Fonu’na aktarılan diğer şirketler yeniden yapılandırılacak. Dünya Gazetesinden Mehmet Kaya'nın haberine göre, Şirketler daha kolay yönetilebilir ve şeffaflığı da artıracak şekilde fonksiyonel olarak sınıflanacak. (Dünya)

·         Gayrimenkul sertifikasında ilk halka arz 29-31 Mart’ta toplanacak.Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nin ihraççı – Makro İnşaat A.Ş’nin yüklenici sıfatıyla yer aldığı Park Mawera II Projesi’ne ait gayrimenkul sertifikalarının halka arzında projedeki 700 dairenin 200 dairesi sertifikalandırılırken, her pay 42,5 TL’den satışa sunulacak. Her 100 pay da yaklaşık 1 metrekarelik ortalama kullanıma tekabül ediyor.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

13 Mart Pazartesi         Türkiye Ocak ayı Ödemeler Dengesi

14 Mart Salı                 Çin ve Euro Bölgesi Ocak ayı Sanayi Üretimi

15 Mart Çarşamba        ABD Şubat ayı TÜFE

Fed Faiz Kararı ve Fed Başkanı Yellen’ın Basın Toplantısı

Hollanda Genel Seçimleri

16 Mart Perşembe        BoJ, TCMB ve BoE Faiz Kararı

 

Küresel piyasalar yeni haftaya küresel piyasalar pozitif bir seyirle başlıyor. Asya piyasalarında alımlar öne çıkarken (Shanghai %0,58, Nikkei %0,12), ABD vadelileri yatay seyirde.  İçeride ise Almanya’dan sonra Hollanda ile gerilen siyasi ilişkilerin TL’ye yansımasını görüyoruz. Haftayı 3,7270 seviyesinden tamamlayan USD/TL’de yeni haftada işlemler gelişen ülke kurlarından negatif yönde 3,74’ün üzerinden geçmekte.

Bu hafta Merkez Bankaları piyasalara yön verecek...  Merkez Bankaları takvimi açısından zayıf geçen Şubat ayının ardından bu hafta yoğun bir takvim bizi bekliyor. 9 Mart’ta para politikası duruşunda değişikliğe gitmeyen ECB ve Başkan Draghi’nin şahin söylemleriyle güçlenen doların ardından bu hafta söz sırası Fed’de olacak. 15 Mart’ta Fed’den 16 Mart’ta ise BoJ, TCMB ve BoE’den faiz kararını alacağız. ABD Başkanı Trump’ın mali politikalarının beklenen etkileri, güçlenen ABD ekonomisiyle birlikte bölgesel Fed başkanlarından şahin söylemlerle Mart ayı faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. 16 Mart Perşembe günü ise TCMB’nin alacağı aksiyon TL’nin yönü açısından belirleyici olacak. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi kur etkileriyle %10,13 ile iki haneye yükselen yıllık enflasyon ve üretici fiyatlarındaki yıllık bazda %15,36’lık artış (son 12 yılın en yüksek seviyesi) TCMB’yi sıkı duruşunu artırmak durumunda bırakabilir. Öte yandan Fed’in kararının da TCMB’nin kararı üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz.

Avrupa’da siyasi gelişmeler bu haftada ön planda. 15 Mart’ta Hollanda’da genel seçimler var. Aşırı sağ lider Wilders’ın gücünü artırıp artırmayacağı Avrupa siyaseti açısından oldukça önemli olacak.

Bu hafta söz sırası Fed’de olacak.

Bu hafta Çarşamba günü TSİ 21:00’da Fed’in faiz kararını alacağız.ABD verileri son dönemde güçlü gelmeye devam ediyor. Güçlü dolar endişe kaynağı olmaya devam etse de Fed’in hedeflerine yaklaşması faiz artışı konusunda beklentileri artıran önemli bir unsur. Keza başta Fed Başkanı Yellen olmak üzere bölgesel Fed başkanlarından da şahin yönde açıklamalar almaya devam ediyoruz.

Cuma günü açıklanan Şubat ayı istihdam raporu ise faiz kararı öncesinde piyasaların odağındaydı. Şubat ayında ABD’de tarım dışı istihdam artışı 200 bin olan beklentinin üzerinde 235 bin olarak gerçekleşirken, Ocak ayı verisi 227 binden 238 bine revize edildi. Tarım dışı istihdam verisi istihdam görünümü açısından pozitif olsa da ortalama saatlik kazançların %0,3 olan beklentilerin altında %0,2 artış göstermesi bir miktar olumsuz.

