Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

YENİ HAFTADA BİZİ NE BEKLİYOR?

14 Şubat Salı              Türkiye Ödemeler Dengesi İstatistikleri (Aralık)

                                   Almanya, Euro Bölgesi 4Ç16 Büyüme

                                   Fed Başkanı Yellen’ın Bankacılık Komitesi Sunumu

15 Şubat Çarşamba      Türkiye İşsizlik Oranı (Kasım)

                                   Fed Başkanı Yellen’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Sunumu

                                   ABD Tüketici Fiyatları (Ocak)

Yeni haftaya pozitif hava ile başlıyoruz... Japon ekonomisi 4Ç16’da yıllık bazda beklentilerin hafif altında %1 büyüme kaydederken, sabah itibariyle USD/JPY paritesinin 114 seviyesini görmesi Nikkei endeksi destekliyor (+%0,53). Shanghai endeksinin de %0,56 primli olduğu günde, ABD vadelileri %0,15 artıda. USD/TL ise yeni haftaya yatay bir başlangıç yapıyor. Haftayı 3,6940’dan tamamlayan USD/TL’de işlemler 3,6924’ten geçmekte.

Bu hafta piyasaların odağında Aralık ayı cari işlemler dengesi ve Fed Başkanı Yellen’ın sunumu olacak. Yarın içeride saat 10:00’da Aralık ayı ödemeler dengesi istatistikleri açıklanacak. Kasım ayında cari işlemler dengesi 2,27 milyar dolar açık vermişti. Aralık ayında cari işlemler açığının 4,5 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Dışarıda ise gözler Fed Başkanı Yellen’ın sunumunda olacak. İyi gelen makroekonomik verilerin ardından açıklanan Aralık ayı tarım dışı datası Fed beklentilerini bir miktar değiştirmişti. Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın güçlü dolar karşıtı söylemleri ile vergilerde yeni düzenlemeler konusunda yaptığı açıklamanın ardından Yellen’ın Salı günü Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirdiği sunum önemli. Fed’in en yetkili ismi Yellen’ın para politikası duruşuna ilişkin vereceği sinyaller beklentilerin şekillenmesi açısından piyasa tarafından dikkatle izlenecek. Yellen Çarşamba günü aynı sunumu Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde tekrarlayacak.

Referandum tarihi 16 Nisan...Uzun süredir piyasalar anayasa değişiklik sürecine kitlenmiş durumdaydı. Geçen hafta Cuma günü anayasa değişiklik paketinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından referandum tarihinin 16 Nisan olarak açıklanması süreci bir ileri aşamaya taşıdı diyebiliriz. Şimdi referandum süreci takip edilecek.

BIST’te bu hafta için beklenti aralığımız 85.000-89.500 bandı iken USD/TL’de 3,65-3,75, gösterge tahvilde %11,20-11,50 bandında hareket bekliyoruz.

Kap Haberleri

·        Ülker (ULKER, Pozitif)ile United Biscuits arasında, United Biscuits'in %100 oranında payı olan Suudi Arabistan'da bulunan IBC fabrikası ile IBC'nin sahibi olduğu McVities ürünlerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika dağıtım ve satış haklarının satın alınmasına yönelik görüşmelere başlandı.

·        Petkim (PETKM, Nötr),STAR Rafinerisi’nden pay alınmasına ilişkin görüşmelerin olumlu bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

·        Karsan (KARSN, Sınırlı Negatif), alt yüklenicisi olduğu Nopetro LLC ve Obrascon Huarte Lain S.A. ortak girişiminin Miami Şehri Belediyesi otobüs ihalesini kazanamadığını açıkladı.

·        Panora GYO (PAGYO) hisse başına net 0,4388 temettü ödeme kararı aldı.

