Webborsam Giriş

Araştırma Hizmetleri

Araştırma Hizmetleri

Anadolu Yatırım Araştırma Bölümü güçlü kadrosuyla BIST'de işlem gören şirketler, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası ve makroekonomiyle ilgili detaylı araştırmalar yaparak yatırımcılarına en doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirme yapmayı hedeflemektedir. Makroekonomik, politik, sektörel araştırmalarla, bilgilerin analiz edilerek piyasa yönünün tahmin edilmesi hedeflenirken, temel ve teknik analizler içeren şirket raporları ile yatırımcılarımızın risk-getiri profilleri dahilinde işlem hacmi uygun hisselere yönlendirilmesi ve böylece orta-uzun vadede yüksek getiri elde etmeleri amaçlanmaktadır.

Araştırma Bölümü yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla piyasalar hakkında günlük, haftalık ve aylık raporlar hazırlamakta, bu raporların yanı sıra BIST'de işlem gören şirketleri ve bu şirketlerin yer aldığı sektörleri analiz ederek yatırım kararlarında yardımcı olmaktadır.

Araştırma Bölümü'nün Hazırladığı Raporlar

Detaylı şirket raporları ve mali analiz çalışmalarının dışında Araştırma Birimi'nin düzenli olarak hazırladığı raporlar aşağıdaki gibidir:

Şirket Haberleri: Günlük olarak hazırlanan raporda, şirketler ile ilgili KAP'ta yer alan önemli haberlerin yanı sıra basında yer alan haberler, önem sırasına göre ve Araştırma Bölümü'nün yorumu ile yer almaktadır.

Güne Bakış: Günlük olarak hazırlanan raporda, BIST hisse senetleri, VOB, tahvil/bono piyasası ve yurtdışı piyasalar ile ilgili günlük beklentiler ve Araştırma Bölümü'nün yorumu yer almaktadır.

Gündemde Neler Var?: Günlük olarak hazırlanan raporda, yurtiçi ve yurtdışı piyasalar, ekonomik ve siyasi gündem ile açıklanacak olan önemli veriler yer almaktadır.

Haftaya Bakış: Haftalık olarak hazırlanan raporda, BIST hisse senetleri, VOB, tahvil/bono piyasası ve yurtdışı piyasalar ile ilgili günlük beklentiler, haftalık veri takvimi ve Araştırma Bölümü'nün yorumu yer almaktadır.

Yatırım Komitesi: Haftalık olarak hazırlanan raporda, Araştırma Birimi'nin yanı sıra Yatırım Komitesi'nin o hafta için hisse önerileri ve piyasa yorumu yer almaktadır.

Sektörel Temel Veriler: Haftalık olarak hazırlanan raporda, BIST şirketlerinin sektörel bazdaki piyasa çarpanları, karşılaştırmalı net kar rakamları, piyasa değeri gibi hisse seçiminde önem taşıyan kriterler yer almaktadır.

Makro Veriler: Haftalık olarak hazırlanan raporda, Türkiye'ye ait temel makroekonomik göstergeler yer almaktadır.

Dip-Zirve Analizi: Haftalık olarak hazırlanan raporda, BIST'de yer alan tüm hisse senetleri için yıl başından bu yana gördüğü maksimum seviyeye göre prim potansiyelini, gördüğü minimum seviyeye göre düşme potansiyelini gösteren değerler yer almaktadır.

100 Endeksi Hisselerinin Getirileri: Haftalık olarak hazırlanan raporda, BIST'de yer alan BIST-100 hisse senetleri için haftalık, Son 1 ve 2 yıl için BIST-100 Endeksi'ne göre Relatif Getiri, PD/DD ve F/K gibi değerler yer almaktadır.