Bu gelişmeler ışığında 14-15 Mart FOMC toplantısına ilişkin beklentilere gelecek olursak; Mart toplantısı Yellen’ın basın toplantısı olması ve projeksiyonların açıklanması açısından ekstra öneme sahip. Son dönemde bölgesel Fed başkanlarının açıklamalarını referans alırsak Aralık ayı projeksiyonlarında bu yıl için öngörülen 3 adet faiz artışı mevcut durumda mümkün gözüküyor.

Olası fiyatlamalara baktığımızda uzun süredir Mart ayında faiz artışı fiyatların içinde bulunuyor. Bu açıdan Mart ayında faiz artırımından çok önümüzdeki dönem ile ilgili verilecek sinyaller, projeksiyonlardaki değişiklikler olacak.

Fed’den faiz artırım beklentileriyle geçen hafta 10 yıllık faizlerde %2,62’ye kadar yaşanan yükselişin devamı Fed’in kararına bağlı olacak. ABD tahvil faizlerindeki olası yükselişler GOP’lar ve emtialar açısından önemli bir risk unsuru olduğundan izlemeye devam edeceğiz.

TCMB’nin ağırlıklı fonlama maliyeti %10,82’ye yükseldi. 16 Mart’ta TCMB’den faiz kararını alacağız…

Son dönemde Merkez Bankası aldığı likidite sıkılaştırıcı yönde hamlelerle kurdaki hareketliliğin enflasyona yansımalarını bertaraf etmeye çalışıyor. Geçen hafta enflasyondaki yükseliş ve kurdaki artışlar sonrasında ağırlıklı fonlama maliyeti %10,82’ye kadar yükseldi. TCMB’nin sıkılaştırma hamleleri ve yükselen faizlerin etkisiyle geride bıraktığımız haftalarda USD/TL’de 3,60-3,55 aralığına bir gevşeme görsek de ağırlıklı Fed’den faiz artırım beklentilerinin artmasıyla kurda tekrar 3,70 seviyesi üzerine bir yerleşme gördük.

Bu noktada Şubat ayında çift hanelere ulaşan manşet enflasyonun yanı sıra Mart ayı enflasyonunda da yukarı yönlü hareketin devam edeceği beklentisi bu ay TCMB’yi faizi artışı yapmak/sıkı duruşunu artırmak durumunda bırakabilir. %10,13’e yükselen enflasyon ortamında TCMB’nin %10,71 faizle fonlama yapmasının enflasyondaki yükselişe çıpa olması açısından yeterli olmadığı kanaatimizi koruyoruz. TCMB’nin 16 Mart’taki PPK toplantısında Fed’in 14-15 Mart toplantısından çıkacak kararın da etkili olacağını düşünüyoruz.

Ekonomi yönetiminin TL üzerindeki baskıları hafifletmek adına yeni önlemler üzerinde çalıştığını görüyoruz. Geçen hafta Ekonomi Bakanı Zeybekçi, serbest bölgelerde döviz zorunluluğunun kaldırılarak TL zorunluluğu getireceklerini, bu yolla döviz talebinde 6 milyar dolarlık azalış olacağını belirtmiştir.

Yükselen enflasyon ve Fed’den olası bir faiz artırımı durumunda TCMB’nin 16 Mart toplantısında ek bir sıkılaştırma ile faizde (%11 olan geç likidite penceresinde) artış kaçınılmaz hale gelebilir

 

Kap Haberleri

·        Afyon Çimento (AFYON, Pozitif)156 dönümlük ticari ve konut imarlı toplam 12 adadan oluşan taşınmazların satışı için 13 Mart 2017- 24 Mart 2017 tarihleri arasında ön talep toplayacak.

·        Bizim Toptan (BIZIM, Nötr),hisse geri alım kararı kapsamında 10.03.2017 tarihinde, 12,05 – 12,20 TL fiyat aralığından toplam 14.000 adet alım işlemi gerçekleştirdi.

 

SPK Haberleri

·        Söktaş (SKTAS)8,5 milyon TL bedelli pay ihracı için SPK’ya başvurdu.

·        Odaş Elektrik (ODAS),88,15 milyon TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz pay ihracı için başvuruda bulundu.