4Ç16 Değerlendirmeleri

·        Türk Traktör (TTRAK, Pozitif), 4Ç16’da 74 milyon TL olan piyasa beklentilerinin üzerinde 94 milyon TL net kar elde etti.Yıllık bazda %18i çeyreklik bazda %51 oranında artan net kar rakamında artan cironun yanı sıra operasyonel tarafta yaşanan iyileşme etkili oldu. Satış gelirlerini 4Ç16’dayıllık bazda %24 oranında artışla 940 milyon TL’ye çıkartan şirketin FAVÖK rakamı yıllık bazda %31 artarkan, FAVÖK marjı bir önceki senenin aynı dönemine göre 0,8 puan artışla %14,7 oldu.

·        Erbosan Erciyas  Boru (ERBOS, Pozitif), 4Ç16’da 16,2 milyon TL net kar açıkladı.Şirket 4Ç1’da 1,3 milyon TL net kar açıklamıştı. Artan net karda yıllık bazda %56 oranında artan satış gelirlerine karşılık düşen maliyetlerin etkisi ve faaliyet giderlerinin satış gelirlerine oranındaki gerileme ile artan operasyonel karlılığın etkili olduğunu görüyoruz. 4Ç15’de 1,5 milyon TL olan FAVÖK 4Ç16’da %618’lik artışla 11,1 milyon TL’ye çıkarken FAVÖK marjı %2,65’den %12,23’e yükselmiştir. 12 aylık karı ise %108’lik artışla 36,36 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

SPK Bülteni

·        SPK, İhlas Yayın (IHYAY) paylarında brüt takas uygulanmasına, yatırım kuruluşlarının müşterilerinden IHYAY pay piyasasında internet üzerinden emir kabul etmelerinin  yasaklanmasına,  payların açığa satış ve kredili menkul kıymet işlemlerine konu edilmemesine karar verdi.

Yazar: Anadolu Yatırım

 STRATEJİ RAPORU

ŞUBAT AYI STRATEJİ RAPORU 6 Şubat 2017

Şubat ayının önemli gündem maddeleri…

8 Şubat Türkiye, Aralık ayı Sanayi Üretimi

İngiltere’de Brexit yasasının yürürlüğe girmesi bekleniyor

14 Şubat Aralık ayı Ödemeler Dengesi

15 Şubat ABD Enflasyon, Türkiye’de İşsizlik Oranı ve Ocak ayı Bütçe Dengesi

20 Şubat Suriye Barış Görüşmeleri

Türkiye Şubat ayı Tüketici Güveni

22 Şubat Türkiye Şubat Ayı Reel Sektör Güven Endeksi ve KKO

28 Şubat ABD 4Ç16 Büyüme ve Türkiye Ocak ayı Dış Ticaret Dengesi

Ocak, TL için zor bir ay olurken BIST için iyi bir ay oldu. Şubat ayı?

Yükselen kurlar ile birlikte yükselen faizler geçen ayın ilk yarısına damgasını vururken, beklentilerde de bozulmalara yol açtı. 2015 yılını 3,52’li seviyelerde tamamlayan USD/TL, 11 Ocak’ta 3,94 ile tarihi zirve yaparken, 2 yıllık gösterge tahvil %11,96 ile 2015 yılı Eylül ayı seviyelerine kadar yükselmiştir. Artan kurlar ile birlikte güven endekslerinde önemli düşüşler yaşanmış, beklentilerde kötüleşmeler görülmüştür. TÜİK’in 30 Ocak’ta yayımladığı Ekonomik Güven Endeksi 85,7’ye (2015 Ocak:95,3) kadar gerilemiştir. 2016 yılını 78.138 puandan tamamlayan BIST 100 Endeksi ise para girişi ile birlikte Ocak ayını %10,44’lük primle 86.295 puandan tamamlamıştır, 3 Şubat itibariyle yılbaşına göre değer kazancı ise %13,12 olmuştur.

