Habaş Grubu

Habaş Grubu

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsak Endüstrisi A.Ş.

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., modern bir yöntemle sanayi gazı üretimini başarıyla gerçekleştirmek üzere "Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Üretim Tesisi" adı altında Hamdi Başaran tarafından 1956 yılında kurulmuş ve 1964 yılında şu andaki ismini almıştır. 1967 yılında İstanbul-Topkapı'da Türkiye'de ilk kez sıvı Oksijen, Nitrojen ve Argon üreten Habaş, daha sonra ülkenin artan ihtiyaçlarına paralel olarak sektöre yatırımda bulunmuştur.

Pazardaki Rekabetçi Konumu

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., ortalama olarak 650 işçiye istihdam sağlamaktadır. Habaş, tüm Türkiye içerisinde 12 üretim tesisi ve dolum sahasını işletmektedir. HABAŞ, ülke içerisinde müşterilerine 70 ana bayii ve 500'ün üzerinde dağıtıcı ile hizmet vermektedir. Habaş, günde 1700 tonluk bir üretim kapasitesine, 21,000 tonluk bir stoklama kapasitesine ve 350'nin üzerinde nakil aracından oluşan bir filoya sahiptir.

Dinamik Yatırım Faaliyeti

Habaş, pazardaki lider konumunu güçlendirmek için, Bilecik'teki Hava Ayırmalı Tesisinde 250 ton/gün ve Aliağa'da 140 ton/gün Oksijen Tesisini oluşturmuştur. Habaş'ın en son tamamlamış olduğu yatırımları, İzmit'te 200 ton/gün kapasiteli Nitrojen Tesisi ve Bilecik'teki 250 ton/gün kapasiteli Hava Ayırma Tesisidir. Kapasiteler, 2002 yılı sonunda 1,700 ton/gün'e ulaşmıştır. Habaş, Karbondioksit üretimi ve dağıtımına da başlatmıştır.

Bunlara ek olarak yeni Karbondioksit Tesisi, Türkiye'deki artan karbondioksit gereksinimini karşılamak üzere çalışmaya başlatılmıştır. Silindirler ve Kriojenik tanklar gibi depolama teçhizatı, kardeş şirket olan HETAŞ tarafından üretilmektedir. HABAŞ, Türkiye piyasasındaki talebe paralel olarak Nitrus Oksit, Hidrojen ve Asetilen tesisini de tamamlamış ve hizmete hazır hale getirmiştir.

Tanınmış Kalite

Ürünlerimizin, proseslerimizin ve hizmetlerimizin kalitesi, yıllardır gelişip, HİZMET, KALİTE ve GÜVENİLİRLİK sloganı haline gelmiştir. Habaş'ın kalite yönetim sistemi, RWTÜV tarafından, sektörde ilk kez EN-ISO 9000-2000 kalite gereklerini yerine getiren olarak belgelenmiştir. HABAŞ aynı zamanda, EIGA - Avrupa Endüstriyel Gazlar Kuruluşu'nun bir üyesi olup, söz konusu kuruluşun Emniyet Ödülüne sahiptir. Aynı zamanda yeni karbondioksit üretim tesisi de RINA tarafından ISO-9000-2000'e uygun olarak belgelendirilmiştir.

Geniş Müşteri Yelpazesi, Sınai ve Tıbbi Gazlarda Güvenilirlik

Habaş, Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., HABAŞ gurubunun ana şirketidir. Üretilen gazlar, çelik, otomotiv, gemi inşası, kimyasal, tıbbi ve tekstil gibi üretim proseslerinde esas olup, elektronik, gıda işleme, madencilik ve enerji, sağlık bakımı, inşaat ve çevre uygulamalarında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Geniş müşteri yelpazesi sayesinde, yerel ekonomideki büyük çalkantılar endüstriyel ve tıbbi gazlarda çok az etkili olmuştur. Spesifik endüstriyel gazlar, Oksijen ve Hidrojeni içeren (ki en yüksek hacimdeki ürünler arasında sıralanmışlardır) hidrojen, argon, helyum ve çok geniş aralıktaki gaz karışımlarını içermektedir. Gazlara olan talep, ulusal büyümeye paralel olarak artmaya devam etmektedir.

Bir Liderlik Geleneği

Habaş, aşırı çalışan ve yatırım tabanlı sanayi ruhuyla bugüne erişerek, 0 Türk sermayesi ve işgücü ile 21. yüzyılda lider konumuna üstlenmeye, uğraştırıcı ve kesintisiz gaz tedarik sorunları için en iyi çözümleri sağlamaya ve müşterilerimizin çevresel uyumluluklarını, kalite ve maliyet rekabet edilebilirliğini arttırma konusunda yardımcı olacak yeni uygulamalar, ürünler ve hizmetler üzerine odaklanmaya karar vermiştir.

Türk Ağır Sanayii'nin Lider İsmi

Habaş, Türk ağır sanayi sektörünün lider isimlerindendir. 1956 yılında faaliyete geçen Habaş, Türkiye'nin ilk sinai ve tıbbi gaz üretimini gerçekleştirmiştir. Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. ülkemizin bu alandaki lider kuruluşu olup, sıvı oksijen, nitrojen ve argon üretimi yapmaktadır. Ortalama 650 çalışanı ile Türkiye sathına dağılmış müşterilerine, 12 üretim ve dolum tesisi ve 500 bayiden oluşan dağıtım ağı ile hizmet veren Habaş, günlük 1,700 ton üretim ve 21,000 ton stoklama kapasitesi ile 350 araçlık bir dağıtım filosuna sahiptir.

Sınai ve tıbbi gazlar ile demir-çelik sektörlerinin yanı sıra Habaş Grubu'nun endüstriyel taşımacılık, LPG gazları, LPG tüpleri, çelik tüpler, spiral kaynaklı çelik borular, kriyojenik tanklar imalatı, stoklama, pazarlama ve nakliyesi ile ilgili tesisleri, platformları ve LPG gemisi ile mühendislik alanlarında ve lojistik alanlarda faaliyet gösteren dört şirketi mevcuttur.

İlk 500 Arasında Ayrıcalıklı Konum...

2006 ihracat hacmi 717 milyon dolar, ithalat hacmi ise 770 milyon dolar olan Habaş, 1487 milyon dolara yaklaşan toplam dış ticaret hacmine sahiptir.

"Türk sermayesi-emeği-gururu" şeklinde ifade edilen vizyonu ile dünya standartlarında kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan Habaş Grubu, ülkemizin ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 14. sırada yeralmaktadır.

HABAŞ TOPLULUĞU

Habaş Grubu hakkında detaylı bilgi için: www.habas.com.tr