·        Türk Hava Yolları (THAYO)ile ilgili yalan, yanlış veya yanıltıcı nitelikte haber (Taraf ve Zaman gazetelerinde ve internet sitelerinde) yayımlanması nedeniyle SPK 8 kişi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

 

4Ç16 Sonuçlarının Değerlendirmeleri

·        Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Negatif)4Ç16’da 53 milyon TL zarar elde etti. Şirket 4Ç15’de 68 milyon TL zarar, 3Ç16’da 53 milyon TL kar elde etmişti. 4Ç16’da elde edilen zararda 24 milyon TL’lik net finansman gideri etkili oldu.

·        Deva Holding (DEVA, Pozitif)4Ç16’da net karını %71’lik artışla 4,3 milyon TL’den 7,3 milyon TL’ye çıkardı. Artan net karda yükselen satış gelirleri ve artan esas faaliyet karlılığı etkili oldu. Şirket böylece 2016 yılını 60,3 milyon TL net kar ile kapatırken önceki yıla göre artış %27 oldu.

·        Selçuk Ecza (SELEC, Negatif)4Ç16’da net karını %20’lik düşüşle 45 milyon TL’den 36 milyon TL’ye indirdi. Düşen net karda artan satış gelirlerine karşılık artan maliyetler ve faaliyet giderlerinin etkili olduğunu görüyoruz. FAVÖK aynı dönemde %23 düşüşle 34,9 milyon TL olarak gerçekleşirken FAVÖK marjı %2,21’den %1,52’ye gerilemiştir.

·        Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif),4Ç16’da 1,3 milyar TL ile piyasa beklentileri paralelinde net kar elde etti. Yıllık bazda %110, çeyrelik bazda %137’lik net kar artışında 1,9 milyar TL’lik net finansal gelir etkili oldu. Satış gelirleri 4Ç16’da 7,2 milyar TL ile beklentiler paralelinde gerçekleşen şirketin FAVÖK rakamı 713 milyon TL ile 387 milyon TL olan piyasa medyan tahminin oldukça üzerinde gerçekleşti.

  

Yazar: Anadolu Yatırım

Mart ayının önemli gündem maddeleri…

 

  8 Mart            Türkiye Ocak ayı Sanayi Üretimi

  9 Mart            Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı

10 Mart            ABD Şubat ayı İstihdam Raporu

13 Mart            Türkiye Ocak ayı Ödemeler Dengesi İstatistikleri

15 Mart            Fed Faiz Kararı ve Projeksiyonları ve Fed Başkanı Yellen’ın Basın Toplantısı

                        Hollanda Parlamento Seçimleri

16 Mart            BoJ Faiz Kararı

TCMB Faiz Kararı

                        İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı

31 Mart            Türkiye 4Ç16 Büyüme Verisi

 

Şubat, TL cinsi varlıklar için iyi fiyatlamalara sahne oldu. Peki Mart ayında da hava olumlu mu esecek?

Merkez Bankaları gündemi açısından sakin geçen Şubat ayı, TL varlıklar için iyi fiyatlamalara sahne oldu. Ocak ayında 3,94 ile rekor tazeleyen USD/TL, ABD Başkanı Trump’ın dolar karşıtı söylemleriyle zayıflayan doların yarattığı olumlu havanın yanı sıra Merkez Bankası’nın önlemleriyle Şubat ayında 3,55 seviyesine kadar gevşerken, ayın son gününde Fed’den Mart’ta faiz artırım yapılacağına ilişkin artan beklentilerle tekrar yönünü yukarı çevirdi ve ayı 3,6388’den kapattı. 3 Mart itibariyle kapanış ise 3,7030 seviyesinden gerçekleşti. BIST100 Endeksi ise sıcak para girişinin devamıyla iki defa 89.500 üzeri denemesini gerçekleştirse de Şubat ayını aylık %1,3’lük primle 87.478 puandan tamamladı. 3 Mart itibariyle ise BIST’in yılbaşına göre kapanış 89.722’den olurken yılbaşına göre prim %14,82 oldu.

Bu ay Merkez Bankaları piyasalara yön verecek... 

Merkez Bankaları takvimi açısından zayıf geçen Şubat ayının ardından Mart ayında yoğun bir takvim bizi bekliyor. 9 Mart’ ECB, 15 Mart’ta Fed, 16 Mart’ta ise BoJ, TCMB ve BoE faiz kararını açıklayacak. Yeni ABD Başkanı Trump’ın mali politikalarının etkileri, güçlenen ABD ekonomisiyle bölgesel Fed başkanlarından şahin söylemler son dönemde Mart ayı faiz artırım beklentilerini %90’a kadar çıkarmış durumda.

Yazar: Anadolu Yatırım