3 Şubat itibariyle 88.389 puandan kapanan BIST100 Endeksi, 2013 yılının Mayıs ayında 93.398 ile tarihi zirve yapmıştı. Tarihi zirveye %5,7 kala BIST’te yaşanan hızlı yükselişin devamı para girişinin bağlı. Veri akışı açısından sakin bir haftaya başlıyoruz. Bilanço döneminde olmamız nedeniyle hisse bazlı hareketlerin ön planda olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. 2016 yılsonu bilançolarda konsolide olmayanlar için son tarih 1 Mart, konsolide olanlar için ise 13 Mart. TCMB verilerine göre yabancılar 27 Ocak ile biten hafta itibariyle Ocak ayında BIST’te 537 milyon USD’lik alış yaparken DİBS’ten 687 milyon USD’lik net satış yaptılar. Ekim ayı başından bu yana ise son 4 ayda yabancıların hisseden 622 milyon USD’lik net alış yaparlarken, DİBS’ten 4,15 milyar dolarlık net satış yaptıklarını görüyoruz. USD/TL’de ise TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası ve faizdeki yükselişin kısa vadede olumlu etkilerini görmeye devam edebileceğimizi düşünüyoruz. Dolar endeksinin de yardım etmesi durumunda 3,70’in altında 3,60-3,55’a kadar geri çekilme teknik olarak mümkün. TL’de değerlenmenin orta vadede kalıcılık için ise TCMB’nin politikalarının zamanında devreye gireceğine dair beklentilerin korunmasının yanında siyasi risklerin azalması ile güvenin ortamının iyileşmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yükselen kurların enflasyon üzerinde görülen negatif etkileri ile birlikte kurlarda yaşanan yükselişler sonrasında TCMB, 24 Ocak’ta yaptığı PPK toplantısında geç likidite penceresinde uyguladığı faizi %10’dan %11’e çıkartırken, bankalararası repo piyasasında uyguladığı faizi %8,5’den %9,28’e yükseltmiş, politika faizinde ise beklentilerimiz paralelinde değişikliğe gitmemiştir. Sadeleştirme yönünde politikalara geçmesi beklenirken TCMB’nin bant uygulayama devam etmesi diğer faizdeki artış kararının yansımasının gecikmesine yol açmıştır. Yılbaşında %8,30’lar seviyesinde olan TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin %10,30’un üzerine çıktığını dikkate aldığımızda TCMB’nin uyguladığı faizde yaklaşık 200 baz puanlık artış yaptığı görülmektedir. Likiditede sıkılaştırma, swap işlemleri ile birlikte fonlama maliyetini yükseltmesi ve dolar endeksinde Cuma günkü istihdam raporu sonrasında USD/TL 3,69’a kadar gerilemiştir. Bu sabah işlemler 3,69’dan geçmektedir.

Ocak ayı enflasyonu ile ilk çeyrek sonunda enflasyon beklentimiz %10’u aştı…

Ocak ayı enflasyonu piyasa beklentisinin üzerinde %2,46 ile hızlı artış gösterirken, yıllık enflasyon %8,53’den %9,22’ye yükselmiştir. Geçen yılın Şubat ve Mart aylarında yaşanan düşüş nedeniyle Mart sonunda enflasyonun iki haneli rakamlara yakınlaşacağı beklentimizi Ocak ayı enflasyonu ile %10’nun üzerine yükseltmiş bulunuyoruz. ÜFE’deki hızlı artışı da önümüzdeki aylarda TÜFE’ye etkileri açısından negatif tarafta değerlendiriyoruz. ÜFE’de belirgin artışı 2016 yılı Kasım ayı ile birlikte görüyoruz. Kasım ayında aylık bazda %2,0 oranında artan ÜFE’de, Aralık ayı artışı %2,98 olarak gerçekleşmiş yıllık artış %9,94’e çıkmıştı. Ocak ayında ise ise %3,98 ile yükselişini sürdüren ÜFE’deki yıllık artış %13,69’a çıkarken 2008 yılından bu yana ki en yüksek artışa ulaştığını buradan belirtmek isteriz. TCMB de 31 Ocak’ta yayımladığı Enflasyon Raporu’nda 2017 yılı beklentisini %6,5’den %8’e, 2018 yılı beklentisini %5’den %6’ye çıkarmıştır. Aralık ayı Sanayi üretimi… Yurtiçinde bu ayın en önemli verisi 8 Şubat’ta açıklanacak Aralık ayı sanayi üretimi olacak. Kasım ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmamış seride sanayi üretimi aylık bazda değişim göstermez iken arındırılmamış verilerde yıllık bazda %4,6 artış göstermişti. Sanayi üretimi GSYH büyümesi için öncü gösterge olduğundan önemli. 3Ç16’da %1,8 oranında küçülen GSYH’nın 4Ç16’da ılımlı bir büyüme göstermesi bizim ve piyasanın genel beklentisi. Bizim 2016 yılı GSYH’da büyüme beklentimiz %2,4 seviyesinde.

Aralık ayı Ödemeler Dengesi… 14 Şubat’ta açıklanacak Aralık ayı ödemeler dengesinde cari açığın 6 milyar dolara yakın gerçekleşmesini ve yıllık açığın 34,5 milyar dolar seviyesine çıkacağını tahmin ediyoruz. 2016 Kasım ayı sonunda 33,62 milyar dolara yükselen yıllık cari açık, 2015 yıl sonunda 32,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2017 yılında enerji maliyetlerindeki düşüşün pozitif etkisinin zayıflaması ve devam eden jeopolitik riskler ile güvenlik endişelerinin turizm gelirlerini olumsuz etkilemeye devam etmesinin cari açıkta yukarı yönde etki yapacağına dair görüşümüzü koruyoruz. Öte yandan Rusya ile normalleşme sürecine girilmesi, ihracat tarafında ılımı etki yaratabileceğini de gözönünde bulunduruyoruz.

Referandum süreci izlenmeye devam edilecek... Muhalefettin “tek adam ile demokraside kayıp-rejim değişikliği” söylemini öne çıkardığı referandum sürecinde iktidarın da “fiili durumun hukuka uydurulması, istikrar ve daha az bürokrasi ile daha hızlı büyümeyi” öne çıkardığını görüyoruz. Nisan ayının ilk yarısında yapılması beklenen referandum öncesinde referandum oylamasının sonucuna ilişkin beklentilerin piyasada etkili olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Geçen hafta ülkemizi ziyaret eden Almanya Başbakanı Merkel’in “Türk halkının savunduğu demokratik ilkelerin yeni siyasi sistemde de sağlanması gerektiği, muhalefetin her demokrasi için önemli olduğu” sözleri dikkat çekmiştir.

Suriye barış görüşmelerinin 20 Şubat’ta yapılması bekleniyor…

BM gözetiminde Cenevre'de 8 Şubat'ta yapılması planlanan Suriye barış görüşmelerinin 20 Şubat'a yapılması bekleniyor. BM'nin gözetimindeki Cenevre görüşmelerinde Esad rejimi ile muhalefet temsilcileri arasında iç savaşa siyasi çözüm bulma imkânları ele alınacak. Daha önceki buluşmalarda mutabakat sağlanamamıştı. Suriye’de ateşkes 29-30 Aralık gecesi yürürlüğe girmiş, Rusya, Türkiye ve Suriye muhalefeti ile hükümeti ile arasında yapılan ateşkeste IŞİD ve El Nüsra dışarıda tutulmuştu. Kalıcı bir barış ve çözümün sağlanmasının Türkiye’nin risk primi için de olumlu olacağını tahmin ediyoruz. Bu açıdan Suriye ile ilgili gelişmeleri yakından izlenmeye devam edeceğiz.

Yurtdışında ise Trump’ın icraatleri ön planda olmaya devam edecek…

Şubat ayının geri kalınında küresel ekonomilerde önemli merkez bankalarının kararı bulunmuyor. En yakın toplantı tarihleri ECB’nin 9 Mart’ta, Fed’in 15 Mart’ta, TCMB ile BoJ’un 19 Mart’ta. ECB, BoJ ve Fed yaptıkları son toplantılarda politika faizlerinde ve teşviklerde bir değişikliğe gitmedi. Fed’in olası bir faiz artırımında Haziran ayı genel beklentilerde öne çıkarken, Trump’ın icraatleri ve söylemlerinin 2 faiz artırımını sağlayabileceğine dair genel beklentilerin de piyasada korunduğunu görüyoruz. Fed, Aralık toplantısında 2017 yılı için faiz artırım beklentisini 2’den 3’e çıkarmıştı.

20 Ocak’ta Obama’dan görevi devralan Trump’ın politikaları tüm dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Göreve gelir gelmez radikal politikaları devreye koyan Trump, tüm dünya için de önemli bir risk olarak görülmeye devam ediliyor. Görevi devralması sonrasında ilk icraatı kamuoyunda “Obamacare” olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptalini öngören metni imzalaması olurken, sonrasında Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzaladı. Maliyetin 25 milyar dolara çıkması beklenen duvarın finansmanı için Trump Kongre’den onay almalı. Seçim kampanyasında vadettiği üzere Trump, Asya-Pasifik bölgesinde toplam 12 ülkenin dahil olduğu TPP anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için bir başkanlık emri de imzaladı, NAFTA’yı tekrar müzakereye açma sinyali verdi. 7 müslüman ülkeye getirdiği giriş yasağı ile çokça tepki çeken Trump, en son İran konusunda yorumları ile dikkat çekti. Trump, attığı bir tweet ile “İran ateşle oynuyor. Başkan Obama’nın kendilerine “nazik” olmasının değerini bilemediler. Ben olmayacağım!” dedi.

İngiltere tarafında ise Brexit konusundaki gelişmeler izlenmeye devam edilecek. Geçen hafta Avam kamarasında kabul edilen Brexit yasa tasarısının 8 Şubat’ta Lordlar kamarasında görüşülmesi bekleniyor. Kraliçe’nin de onaylamasıyla birlikte yürürlüğe girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kap Haberleri

Ülker (ULKER, Nötr) Kazakistan'da yerleşk Hamle Company'e ait %100'lü payıı satı alımasıkonusunda, ana ortağıYıdı Holding ile göüşelerin devam etmekte olduğnu bildirdi.

Migros (MGROS, Nötr) Ocak ayıiçrisinde 6 adet satışmağzasıaçıdığııbildirdi.

Akfen Holding (AKFEN, Nötr) böüme işemine dair OlağnütüGenel Kurul Toplantıı’nı 16 Şbat 2017 tarihinden yapıacağııbildirdi.

Aksa Enerji (AKSA, Nötr) ayrıma hakkıkullanııı7 -20 Şbat tarihleri arasıda, 2,6065 TL’den kullandııacağııbildirdi.

Bizim Toptan (BIZIM) büüe stratejisini desteklemek amacıla hakim ortak olan Yıdı Holding'den ileride yapıacak sermaye artışıda kullanımak üere 40 milyon TL'ye kadar sermaye avansıtalep edilmesine karar verildiğni, bu tutarı gerektiğnde hisse alı programıçrçvesinde kendi hisselerini satı almak içn kullanabileceğni bildirdi.

Katmerciler (KATMR, SıılıPozitif) Milli Savunma Bakanlığıile Tük SilahlıKuvvetlerinin ihtiyacıolan ZıhlıEkskavatö tedariki maksadıla 17,9 milyon TL tutarıda söleşe imzalandığııbildirdi.

Servet GYO (SRVGY, Pozitif): İşiraki olan Deks Yatıı A.Ş'nin Almanya Frankfurt'ta bulunan bağıortaklığıOswe Real Estate GmbH'de sahip olduğ hisselerin satışıile ilgili olarak potansiyel alııile göüşelere başandığııbildirdi

Bası Haberleri

Arçelik: ÖV’nin sıılanmasıkararıçrçvesinde, indirimi fiyatlarıa yansıacağııaçıladı Arçlik Tükiye Genel MüüüCan Dinçr'in konu ile ilgili açılamasıda şöle denildi: "Cuma güüResmi Gazete’de 9759 sayııBakanlar Kurulu kararıile yayılanan elektrikli ev aletleri ve beyaz eşada % 6,7 olan ÖV oranıı 30 Nisan’a kadar sıılanmasıa yöelik kararıı sektö açııdan olumlu karşııoruz ve tüetici içn öemli bir fısat olduğnu düşüüoruz. Öellikle döiz kuru ve maliyetlerin yüseldiğ bir döemde yaşnabilecek fiyat artışarıkarşııda tüetici de öemli bir avantaj yakalamışı. (Düya)

YapıKredi: Londra Borsasını sahipliğndeki öde gelen küesel endeks ve veri sağayıııFTSE Russell'ı bu sene ilk kez hayata geçrdiğ "FTSE4Good Gelişekte Olan Piyasalar Endeksi"nde yer aldı FTSE4Good, sorumlu yatıı yapmaya öem veren kurumları kaynak olarak aldılarıdüya çpıda öemli endeks serilerinden biri olarak kabul göüor. (Düya)

İşGYO: Konut kampanyasıı ikincisine Manzara Adalar ve İistanbul projeler ile dâil oldu. GYODER’in başattığı“Gayrimenkulde GüçBirliğ Daha GüçüTükiye” kampanyasıı ikinci etabıa destek vermek amacıla harekete geçi. Kampanya kapsamıda 240 aya kadar kredi kullanıabilecek. (Düya)

Konut Sektörü: Yapıruhsatı1 Ocak'tan sonra alıan konut inşatıprojeleri ile kamu tarafıdan ihalesi 1 Ocak'tan itibaren yapıacak konut inşatıprojelerinde metrekare vergi değri bin lira ile 2 bin lira arasıdaki konutları tesliminde %8 KDV uygulanacak. Damga Vergisi Kanunundaki BazıKağılara İişin Damga Vergisi Oranıı Belirlenmesine, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değr Vergisi Oranlarıı Tespitine İişin Kararda Değşklik Yapımasıa, İdirimli Orana Tabi İşemlerde İde Edilecek Verginin Alt Sıııı Tespitine ve Öel Tüetim Vergisi Kanununda Yer Alan BazıMallarda Uygulanan Öel Tüetim Vergisi Oranıı Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayılanarak yüülüğ girdi. Buna göe, binde 9,48 olarak uygulanan resmi şkilde düenlenen gayrimenkul satışvaadi söleşeleri ile ö öemeli konut satışsöleşelerine ait damga vergisi oranısıı olarak uygulanacak. Maliye BakanıNaci Ağal da "Geçn yıı eylü ayıda başayı (bu yıı) mart sonunda biten konut teslimlerinde KDV indirimi vardı Konut teslimlerindeki %18 KDV'yi %8'e düşümüşü. Bu süeyi mart sonundan eylü sonuna uzatıoruz." şklinde konuşu (AA)

Otomotiv Sektörü: UludağOtomotiv Endütrisi İracatçıarıBirliğnden (Oİ) yapıan açılamaya göe, ocak ayıihracatı%37 artışa 2 milyar 69 milyon dolar oldu. Ocak ayıda toplam ihracattaki payıı%20’ye çıaran otomotiv, bölece Tükiye ihracatıı beşe birini tek başıa gerçkleşirdi. Tükiye ihracatıı 11 yıdı üt üte lider sektöüotomotivde de 2016 döeminin dereceye giren firmalarıbelli oldu. Sektöü 2008 yııdan sonraki en iyi performansııgöterdiğ 2016’da %13 artışa 23,9 milyar dolar ihracata imza atan firmaları zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı TOFAŞikinci, OYAK Renault ise üçücüoldu. İk üçşrketi sıasıla Kibar DışTicaret, Toyota, Bosch Sanayi, Mercedes-Benz Tük ve Goodyear Lastikleri takip etti. Öe yandan, ocak ayıda en büü üke pazarıAlmanya'ya ihracat %15 artışa 323 milyon dolar oldu. Almanya'nı ardıdan en büü pazarlardan Birleşk Krallı'a ihracat %28 artışa 249 milyon dolar, Fransa'ya %60 artışa 233 milyon dolar, İalya'ya %46 artışa 222 milyon dolar olarak gerçkleşi.

Yazar: Anadolu Yatırım